Skocz do zawartości
thc-thc

centrummarihuany

CO2 - Dwutlenek Węgla


klos2

Recommended Posts

  • 3 tygodnie później...
  • Replies 44
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Tak można. wg mnie nie wpływa to znacząco na jakość roślin [ może dlatego że zawsze dbam o ziemię i jej spulchnienie ] ale inni zauważyli że taki patent bardzo pomaga roślinom. ja w kazdym razie już tak nie robie bo tylko bzęczy niemiłosiernie ;)

 

Jak to tabletki Co2 nie dzialaja? Mozecie napisac cos o tym wiecej? bo nie wydaje mi sie zeby produkt sprzedawany na calym swiecie jakos dobra alternetywa na Co2 nie dzialal... :roll:

 

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

Widziałem dzisiaj ciekawy programik o holenderskiej metodzie utylizacji CO2 z czegośtam.

Pompują to do szklarni. Efekt jak najbardziej wymierny. Jednak nie o tym miało być.

Zastanawiam się jak przy wentylacji rzędu X m3 można utrzymać wilgotność, nie mówiąc o zwiększonym poziomie CO2 będącym o wiele lżejszą substancją od pary wodnej. Założenie jak najbardziej sensowne, ale w praktyce.., jakoś tego nie widzę. Mówię tu o detalu jakim są tabletki czy soda ,a nie o pełnej profesjonalce w rodzaju butli z CO2, miernikach itp.

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

  • 1 miesiąc temu...

Linki wygasły.

Troszke poczytalem i pomyslalem ze sprobuje zrobic mini produkcje co2.Posłużyły mi do tego 2 butelki 1,5 l i kroplowka z apteki za 1.90

Najpierw zrobilem dziury w nakretkach. w pierwszej nakretce jedna, a w drugiej dwie. Takiej wielkosci aby gumowe wezyki od kroplowki weszly na lekki wcisk.

Nastepnie w otwor w nakretce wcisnalem dozownik z kroplowki

wkrecilem na gwint butelki i powiesilem do gory nogami na wysokosci ok 1m.

Potem w jedna z dwoch dziur w w drugiej nakretce wcisnalem drugi koniec wezyka, a z drogiej dziurki wyprowadzilem nastepny wezyk ktorym wytworzone co2 bedzie se ulatywalo i taka nakretke wkrecilem na kolejna butelke ktora z kolei stoi pod wczesniej zawieszona.(w zestawie kroplowki jest ok 1,5m wezyka gum. wiec spokojnie starczy na calosc)

Koncowke wezyka ktorym bedzie uchodzilo wytwozone co2 zaczepilem o obudowe wiatraka dzieki czemu co2 rozdmuchane jest po calym boxie.

Do butelki na gorze wlalem roztwor 4 opakowan po 20g kwasku (lacznie 80g) zmieszanego z ok 0,75l wody, a do butelki znajdujacej sie na dole wlalem roztwor 3 opak. sody oczyszczonej po 60g kazda (lacznie 180g) z 0,75l wody. Kroplowke ustawilem tak ze jedna kropelka kwasku wpada do roztworu sody raz na 5 sekund. Troche prowizorka ale dziala, bo za kazdym razem jak spadnie kropelka powstaja pechezyki, a to znak ze co2 jest wytwazane. Mozna dodatkowo uszczelnic calosc np woskiem itp. Ja tego nie zrobilem bo idealnie dobralem wielkosc otworu do wezyka i nie ma nieszczelnosci. W butelke ktora jest u gory wbilem igle taka do zastrzykow, aby wraz z ubytkiem kwasku dostalo sie tam powietrze. Gdybym tego nie zrobil to w pewnym momenci przestalo by kapac bo cisnienie by na to nie pozwolilo. Soda po pewnym czasie osadza sie na dnie butelki i reakcja slabnie wiec trzeba co jakis czas wstrzasnac butelka. Jest to znaczny minus, ale juz kminie jak by to zrobic jakos inaczej zeby roztwor sody na biezaco byl wymieszany. Mozna tez nasypac samej sody bez rozcienczania z woda ale rowniez po kilku godz warstwa roztworu kwasku skraplanego do sody oddzieli sie i w sumie jeden ch.j. Dodam ze jak wstrzasne butelka z soda to pieni sie w calej butli i wytwarza sie sporo co2, ale po chwili soda opada i reakcja sie spowalnia. Jak udosonale jakos ten sposob to napisze, ale zalozenie jest mniej wiecej znane. :peace:laugh.gif

Juz wiem ze lepiej to wszystko dziala jak wyleje sie warstwe wody z nad sody (po rozwarstwieniu) i zostawi sama zawiesine. Lepiej sie pieni. biggrin.gif

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

  • 3 miesiące temu...

PRODUKCJA DWUTLENKU WĘGLA (CO2)


Wstęp
W naturze dwutlenek węgla występuje w stanie wolnym (atmosfera, woda) i związanym (związki chemiczne).
CO2 jest produktem spalania i oddychania. Jest wykorzystywany przez rośliny w procesie fotosyntezy. Tworzy się przy utlenianiu i fermentacji substancji organicznych. Występuje w kopalniach,
cukrowniach, gorzelniach, wytwórniach win, silosach zbożowych, browarach i studzienkach kanalizacyjnych.
W małych stężeniach nie jest trujący, w większych stężeniach dwutlenek węgla jest szkodliwy dla zdrowia a nawet zabójczy, a jego działanie powoduje powstawanie hiperkapni,
a co za tym idzie kwasicy oddechowej i w następstwie obrzęku mózgu. – UWAGA NIE STOSOWAĆ W ZAMKNIĘTYCH POMIESZCZENIACH, W KTÓRYCH PRZEBYWACIE.
'CO2' jest równie zabójczy co jego pokrewny związek 'CO' potocznie zwany CZADEM.
CO2 jak i CO są gazami bezwonnymi, bezzapachowymi, bezsmakowymi a zatem niemożliwymi do wykrycia organoleptycznie. Możemy się nim zatruć nawet o tym nie wiedząc!


Po co właściwie wytwarzać CO2 ?
Dwutlenek węgla jest niezbędnym składnikiem do przebiegu reakcji fotosyntezy, z której roślina czerpie niezbędne do życia produkty.
Produktem ubocznym jest tlen i węglowodany (np. glukoza).
Fotosynteza3.png


Uprawa w której dostarczymy większą ilość dwutlenku węgla do procesu fotosyntezy będzie wydajniejsza. Im sprawniej przebiega fotosynteza tym szybciej rośliny rosną i większy dają plon.
Mówi się nawet o 300% tempie wzrostu rośliny. Dwu lub trzykrotne przyśpieszeni wegetacji to ta sama ilość zaoszczędzonego prądu a co za tym idzie kosztów. Argumenty mówią same za siebie, zatem do dzieła.


Pozyskiwanie CO2
1. związki wapnia.
Najłatwiej wytworzyć dwutlenek węgla działając dowolnym kwasem (np. octowym, solnym, cytrynowym) na węglan wapniowy (CaCO3) lub węglan sodu (Na2CO3) czy też wodorowęglan sodowy(NaHCO3).
Najlepszym w warunkach domowych jest użycie Kwasu Cytrynowego (C6H8O7*H2O) i Węglanu Wapnia (CaCO3).
Węglan Wapnia jest głównym składnikiem Kredy Szkolnej a także dolomitu (CaMg[CO3]2). Dolomit można nabyć w postaci kamienia wapiennego lub w aptece w postaci tabletek (ok. 10zł/100szt.).
Natomiast Kwas Cytrynowy kupujemy w sklepie spożywczym (kwasek cytrynowy ok. 65gr/op.).

przygotowanie #1:
Do butelki wrzucamy 5 tab. Dolomitu lub 1 kredę szkolną i zalewamy to kwaskiem cytrynowym rozpuszczonym w wodzie (ok. 4 łyżeczki / 100 ml),
praktycznie od razu powinny zacząć powstawać pęcherzyki CO2. Butelka działa ok. 4-5 dni po czym zabieg powtarzamy.

przygotowanie #2:
link wygasł.

2. drożdże (tzw. bimbrowanie)
Drożdże to grzyby które w produkcie ubocznym swoich reakcji metabolicznych potrafią wytwarzać między innymi alkohole i porządany przez nas dwutlenek węgla.

przygotowanie #1:
Do do 1,5 litrowej butelki wlać 0,5 litra wody, wsypać 3 łyżki cukru, wrzucić 10g drożdży. Na koniec energicznie zamieszać. Czas przydatności to 2-3 dni.


3. gaśnica, butla CO2, naboje CO2
Niebezpieczne w użyciu zwłaszcza przez młode osoby. Używać jedynie w dobrze wentylowanych pomieszczeniach. (piwnica, poddasze niestety odpadają).
By używać wystarczy po prostu zwolnić spust lub zawór.


4. suchy lód
Nazwa pochodzi od reakcji przemiany w której substancja sublimuje, to jest przechodzi ze stanu stałego odrazu w stan gazowy (zauważamy brak topnienia - zamiany ciała stałego w ciecz).
Suchy lód to po prostu zamrożony dwutlenek węgla. Po wyjęciu z zamrażalnika zaczyna z lodu zamieniać się w gaz.
Łatwo dostępny za granicą lub w dużych polskich miastach z rozwiniętym przemysłem. Na terenie reszty kraju ciężki do zdobycia.

5. fauna
Jak wiemy określeniem flora odnosimy się do świata roślin, zaś określeniem fauna nazywamy świat zwierząt.
Dobrym i stałem źródłem CO2 mogą być drobne ssaki np. gryzonie. Szczury i myszy laboratoryjne bardzo dobrze znoszą sztuczne oświetlenie i klaustrofobiczne pomieszczenia.
Do zalet można zaliczyć wytwarzanie odchodów. Trocinowa podściółka w akwarium + odchody wraz z mocznikiem to świetny nawóz bogaty w azotany.
Należy jedynie pamiętać by zwierzątko regularnie karmić, umieścić je blisko wentylatora i często poić ze względu na wysoką temperaturę wytwarzaną przez źródło światła.

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

No fajnie fajnie, ale ze zwierzętami to dla mnie przesada. Mocz gryzoni dużo się nie różni od ludzkiego, a weź się odlej na planta... Padnie, bo w glebie wytworzy się susza fizjologiczna i roślina nie będzie mogła pobierać wody. Poza tym nawóz lepiej kupić za kilka złotych w sklepie niż eksperymentować ze zwierzakami. Konie, krowy, gołębie albo kury dają wartościowe dla roślin odchody, ale nie gryzonie. A żeby nachuchały tyle CO2, to musiałoby być ich tam sporo, w praktyce raczej marnie się to sprawdzi :peace:

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

Z moczem ludzkim się nie zgodzę, ma świetny skład, a tam gdzie się często sika wyrastają chwasty (babki lancetowate, pokrzywy).

Wiem, że za to mocz psa i kota sprawia, że gałązki drzew podsychają. Mam ogródki działkowe poza miastem i tam gdzie ja nasikam rośnie jeszcze lepiej, tam gdzie pies nasika wszystko usycha. Nie znam przyczyny, ale psi mocz ma chyba więcej amoniaku od ludzkiego.

Z tym chuchaniem to lepszy wróbel w garści niż gołąb na dachu, ale ogólnie masz rację :) umieściłem to, bo jest to dosyć ciekawy sposób wyczytany na forum zagranicznym. :)

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

no ze zwierzetami to hardcore rzeczywiście;)

U8ż widze taki growbox na dole szczury wyzej gandzia a nad nia lampa heh

Tak serio to kiepski to pomysłi bardzo mało wydajny, naprawde mysle że spalanie np znicza da wiecej CO2 niz 5 szczurów.

Nie wiem skad masz te terminyu działania ale bimbrownia dziala pare tygodni a nie 2-3 dni za to mieszanka kwasu z weglanem zadziala energicznie, ale na krótko.

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

Bimbrownie działa wiele miesięcy bo np. wino może fermentować wiele miesięcy. Ale produkcja CO2 spada już po 2-3 dniach. Po pierwsze drożdżom kończy się cukier, po drugie wyprodukowany etanol ogranicza rozwój drożdży. Robiąc ciasto bardzo łatwo to zauważyć, że rośnie tylko do pewnego momentu i to przez parę godzin jednak używa się dużo mniej składników.

Mi się wydaje, że winiarze wiedzą co mówią :) drożdżami nie od wczoraj się zajmują.

Oczywiście możesz mieć rację bo nawet po iluś tam tygodniach drożdże będą wytwarzały minimalną ilość CO2 ale w zupełności wystarczającą dla MJ. Jeśli tak rzeczywiście jest to w pełni z Tobą się zgadzam.

Z węglanem działa w zależności czy robimy szejka czy kroplówkę.

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

Gość
This topic is now closed to further replies.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Polityka prywatności link do Polityki Prywatności RODO - Strona tylko dla osób pełnoletnich, 18+