Jump to content
thc-thc

centrummarihuany

Jak Zdobyć Receptę na Medyczną Marihuanę?


Macky

748 views

Wciąż więcej pacjentów poszukuje alternatywnych metod leczenia, w tym medycznej marihuany. Jednak proces zdobycia recepty na medyczną marihuanę wydaje się czasem tajemniczy i skomplikowany. Czy różni się on od standardowych procedur zdobywania recept na tradycyjne leki? Oto jak zdobyć receptę na medyczną marihuanę i w jaki sposób może ona się różnić.

Konsultacja medyczna

Proces rozpoczyna się od konsultacji medycznej. Pacjent musi odwiedzić specjalistę, który oceni jego stan zdrowia i zasugeruje, czy terapia medyczną marihuaną jest odpowiednia. To typowa procedura, która nie różni się od konsultacji przed innymi rodzajami leczenia.

Recepta na medyczną marihuanę (nazywana także receptą typu RPW) nie różni się znacząco od tradycyjnych recept. Zawiera opis substancji czynnej, jej ilość oraz zalecenia dotyczące dawkowania. Recepta może być tradycyjną, papierową receptą lub wirtualną, czyli e-receptą. Aby zrealizować e-receptę, pacjent musi podać farmaceucie 4-cyfrowy kod i swój numer PESEL, podobnie jak w przypadku standardowych recept na inne leki.

Ważność recepty:

Recepta na medyczną marihuanę jest ważna przez 30 dni od daty wystawienia.

Gdzie można zakupić medyczną marihuanę?

Aby zrealizować receptę i zakupić medyczną marihuanę, pacjent może udać się do dowolnej polskiej apteki, która ma zezwolenie na dostarczanie leków z grupy I-N. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie apteki mają medyczną marihuanę w swoim asortymencie. W takim przypadku pacjent ma prawo zamówić ją u farmaceuty.

Podczas zakupu medycznej marihuany pacjent powinien pobrać kopię recepty oraz fakturę na swoje imię. Te dokumenty stanowią potwierdzenie zgodnego z prawem posiadania konopi i powinny być okazane w przypadku kontroli. Ponadto pacjent potrzebuje zaświadczenia o leczeniu. Sam susz medyczny powinien być przechowywany w oryginalnym opakowaniu.

Kto może wystawić receptę na medyczną marihuanę? Receptę na medyczną marihuanę może wystawić każdy lekarz, z wyjątkiem weterynarzy.

Proces rozpoczęcia terapii medyczną marihuaną – krok po kroku

Cały proces uzyskania recepty na medyczną marihuanę może być przeprowadzony online. Pacjent musi zarejestrować się w strefie pacjenta na stronie internetowej odpowiedniej placówki medycznej i wypełnić formularz zawierający informacje na temat swojego zdrowia.

Kolejnym krokiem jest wybranie dogodnej chwili na kontakt z lekarzem online. Podczas wizyty internetowej specjalista zapoznaje się z wypełnionym przez pacjenta formularzem, przeprowadza dodatkowy wywiad, jeśli zachodzi taka potrzeba, i podejmuje decyzję odnośnie zakwalifikowania pacjenta do terapii medyczną marihuaną.

Proces uzyskania recepty na medyczną marihuanę jest więc stosunkowo prosty, a sama recepta nie różni się znacząco od tradycyjnych recept na leki. Dla wielu pacjentów terapia medyczną marihuaną stanowi skuteczną i bezpieczną alternatywę w leczeniu różnych schorzeń.

Realizacja recepty

Otrzymawszy receptę na medyczną marihuanę, pozostaje kwestia, gdzie ją zrealizować. W Polsce możliwe jest odebranie medycznej marihuany w aptekach, które posiadają odpowiednie zezwolenie na zamawianie i sprzedaż leków z grupy I-N. Gdy apteka ma takie uprawnienia, z pewnością będzie miała w swojej ofercie leczniczą marihuanę.

Niestety, w większości przypadków apteki nie przechowują suszu medycznego ani innych leków z tej grupy na stanie. Niemniej jednak obowiązane są one do złożenia zamówienia na medyczną marihuanę dla pacjenta, a czas oczekiwania wynosi zazwyczaj 2-3 dni robocze.

Czy marihuana medyczna jest refundowana?

W Polsce, mimo że medyczna marihuana jest legalnym lekiem, nie podlega refundacji. Oznacza to, że jej cena wynosi 100% (jest to tzw. lek pełnopłatny).

W przypadku leków pełnopłatnych marża na nie może być różna w każdej aptece. W praktyce oznacza to, że cena tego samego leku może się znacząco różnić w zależności od miejsca zakupu.

Podczas wprowadzania legalizacji medycznej marihuany obowiązywał podatek w wysokości 23%. Niemniej jednak, w 2020 roku stawka podatku została obniżona do 8%, co wpłynęło na nieznaczne obniżenie ceny leku.

W przyszłości można spodziewać się dalszego spadku kosztów medycznej marihuany. Wpłynie na to zwiększona dostępność dostawców surowca z zagranicy i potencjalna legalizacja uprawy medycznej marihuany w Polsce.

Ile kosztuje marihuana medyczna na receptę?

Medyczna marihuana dostępna jest w aptekach w postaci suszu, który zazwyczaj pakowany jest w opakowania po 5 lub 10 gram. Cena 1 grama wynosi od 50 do 70 złotych.

Ostateczny koszt terapii marihuaną medyczną zależy od apteki, przepisanej ilości suszu i zalecanego dawkowania. W niektórych aptekach cena leków na bazie konopi leczniczych może przekraczać 70 złotych za gram.

  • Like 1

3 Comments


Recommended Comments

Przy tych cenach to sorry ale wolę posadzić trzy krzaki w domu i mieć swoje zioło. Jeśli się nie papla na prawo i lewo co ma się w domu to przypał jest zerowy. Nasiona nie są drogie w stosunku to cen marihuany w aptece, co to jest gram, tyle co nic. Chyba tylko bogatych stać na maryśkę z apteki.

Link to comment

Receptę dobrze mieć. Teraz bez problemu można ją sobie załatwić w internecie, jest pełno witryn z tego typu usługami. Ale gdzieś czytałem że ma się to zmienić i będą większe obostrzenia na wystawianie recept. A wracając do tego po co ją dobrze mieć? A po to że w razie przypału z uprawą może ona bardzo pomóc. Zawsze można receptę na medyczną marihuanę pokazać w sądzie i tłumaczyć się że "muszę się leczyć medyczną marihuaną, mam receptę ale jest ona bardzo droga. Nie stać mnie na nią więc uprawiam trzy krzaki konopi na własne potrzeby." Nie ma bata każdy zdrowo myślący sędzia umorzy warunkowo postępowanie. Jeśli tego nie zrobi to najlepiej nagłośnić medialnie sprawę. To tylko napędzi sprawę legalizacji marihuany w Polsce. Na pewni nie zaszkodzi.

Link to comment

Ja mam recepty na medyczną. Można ogarnąć bez problemu. Nawet rodzinny mój nie ma problemu z wystawieniem. Kupuję jedynie na promkach. Najtaniej dawałem 13zl za 1g a tak średnio to 390/450 za 15g.ala przerwa w uprawie więc świetna alternatywa. Teraz dziewczynki kwitną więc na święta może będzie już swoje 😊 Pozdro

Link to comment
Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

Privacy Policy to insert a link to the Privacy Policy page GDPR - Website only for adults, 18+