Skocz do zawartości
thc-thc

grower

CO2 - Dwutlenek Węgla


klos2

Recommended Posts

CO2 może zmieniać nie tylko pH ziemi, ale też przyczyniać się do gnicia korzeni.

W glebie pomieszkują sobie reducenci min. bakterie beztlenowe, które rozwijają się przy obecności CO2 i to one rozkładają szczątki organiczne.

Jeśli ziemia jest sterylna (wypiekana w piekarniku) to nic się nie stanie.

Ogólnie to warto poeksperymentować, możliwe że roślince nic się nie stanie, a nawet lepiej podrośnie przy podlewaniu.

Za to spryskiwanie wydaje mi się dobrym pomysłem, wilgotność w górę i CO2 bezpośrednio na liściach. :) To może wypalić.

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

  • Replies 44
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • 4 tygodnie później...

Witam dziękuje za obszerne posty ale znalazłem kompromis mała inwestycja zapewne się zwróci dużym plonem CO2 generator Co tym myślicie ?

 

 

Generator CO2 BoostEuro z POMPĄ

 
-Generator Co2 BoostEuro z dwubiegową pompą i wężykiem dystrybucyjnym 
-GOTOWY DO UŻYCIA BEZ DODATKOWYCH KOSZTÓW
-Bezpieczny, Cichy, 100% Ekologiczny
-przeznaczony do uprawy roślin w pomieszczeniach zamkniętych (boxy, szklarnie itd...)
-dziecinnie łatwy w montażu, prawie bezobsługowy
-wymiary: fi23cm, h21-27cm, zasilanie 230V
-Czas działania max 90dni, dystrybucja do roślin za pomocą wężyków lub wentylatora rozdmuchującego 
-obsługiwana powierzchnia uprawy: do 16 m2(na pompie bieg HIGH)
-przy pomieszczeniu poniżej 2x2x2m nalezy użyć Timera aby ograniczyć emisje Co2 i zmniejszyć wydajność pompy (bieg LOW)
-wymienne wkłady do zakupienia w naszym sklepie
 
Dodatkowa emisja Co2 jest niezwykle korzystna dla roślin, jej działanie można porównać do najlepszych Boosterów, Co2 jest niezbędnym składnikiem procesu fotosyntezy. Ilość Co2 ma potężny wpływ na jakość, wielkość i szybkość rozwoju rośliny
 
Chcesz dowiedzieć się więcej ?
Zaglądnij na stronę producenta Co2Boost.com !!!Do zobaczenia: istrukcje, opinie, filmy. 
 
 
- - wg.hemp.pl: 
 
Obsługiwana powierzchnia uprawy do 16m2
Poniżej powierzchni 4m2 (włacznie) należy dawkować cyklicznie podpinając urządzenie pod włącznik cykliczny lub Programator czasowy -Timer w celu ograniczenia emisji Co2. 
 
W CELU UZYSKANIA MAKSYMALNYCH REZULTATÓW: 
Do upraw max 4m2, Co2 może być dostarczane przez wentylator rozdmuchujący. Należy skierować końcówkę wężyka pod wentylator rozdmuchujący (patrz zdjęcie), Do większych upraw (powyżej 4m2) Co2 powinno być dostarczane poprzez system wężyków – bezpośrednio do każdej rośliny. 
 
Po zgaszeniu świateł zaleca się wyłączyc urządzenie ponieważ przy braku światła proces fotosyntezy zatrzymuje się. To wyłączenie będzie bez szkody dla roślin i dodatkowo wydłuży czas emisji Co2 do 75-90dni.
Mozna to zrobić w prosty sposób podpinając Co2Boost pod ten sam timer który obsługuje lampy. 
 
 
 
wg.producenta: 
 
1. WIELKOŚĆ POMIESZCZENIA ? 
Co2Boost nie został zbudowany, w celu utrzymania wysokiego poziomu ppms w całym powietrzu w dużych pomieszczeniach. Co2Boost ma za zadanie dostarczać Co2 bezpośrednio do Twoich roślin. W wyniku testów odkryto że bezpośrednie dawkowanie CO2 w pobliże roślin jest dla nich niezwykle korzystne i powoduje olbrzymi skok wzrostu oraz ich zdrowia. (Sprawdź wizualną poradę na temat bezpośredniej dystrybucji CO2 na stronie producenta http://www.co2boost.com 
 
9. CZY ZBYT DUŻO Co2 MOŻE BYĆ SZKODLIWE DLA ROŚLIN LUB ZWIERZĄT DOMOWYCH ? 
Odpowiedź brzmi: tak, ale ten produkt nie produkuje tyle CO2 aby być szkodliwym na rozsądnej wielkości uprawie. Jednakże, jeśli rośliny rosną na obszarze tak małym jak 2x2x2m, należy podpiąć Co2Booster pod włącznik cykliczny - Timer, aby zminimalizować emisję CO2. 
 
10. CZY W URZĄDZENIU ZNAJDUJĄ SIĘ JAKIEŚ INNE NIEBEZPIECZNE SKŁADNIKI LUB GAZY ? 
Nie, te składniki są w 100% naturalne i nieszkodliwe. W rzeczywistości, gdy Twój wkład został zużyty to można otworzyć wiadro i wykorzystać pozostałe składniki jako wysokiej klasy nawóz organiczny !

 

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

Jako że przymierzam się do budowy małego aparaciku do nawożenia CO2 obliczyłem jakie są koszty uzyskania CO2 róźnymi metodami. Oczywiście podane ceny są bardzo orientacyjne, aby za bardzo nie rozpisywac sie nie pisze o wadach i zaletach poszczególnych instalacj takich jak bezpieczeństwo, ciepło, zapach, możliwość kontrolowania procesu, wielkośc aparatu, pracochłonności wykonania i eksploatacji itp. Może się komuś przyda kiedys, choćby do tego że odpuści sobie jakąś nieefektywną metodę, jak np. szkolna metoda z węglanem wapnia, która sam chciałem wykorzystać, jako że łatwo kontrolować szybkość reakcji.

Gdzieś tam wyczytałem o spalaniu propanu z butli, ale to też kiepski pomysł.

Troche tu namieszane jest w tym topicu, sam się zdziwiłem jakie głupoty napisałem "bo tak mi sie wydawało". Ale właśnie zeditowałem tego posta usuwając większe bzdury. Co do wody gazowanej to na pewno nie polecam do podlewania, spryskiwac to juz prędzej, ale na pewno dobrze zrobi roślinkom jeśli zamiast kranówy wlejemy do pojemniczków nawilżających w boxie wysokogazowana mineralkę (zaraz po włączeniu światła). Jednak wydajnośc będzie pewnie znikoma a teraz podzielę się z Wami moimi obliczeniami z dziś:

1. Sprężony CO2

Instalacja: 200-400zł

Eksploatacja: 20zł/kg

2. Reakcja węglanu wapnia z octem

Instalacja: 1-100zł

Eksploatacja: 170 zł/kg (!)

3. Fermentacja alkoholowa cukru. ("bimbrownia")

Instalacja: 1zł

Eksploatacja: 5zł/kg

4. Spalanie węglowodorów alifatycznych

(propan-butan, oleje parafinowe, i stałe parafiny itp). Wydajnośc, dla uproszczenia obliczłem dla parafiny ciekłej o łańcuchu C15. Aby uzyskać 1kg CO2 trzeba spalić ok 150g parafiny. Podobne proporcje będą dla innych węglowodorów, oczywiście te o krótszym łańcuchu (gazowe) będą trochę wydajniejsze, a stałe (parafina ze świeczek) niższa z powodu różnic w proporcjach masowych C/H. Jednak są to różnice minimalne, zaś różnice w cenach poszczególnych paliw i instalacji są ogromne. Różnice w cenie instalacji ogromne bo może to być znicz , ale i można kupić profesjonalny generator na propan-butan , jak i wiele pośrednich rozwiązań. Cena eksploatacji bardzo orientacyjna, może być znacznie niższa. Na pewno jest to jednak najbardziej wydajna metoda dlatego jest stosowana w rozwiązaniach komercyjnych.

Instalacja: 0-1650zł

Eksploatacja: 1zł/kg

Sam zdecydowałem się na parafinę ciekłą, jak już coś mi wyjdzie to na pewno opisze szczegółowo na forum, ale to już nie w tym roku raczej (bo na razie to tylko plany teortryczne).

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

  • 4 tygodnie później...
nie wiem dokłądnie co to jest ale nawet jeśli by to był 100% CO2 i nie liczac kosztów wysyłki to jest 15zł za 200g czyli 75zł/kg co2. Przy spalaniu butanu wychodzi kilkadziesiąt gr/kg. Pozatym tym musiałbyś miec tego naprawdę sporo żeby rośliny to poczuły. W jednym m3 jpowietrza jest około 3,6g CO2. zakładając że mówimy tylko o małym boxie z wentylatorkiem komputerowym który ma wydajność 10m3/h (tak sobie zakładam bo takie wentylatorki maja 30-40m3.h, ale oczywiście w boxie są różne opory).

Zatem nawet przy takiej delikatnej wentylacji przez box przechodzi w dzień 3,6gx10m3x18h=ok 650g CO2. Tak więc żeby było choć o 50% więcej CO2 musiałbyś dziennie zużywać 2-3 takie buteleczki. Zastąpienie generatora takim czymś to tak jakbyś chciał zastąpić hps 150W latarką diodiwą na 2 bateryjki - w boxie będzie jasno, ale roślinom to nie wystarczy. Może coś namieszałem w obliczeniach ale na pewno do uprawy konopi takie gadżety są nieopłacalne. Chyba że duża butla ze spręzonym CO2, ale i tak wyjdzie to ze 20x drożej niż butan.

 

Wiecie co jak to czytam to aż mnie boli. Pytanie było proste, jak zwiekrzyc ilosc co2 i czy ma to sens. Ani jedna z osob ktora odpowiedziala, nieuprawiala roslin z dodatkowym dwutlenkiem wegla i tylko powtarza rozne stareotypy. Domowe sposoby sa tylko 2

Butla co2 lub generator na benzyne. Cala reszta to bzdety ktore sklepy hydroponiczne prubuja sprzedac.

zadne tabletki, spryskiwanie woda gazowana a tymbardziej pewdznie bibmbru NIE DA wymiernyuch rezultatów

ile dodac?

w atmoswerze znajduje sie 300ppm co2 (ppm ilosc cząsteczek na milion)

Rosliny ktorymi my sie intersujemy sa wstanie przyjac nawet do 2000ppm (pozostalosc z czasow prehistorycznych gdy bylo duzo co2 w atmoswerze)ale kazdy kto to robi poraz pierwszy proponuje podniesc to stezenie do 1000 ppm

Tak, powoduje to zwiekrzenie plonu i szybszy wzrost ale nie 3 razy. W idealnych przypadkach do 50% ale zwykle oczekujemy zwierzenia rezutlatow o 30%

Dodam że dodawanie dwutlenku wegla ma tylko sens gdy cala reszta jest idealna tzn.

-Duzo swiatla! min 400W na m2 w lampach MH i HPS lub ich nowszysch odpowiednikach

-Dobrze dotlenione korzenie (system hydroponiczny lub lepiej aeroponiczny) ewentualnie bardzo dobra mieszanka zimi z dodatkiem mineralnym

i wogle wszystko idealnie, zabieramy sie za co2 tylko gdy mamy duze doswiadczenie

zrodla

How to supercharge your garden (polecam ta ksiazke)

artykoly zklepu hydroponicznego www.aquaculture.co.uk (tez bardzo fajne)

Ps artykoly o co2 w ksiazce wszelka wiedza o mj sa nieaktualne i sa tam bledy

 

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

Gość
This topic is now closed to further replies.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Polityka prywatności link do Polityki Prywatności RODO - Strona tylko dla osób pełnoletnich, 18+