Skocz do zawartości
thc-thc

grower

OffTop In Door - stary temat


Gość masakrator

Recommended Posts

Dzis bylem w elektrycznym, i stad moje pytanie...

Lepsze swietlowki czy hps?

4x swietlowka 5Xw = 19k/20k lx[nie pamietam ile to bylo]

150w hps = 15-18k lx[zalezy jaka zarowka]

Co lepsze?;] Lumenow tyle samo, ale jak wiadomo troche inne swiatlo maja

Switlowki to koszt kolo 20-30zl[+ oprawy, startery etc, ale to mam], hps "troche" wiecej;]

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

  • Replies 2 tys.
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

bo to najefektywniejsze zrodlo swiatła. przy takim samym poborze mocy masz 2 x wiecej switła to raz a dwa to hps ma odpowiedną barwe do uprawy na flo. pod żadną swietlówka nie bedziesz miał takich zbiorów co pod hps nawer 100 czy 150W :)

wiec jezeli masz troche kaski na zainwestowanie to nie kupuje swietlówek bo sam po jakims czasie zauwazysz ze potrzebujesz czegos lepszego :)

hps 150 - 250W i nic wiecej nie trzeba :D

chyba ze na prawde dobry clf duzej mocy 150- 200W z barwa podobna do hps

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

bo to najefektywniejsze zrodlo swiatła. przy takim samym poborze mocy masz 2 x wiecej switła to raz

hps ten pokazany u gory - 15k lm, cena 150zl, ilosc pradu 150w

moje swietlowki - 20k lm, 30zl, ok. 220-240w[nie pamietam czy to bylo 56 czy 59w]

wydajnosc nie wiele wieksza, cena o wiele wyzsza jesli hps, awaria swietlowki - po pierwsze nie padaja all naraz[chyba ze mechanicznie uszkodzone], ale nawet jak to tansze w wymianie, a co najwazniejsze - daja mniej ciepla jak sie nie myle[wszedzie mowi sie o tym jak hps sie grzeje, mam takie swietlowki 2 i sie nie grzeja za bardzo poniewaz mimo ilosc wydzielanego ciepla jest wieksza, to wieksza powierzchnia oddawania, przez co praktycznie mniej sie grzeja - mowie praktycznie, bo ilosci ciepla jest wieksza, ale porownam - sekunda w 200*C, oraz 4 w 25*C - kiedy Cie oparzy?] warto dodac ze moc swietlowki z czasem nie mija

wiec z ta efektywnoscia mozna troche przystopowac, bo dobra swietlowka i kiczowy hps to taka sama efektywnosc...

Mowie kiczowy jak ten z linku, mialem dzis katalog osramu w rece, i ceny byly za zarowke od 30 do 60zl[150watt, ceny hurtowe], najtansza[ta ktora w tym zestawie] 15k lm, czyli 100lm/w, swietlowki ktore chce brac maja 91lm/w

No, temat wydajnosci obmowilismy, barwa swiatla... coz, tego nie umiem obalic, ale... Moze da sie jakos ta barwe zrekompensowac, a jak nie, jaka roznica[mniej wiecej] miedzy wiecej lm z swietlowki, a mniej z hps, tzn 20k vs 15k lm?

Boxa tego bardziej hobbystycznie chce, wiec i ucieszylo by mnie, gdyby jedynym wydatkiem jaki poniose to nasionka + te swietlowki, bo to zdecydowanie taniej, a znajac mnie... kto wie czy czegos nie zepsuje szybko[zapomne o czym kolwiek, przenawoze/nie donawoze/co kolwiek innego], i po prostu z nerwow nie potraktuje tego... z buta :roll: :roll:

A gdy juz bym sie nauczyl, i by to wypalilo, hps'a zawsze mozna kupic, swietlowki 5X watt na pewno zostana dobrze zuzyte gdzie indziej, chodzby w domowym wartacie:D;)

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

hps 150 w = ~15000/18000lm

żeby osiągnąć na świetlówkach 15000lm potrzebujemy 10świetlówek 25W 1500lm każda a więc :

10 x 25W = 250W wydajność 15000lm

gdzie przy hps 250W mamy już ok 30000lm

odpowiedź jest jedna hps jest najlepszy pod względem wydajności i barwy światła jak i pod względem rachunków za prąd jak i kosztów zakupu i utrzymania

nie ma co kombinować i obmyślać jakichś dziwnych teorii

świetlówki nie były i nie są lepsze od lamp hps no chyba że chodzi o jakieś zajebiste świetlówki

clf duzej mocy 150- 200W z barwa podobna do hps
pod żadną swietlówka nie bedziesz miał takich zbiorów co pod hps nawet 100 czy 150W :)
Odnośnik do komentarza
Share on other sites

To ją się przełącza z 6400K na 2700?? Myślałem ze ona ma po prostu połowe o barwie 6400K i połowe 2700K... Jeśli jest rzeczywiście tak jak piszesz to zajebiście :D

Mam zamiar ją wstawić na powierzchnię 0.14m2 aby pociechy miały światła pod dostatkiem ;]

Tylko musze nazbierać hajs ;/

Pozdro.

Ps. Jak sądzisz mocno taka świetlówka się grzeje??

:elo:

Widzialem taka swietlowe w jednym ze sklepow hydroponicznych (w GB) jak szukalem dla siebie lampy, byl to 250w CFL Plug & Grow 2700K/6400K i kolo mowil, ze sie tylko tam cos przelacza! Ogolnie zarowa zajebiscie wielka jak i jej cena bo okolo 65 funtow, a za 50 dych kupilem u nich 250W hps grow plus z odblysnikiem i cala elektryka wiec jeszcze na nawozy starczylo :D , ale ogolnie koles polecal te CFL bo one w porownaniu do hps'a nie emituja duzo ciepla wiec moga byc blizej roslin bez wiekszego chlodzenia no i sa opracowane specjalnie do uprawy roslin (nie jak jakies energooszczedne Philips'y czy Osram'y o takich barwach)!! W sumie to bardziej sie oplacalo kupic osobno CFL 2700K i 6400K bo kosztowaly tylko 25 kazda ( nie wiem jak jest w PL} A na twoja powierzchnie to bym dal taka swietlowe 125W, lumenuw nigdy za wiele!! (a tez chyba mniejszych nie widzialem) :peace:

Pozdro!! :bongo:

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

Gość
This topic is now closed to further replies.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Polityka prywatności link do Polityki Prywatności RODO - Strona tylko dla osób pełnoletnich, 18+