Skocz do zawartości
thc-thc

centrummarihuany

Czy Marihuana Będzie w Polsce Legalna Tak Jak w Niemczech?


Macky

191 wyświetleń

1 kwietnia 2024 roku oznaczał przełomowy moment dla Niemiec. W tym dniu weszły w życie nowe przepisy, które legalizują posiadanie i używanie marihuany przez osoby pełnoletnie. Decyzja ta wywołała mieszane reakcje, zarówno entuzjazm, jak i krytykę. Czy taka legalizacja może jednak mieć wpływ na politykę narkotykową w Polsce? Zapraszamy do lektury.

Legalizacja marihuany w Niemczech - najważniejsze informacje

Na początku kwietnia pod Bramą Brandenburską w Berlinie zwolennicy legalizacji konopi zgromadzili się, by świętować zmianę prawa. Paląc jointy i tańcząc przy dźwiękach reggae, manifestowali swoje poparcie dla legalizacji. Według nowych regulacji, każda osoba powyżej 18 roku życia może posiadać do 25 gramów marihuany na własny użytek, przechowywać w domu do 50 gramów i hodować trzy rośliny. Od 1 lipca będą także działać prywatne kluby, które będą miały możliwość legalnie uprawiać konopie i rozdawać plony swoim członkom. Za przyjęciem tych przepisów opowiada się niemiecki minister zdrowia. Sądzi on, że legalizacja marihuany to szansa na zmianę nieudanej dotąd polityki zakazów. Podkreśla on, że wprowadzenie legalnej alternatywy dla czarnego rynku pozwoli znacznie lepiej chronić dzieci i młodzież. Zdaniem rządu niemieckiego, konsumpcja marihuany mimo zakazu rosła, co wiązało się z rozrostem nielegalnego rynku i zwiększonym ryzykiem dla zdrowia. Mimo entuzjazmu, nowe prawo spotkało się z ostrą krytyką ze strony opozycji, zwłaszcza chadecji. Politycy ci uważają, że legalizacja marihuany stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego oraz przyniesie sporo reperkusji.

Potencjalna legalizacja marihuany w Polsce - czy może do tego dojść?

Warto zastanowić się, czy polityka niemiecka może mieć wpływ na Polskę. Dotychczasowa polityka narkotykowa w Polsce była niebywale konserwatywna, opierając się na surowych przepisach i środkach. Coraz większa liczba osób w Polsce zaczyna jednak zastanawiać się, czy tego rodzaju podejście jest skuteczne i czy nie nadszedł czas na zmiany. Istnieje wiele argumentów za legalizacją marihuany. Przede wszystkim, liczne badania naukowe wskazują na to, że marihuana jest o wiele mniej szkodliwa niż alkohol, który jest legalny w naszym kraju. Ponadto, legalizacja mogłaby przynieść korzyści finansowe, poprzez opodatkowanie sprzedaży oraz zmniejszenie obciążenia sądownictwa i systemu więziennego. Polska obecnie zalicza się do krajów o najbardziej restrykcyjnej polityce wobec marihuany na Starym Kontynencie, aczkolwiek zmiany w kierunku liberalizacji mogą być na horyzoncie. Już teraz coraz więcej głosów w społeczeństwie wzywa do przemyślenia obecnych przepisów i wprowadzenia bardziej pragmatycznej polityki antynarkotykowej. Coraz więcej partii politycznych w swoich programach politycznych zapewnia, że po przejęciu władzy zalegalizuje marihuanę. Dlatego też nastroje osób kochających jointy stają się optymistyczne. 

Czy decyzja Niemiec może wpłynąć na Polską politykę narkotykową?

Decyzja Niemiec o legalizacji marihuany otwiera dyskusję na temat sensowności dotychczasowej polityki narkotykowej. Czy Polska powinna podążać tą samą drogą? Czy legalizacja jest rozwiązaniem, które przyniesie więcej korzyści niż szkód? To pytania, na które odpowiedzi będą musieli znaleźć politycy oraz społeczeństwo polskie w najbliższych latach. Jednym z kluczowych argumentów przemawiających za liberalizacją polityki narkotykowej jest fakt, że obecne podejście oparte na represjach nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Pomimo surowych kar i wysiłków w zakresie zwalczania handlu narkotykami, problem nadużywania substancji psychoaktywnych w Polsce nadal istnieje. Co więcej, takie podejście nierzadko prowadzi do nadmiernej kryminalizacji czy zatłoczenia sądów i więzień.

Legalizacja marihuany może przyczynić się do przekierowania zasobów państwa z walki z użytkownikami narkotyków na inne priorytety, takie jak zapobieganie uzależnieniom, edukacja zdrowotna czy wsparcie dla osób z problemami związanych z używaniem substancji psychoaktywnych. Co więcej, kontrolowana legalna sprzedaż mogłaby zapobiec handlowi na czarnym rynku, gdzie jakość i bezpieczeństwo narkotyków są nierzadko bardzo wątpliwe. Warto również podkreślić, że legalizacja marihuany powinna przynieść korzyści w zakresie zdrowia publicznego. W krajach, gdzie marihuana jest legalna, istnieje lepsza kontrola jakości produktu oraz możliwość prowadzenia badań nad jej wpływem na zdrowie. Legalizacja umożliwia też wprowadzenie środków regulacyjnych, do których zaliczamy choćby ograniczenia wiekowe czy obowiązkowe ostrzeżenia zdrowotne, które mogą zmniejszyć szkody związane z używaniem tej substancji. Dlatego też wydaje się, że legalizacja w naszym kraju powinna być znakomitą decyzją.

3 komentarze


Rekomendowane komentarze

Myślę że jeszcze poczekamy na legalizację maryśki. Ale z drugiej strony mam taką cichą nadzieję że nastąpi to szybko. Niemcy teraz mają spoko, mogą na legalu uprawiać trzy rośliny, mi by to w zupełności wystarczyło. Zero przypału, luźna uprawa. To musi być piękne  :blant:

Odnośnik do komentarza

Możliwe że coś się zmieni w Polsce, bo ostatnio w TV była konferencja Szymona Hołowni i ktoś z wolnych konopi, chyba Jakub zadał pytanie czy coś się zmieni w sprawie legalizacji marihuany w Polsce. Szymon odpowiedział że muszą znaleźć 15 posłów którzy podpiszą się pod ustawą i wtedy od razu będzie ona procedowana w sejmie. Z tym że zaznaczył żeby ustawa była dobrze napisana. W tej chwili jest tylu ludzi wśród posłów, którzy są za legalizacją konopi że znalezienie 15 posłów nie będzie problemem. Kwestia tej dobrej ustawy.

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Gość
Add a comment...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Polityka prywatności link do Polityki Prywatności RODO - Strona tylko dla osób pełnoletnich, 18+