Skocz do zawartości
thc-thc

centrummarihuany

Wpadka z marihuaną - posiadanie - problem z prawem - Artykuł 62


Gość

Recommended Posts

a mi zabrali kompa juz z 8 miechów temu ponoć do tąd go sprawdzają zamawiałem nasiona itp nie mają 18 lat będzie coś przewalone jakiś przypał sąd itp?? no bo dojda do tego na bank

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

  • Replies 1,4 tys.
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Siemka mam taki maly problem ostatno panowie w niebieskich mundurach wzieli mnie na komisariat za palenie mj i udzielanie narkotyku i czy jesli mnie nieprzesluchiwali w obecnosci rodzicow i psychologa to jest mozliwosc zebym mogl sie klocic o wiarygodnosc zeznan mam jeszcze jedno pytanie czy w czasie sledzstwa moge miec jakis dostep do protokolow oskarzajacych mnie osob?

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

zamawiałem nasiona itp nie mają 18 lat będzie coś przewalone jakiś przypał sąd itp?? no bo dojda do tego na bank

Nasiona nie mają 18 lat czy ty :D:D Piszesz troszkę nie jasno...

Ile go mogą trzymać nie mam pojęcia, nie znalazłem też tego w googlach. Ale sądze, że dłuugo... w pewnym przypadku, który znam doskonale zabrali komputer z monitorem. Tyle, że wtedy było podejrzenie o paserstwo [kradzież i wystawianie na Allegro]. Tzn. rano zrobili wjazd, wszystko do góry nogami. Zabrali komputer ale oddali po jakiś 3,4 miesiącach. Komputer należał do kogoś innego niż do podejrzanego. Poza tym, nie znajdowały się na nim, żadne programy typu p2p ale o dziwo jakieś 45 GB filmów i muzyki xD

Powiedz mi jedno ? Jak Ci mogą zrobić za coś, co jest legalne ? Powiedzmy, że zamawiasz pestki ale masz 17 lat... jak trafisz na upierdliwca to może się doczepić ale do sklepu niż do Ciebie, że sprzedali nieletniemu.

Tyle, że nie znalazłem żadnego przepisu, że osoby małoletnie nie mogą posiadać pestek.

To sytuacja troszkę podobna do picia alkoholu i palenia papierochów przez nieletnich. Każdy wie, że w liceum 80 % osób w klasach 1,2 to nieletni mimo to mogą bez problemu kupić fajki w kiosku bez okazywania dowodu. Za czasów liceum, sam kupowałem fajki w kiosku [mialem 17 lat] i nie było z tym większych problemów. Paliło się na ludzie, czasem byl jakiś przypadł, bo mundurowi zostali wezwani przez ludzi mieszkających w okolicach gdzie popalaliśmy i jedyne to spisanie danych ewentualnie zabranie na komende i odebranie przez rodzica. W najgorszym wypadku prokuratura może cię oskarżyć o demoralizację i będziesz miał sprawę i prawdopodobnie kuratora. Przesrane będą mieli ludzie którzy Ci sprzedali w/w produkty. Dlatego zawsze się mówi, że znalazło się na ulicy lub sprzedał Ci jakiś typ na dyskotece którego nie znasz i nie wiesz jak ma na imię.

siemka mam taki maly problem ostatno panowie w niebieskich mundurach wzieli mnie na komisariat za palenie mj i udzielanie narkotyku

Fajnych masz znajomych skoro ktoś Cie podpierdo#ił, że paliliście...

i czy jesli mnie nieprzesluchiwali w obecnosci rodzicow i psychologa to jest mozliwosc zebym mogl sie klocic o wiarygodnosc zeznan

Przesłuchania w tym kraju różnie wyglądają, jedni zastraszają że jak nie puści pary to reszte życia będzie przez kratki oglądał. Ale przeważnie przesłuchują Cię, potem podpisujesz protokół z przesłuchania, w którym jest napisane co powiedziałeś... oczywiście przed podpisaniem należy przeczytać co tam pisze. Nie wiem ile masz lat, jak jesteś pełnoletni to mogą Cię bez rodziców przesłuchiwać..

A jak jesteś jeszcze małolat to wykorzystują przeważnie protokół Ms-82. Należy w nim zaprotokołować nie tylko imię i nazwisko osoby, której obecność podczas przesłuchania nieletniego wynika z art. 39 u.p.n., lecz również z jakiego tytułu bierze udział w tej czynności (np. matka, obrońca, babcia - opiekun faktyczny). Każda strona protokołu wymaga podpisania przez wszystkie osoby biorące udział w czynności.

Przed pierwszym przesłuchaniem należy nieletniego pouczyć o:

1. uprawnieniach do:

* składania wyjaśnień,

* odmowy składania wyjaśnień lub odmowy odpowiedzi na pytania,

* składania wniosków o dokonanie czynności,

* korzystania z pomocy obrońcy,

* żądania przesłuchania go z udziałem ustanowionego obrońcy, którego niestawiennictwo nie tamuje przesłuchania,

Poza tym. Kwestie związane z postępowaniem w stosunku do nieletnich w związku z popełnionymi przez nich czynami karalnymi reguluje ustawa z dnia 26 października 1982 roku, o postępowaniu w sprawach nieletnich. Zgodnie z ustawą policja ma prawo zbierać i utrwalać dowody czynów karalnych w wypadkach niecierpiących zwłoki, a w razie potrzeby dokonuje ujęcia nieletniego.

Na podstawie art. 39 ustawy przesłuchanie nieletniego może być dokonane przez Policję. Ustawa stwierdza, że przesłuchanie nieletniego odbywa się w obecności rodziców lub opiekuna albo obrońcy, a jeżeli zapewnienie ich obecności byłoby w danym wypadku niemożliwe, należy wezwać nauczyciela, przedstawiciela powiatowego centrum pomocy rodzinie lub przedstawiciela organizacji społecznej, do której zadań statutowych należy oddziaływanie wychowawcze na nieletnich lub wspomaganie procesu ich resocjalizacji.

Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 22 marca 1990 roku, sygn. akt I KR 18/90, wyjaśnienia nieletniego odebrane bez zachowania wymogów przewidzianych w art. 39 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich (Dz.U. Nr 35 poz. 228) nie mogą stanowić dowodu w postępowaniu karnym, ponieważ ten przewiduje, by przesłuchanie nieletniego odbywało się w obecności rodziców lub opiekuna albo obrońcy, a jeżeli zapewnienie ich obecności było w danym wypadku niemożliwe, należy wezwać nauczyciela lub przedstawiciela organizacji społecznej zainteresowanej sprawami wychowania.

Należy zatem stwierdzić, że w opisanym przypadku policji jest niezgodne z przepisami ustawy, a tym samym (zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego) nie mogą stanowić dowodu w sprawie.

Jeżeli chodzi o udział obrońcy (adwokata) w postępowaniu, to jest on obowiązkowy w postępowaniu przed sądem. W myśl 49 ustawy, nieletni musi mieć obrońcę przed sądem, a wcześniej - jeżeli został umieszczony w schronisku dla nieletnich. Udział obrońcy w postępowaniu wyjaśniającym jest fakultatywny. Nieletni może mieć obrońcę, jeżeli interesy nieletniego i jego rodziców lub opiekuna pozostają w sprzeczności. , a nieletni nie ma obrońcy, prezes sądu wyznacza wówczas obrońcę z urzędu.

Przygotować do rozprawy można się głównie poprzez zapoznanie się z zebranym materiałem w sprawie. Podstawą prawną do zapoznania się z aktami sprawy, jest przepis art. 36 § 2 ustawy, zgodnie z którym, strony oraz obrońcy i pełnomocnicy mogą, za zezwoleniem sędziego rodzinnego, przeglądać akta sprawy i robić z nich odpisy.

mam jeszcze jedno pytanie czy w czasie sledzstwa moge miec jakis dostep do protokolow oskarzajacych mnie osob?

na to pytanie nie znam dokładniej odpowiedzi. Ale jak masz sprawę to adwokat [twoj] ma chyba wgląd do wszystkich akt oraz dowodów, które dotyczą owej sprawy.

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

  • 2 tygodnie później...

heh mnie jak powineli to kompa tego samego dnia oddali. a u mnie mieli metode taka... dali w lape ksiazke czy tam jakis kodeks powiedzieli ktore artykuly mam czytac. wyszlo ze max 20 lat :P a bylem nie pelnoletni. ale to max byl a najslabiej zawiasy,a ze mi sie poszczescilo do kuratora dostalem zadzwonila dzis i powiedziala ze sklada papiery o odebrania tego kuratora i jestem happy. Mam tylko jedno pytanie czy jezeli chce isc do woja a tam papierek potrzebny o niekaralnosci to dostane go? jak nie to po ilu latach to zostanie wymazane?

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

Ja miałbym pytanko. Czy jeżeli zaliczyłbym przypał i policja znalazła by 8 moich sadzonek konopii to czy moja matka poniosła by jakieś konsekwencje, ponieważ jestem niepełnoletni?

Ona opowiadała mi ostatnio że koleżanka jej mówiła że jej sąsiadka trafiła do więzienia

na pół roku (niedlugo zacznie odbywanie kary), a jej syn dostał kuratora na 17 lat za niewielką hodowle w domu.

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

Gość
This topic is now closed to further replies.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Polityka prywatności link do Polityki Prywatności RODO - Strona tylko dla osób pełnoletnich, 18+