Skocz do zawartości
thc-thc

grower

CO2 - Dwutlenek Węgla


klos2

Recommended Posts

przeciez pisałem o generatorach, jednak one sa raczej na gaz a nie na benzyne. W mmałych boksach jednak butla Co2 albo bimber maja sens moim zdaniem, oczywiscie jesli reszta jest w porzadku tak jak napisałeś. Jednak butla wychodzi bardzo drogo, a bimbrownia ma ta wadę że co2 wytwarza sie takze w nocy, ewentualny zapach, oraz koniecznosc czesteh obsługi, jednak co2 w ten sposób wytworzony nie jest zbyt drogi i nie podnosi temp. Co do bezsensu tabletek, wody gazowanej, recznym wpryskiwaniu CO2 z naboi etc. oczywiscie sie zgadzam, podobnie jak z tym że plony wzrosna moze o kilkanaście procent, moze to tez skrocic uprawe.

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

  • Replies 44
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Masz racje generatory są na gas, mój błąd. Zasadniczo generator jest leprzy ale produkuje dużo ciepła i wilgoci ze spalania gazu, ale sam co2 wychodzi dużo taniej. Osobiści używam butli, problemem jest jej napełnianie, mieszkam poza granicami polski i miałem problem by znaleśc stacje gdzie nabijaja butle.

Chciałem też dodać dla osob ktore sa tym zainteresowane że gdy dodajemy sztucznie co2:

-idealna temp to 28C bo szybciej zachodzą reakcje chem, ale gdy przekroczymy 29,4 zaczynamy zabijać rośline

-wilgoć 70% bo dzięki temu otwieraja sie aparaty szparkowe i więcej co2 jest dostępne dla roślin (zasadniczo wiecej niż 70% było by jeszcze leprze ale plęśń i choroby miały by zbyt dobre warunki do rozwoju)

Twój ogród będzie tak silnt jak jego najsłabsze ogniwo. Co za tym idzie zwiękrzanie dwutlenku węgla w pokoju gdzie jest brak dobrej wentylacji, światła lub (często pomijane) dostępność TLENU dla kożeni, dlatego raczej wybieramy aeroponiczne/ hydroponiczne systemy przy uprawie cannabis.

PS. Co do tego bimbru, dlatego niejestm pewien że: sporo czytam na ang forach, przeczytałem też 2 książki na ten temat i nigdzie tam niebylo o pedzeniu bimbru. W sumie było w trzeciej książce, wszelka wiedza o mj, ale to niejest dobre źródło, było 15 lat temu gdy było jedynym źródłem ale teraz...

i czy jesteś wstanie powiedzieć o ile zwiekrzyla sie ilosc co2 w twojej szafie czy po prostu wiesz ze sie troche zwiekrzyla. Bo ta moja butla to strzela tym gazem co chwile, a takie wino to tylko czasem se bulgocze.

Zapraszam do dyskusji osoby ktróre coś eksperymentowały z dwutlenkiem węgla bo sam wciąż błądze a chciałbym być pewien tego co robie. Pomóżcie

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

dzięki za info o temp. - ale te 29,8stopnia to dotyczy tylko przy nawożeniu co2 czy tak ogolnie, bo wiadomo ze czasem przy 35 jakos rosna w boxach.

A jakiej butli używasz CO2 czy propan-butan, bo nie wiem, ale i to i to moazna napełnic w każdym miescie w punkcie z gazami technicznymi. Do growroomów i duzych boxów to tylko generetor. O bimbrze i co2 z butli mówie tylko do malych boxów. Z bimbrem to nie tak jak z winkem w dymionie co przez mieiac "se bulka";) W 5 dni przerabia cukier na alk i co2 (drożdże gorzelnicze+cukier). Tak że to są naprawdę spore ilości c02 za stosunkowo male oieniadze (ale oczywiscie drozej niz generator, ale ile to orientacyjnie wychodzi pisalem w tym temacie juz). Problemem jest to że wytwarza sie to cala dobe, a przy flo to połowa jest niepotrzebna,a moze i szkodliwa. Na razie zaopatrzyłem sie w drożdźe gorzelnicze, bęę experymentował. jeśłi to jest rzeczywiscie w 5 dni to bede podłączc 2 butelki conp 3 cni takkiedy jedna będzie już słabnąc to druga jest na pełnej mocy i tak w kółko. Oczywiście jakie proporcje itp to jeszcze bede badal:) Musze jeszcze poczytac jak ciśnienie wpływa na fermentacje, bo myślałęm o elektrozaworze, który by się zwalnial na np. 2 min co 15min i wstrzykilal co2, a w nocy to caly czas bylby zamkniety. Ale to na razie teoretyczne plany.

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

chyba jak zostawisz taką butle gdzie coś fermentuje to może w nocy wybuchnąć

A co do temp to tak 35 to jest już maksimum gdzie już w 36 roślina jest ugotowana :)

ale mam bardzo dobre źródło jak uprawiać trawke i pisze że powyżej 30 są już poważne problemy z rośliną, to nie jest tak że niemoże być 32C, ale i ogrodnicy, i atutor tej ksiązki szua najleprzych rozwiązań

i ta temp 28,6 to niby najleprza dla uprawy z dwutlenkiem węgla podniesinym do min 1000ppm

ale konopie najlepej się czują w temp od 22 do 28C w normalnych uprawach bez dodatkowego co2

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

  • 2 tygodnie później...

wawerp - nie sądzę żeby rozwaliło butlę pet, ona jak jest zakręcona nie pęka jak na nią prosto wjedzie walec podobno;

zreszta łątwo sprawdzić - nasypać ze szkalnkę cukru +drożdze i do połowy wody zakręcić i gdzieś zostawić np w lesie na pare dni. Na 99,9% jak przyjdziesz po kilku dniach to ta butla będzie dalej cała. A ja bym ją zamykał tylko na 12h max na dobę (na flo), a tak to na 8h. Zreszta mozna dac zawor bezpieczenstwa np z wentyla od roweru.

Na pewno fermentacja alkoholowa jest tańsza niz butla z CO2 - zobacz na poprzednia strone 6 listopada pisałem jakie sa orientacyjne ceny za k CO2 wytworzonego różnymi metodami to wychodzi ok 5zl/kg a liczylem chyba ze cukier jest po 3zl/kg, drożdzy nie liczylem bo mi sie wydaje że jak raz dam drozdze gorzelnicze to potem wystarczy wylac 95% zacieru i dolac znow wody z cukrem a kolonie drozdzy przeciez beda (jesli przed wylaniem cos tam jeszcze troche bulkalo, bo jak wiadomo wraz ze stezeniem etanolu drozdze umieraja az cos kolo 18% chyba gina calkowicie).

Oczywiscie liczylem to teoretycznie zakladajac ze caly cukier przereaguje, nie mam pod reką tej reakcji ale sacharoza dysocjuje na glukoze i fruktoze, a potem z nich powstaje etanol i co2. Myślę że dobierajac stezenie cukru i "zacieru starowego" (te 5% to tak sobie zalozylem) bedzie mozna oszacowac predkosc reakcji. Ludzie mówia że to pracuje do 3-4 tygodni nawet, facet co spredaje drozdze gorzelnicze pisze ze przerabia cukier w 5 dni, jak sie da paczke na iles tam kg cukru. Tak ze jakby tak dobrac tak proporcje aby to trwalo 2 tyg i dwie butle połączyc razemm no i zmnieniac jedna co tydzien na zmiane to średnia produkcja łczna co2 powinna byc mniej wiecej stala.

Niech ktos kto stosuje bimbrownie napisze czy to mocno wali drozdzami, albo alkiem w pomieszczeniu i czy na noc odlaczja co2 czy nie i inic roslinka nie ma.

Na pewno jest tańsze od butli z co2, ze 2 x w eksploatacji, tylko ze butla łatwiej sterowac (aby szlo rownomierni i wylacac na noc), no ale jak ktos nie ma instalacji to musi i tak dac ze 200zł min na butlr itp, a pozatym trzeba z tym gonic do punktu a to 5kg wazy taka mala.

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

  • 2 tygodnie później...

Witam!! Założyłem temat odnośnie odpowiedniego przepływu powietrza w boksie, jednak do tej pory nie uzyskałem odp. Otóż w boksie o wymiarach 90x40x105 h mam tylko jeden wiatraczek wprowadzający o przepływie 23m3/h. Postanowiłem więc spróbować wzmocnić troszkę powietrze w co2. Nie zamierzam sadzić dopóki nie doprowadzę wszystkiego do końca. Zastanawiają mnie tabletki co2. Ową tabletkę rozpuszcza się w wodzie (do 250 L) i podlewa planty. Takie tabletki są dostępne na allegro. Stosował ktoś takie cudo?

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

bylo już kilka razy na forum o tych tabletkach, to ma sens jak co chwile spryskujesz te rosliny bo chwile po spryskaniu co2 zostaje wchloniete lub ulatuje zdala od roslin. nie trzeba miec dodatkowego co2 by miec piekne i zdrowe rosliny, wystarczy dobra wentylacja, duzo swiatla jakis system hydro i beda wspaniale :)

A co do tej fermentacji, wymyslilem se ze zaczne robic w domu bimber :) i podlacze go do szafy, mam tez zamiar kupic detektor co2 tak by dalo sie powiedziec czy ma to tak naprawde wymierny efekt. za 2 miesiace napisze efekty

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

  • 3 tygodnie później...

Wymyśliłem prosty sposób na magazynowanie dwutlenku węgla pochodzącego z bimbrowni podczas nocy jest to w pełni bezpieczne i nie grozi wybuchem (jak w przypadku zamknięcia zaworem przepływu) sposób ten w pełni zobrazowałem
obecnie mam zrobiony zwyczajny bimbrownik lecz na dniach mój sposób wprowadze w życie jak się sprawdzi napisze jeszcze

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

  • 1 miesiąc temu...

1. jeśli te poziomy odpowiadają rzeczywistości to woda po lewej spłynie cała do dolnej od razu

2. i tak musisz dać zawor aby odcinał dopływ do boxa w nocy, chcesz to codziennie ręcznie zamykać?

3. Proporcje zbiorników powinny być na odwrót - ta butla z zacierem musi byc 5-10x mniejsza od tych zbiorników na CO2

3. Ja bym się nie bawił z wodą, jeszcze zalejesz chacjendę, lepiej już zrób "baterię" z 2l butelek (z dziurka oczywiscie) w których są kondomy. Taka butelka zmieści 2l tak więc np 10 butelek da Ci 20l, przy małej bimbrowni powinno starczyć. :rolleyes:

 

witam

mam podobny problem do was, mianowicie pozyczylem butle z CO2 od kumpla (uzywana do akwarium, mowil ze efekty sa duze) ale nie do konca wiem jak ja ustawic. oczywiscie do butli podlaczony jest reduktor, brak za to jakichkolwiek elektronicznych zaworow. jedyne mierniki jakie sa w reduktorze to manometr i rotametr. Nie mialem pojecia jak ja ustawic i zaczalem czytac ten post. Wnioski:

wedlug obliczen:

+-

Oznacza to mniej wiecej tyle ze butla z CO2 nadaje sie tylko i wylacznie do mini upraw. Dlaczego??

Nabicie butli 1,5kg kosztuje mnie 10zl. Zgodnie z obliczeniami (przy wentylatorku 10m3/h) i zalozeniu ze chcialbym podniesc stezenie dwutlenku wegla do 1000ppm (normalnie w powietrzu jest 300ppm) musialbym zwiekszyc ilosc CO2 3 krotnie, czyli dostarczyc wciagu 18h okolo 1,3kg CO2. inaczej mowiac musialbym codziennie napelniac butle. Zauwazcie tez, ze jest to zalozenie do bardzo malo wydajnego wentylatora, przy mojej wentylacji (2 went lazienkowe 100m3/h, podlaczone szeregowo czyli wydajnosc spada o polowe mozemy zalozyc 50m3/h) musialbym 5 razy dziennie nabijac moja butle.

Drugi sposob na policzenie tego to policzyc pojemnosc boxa , u mnie okolo 0,5m3(55x75x140),a nastepnie zapotrzebowanie na CO2 (WysXSzerXGłębX0,0015, zrodlo: soft secret), wiec aby utrzymac odpowiednie stezenie CO2 musialbym dostarczac 0,00086m3 CO2 (zalozmy ze tyle musze dostarczyc na sekunde zeby utrzymac to stezenie), czyli przy mojej butli (0,810m3) starczy mi CO2 na 15min... nie wiem czy dobre jest zalozenie ze nalezy dostarczac 0,00086m3/s. Nic nie ma napisane o czasie w Soft Secret, nie posiadam przyrzadow do pomiaru CO2, wiec jakiekolwiek zaloznia musialem przyjac.

Oba sposoby pokazuja ze nawet do srednich boxow ciezko dostarczyc wymagana ilosc CO2. Wychodzil na to ze butle nadaja sie tylko i wylacznie do upraw typu PC box albo podobne. patrzac teraz na CO2 z bimbrownikow nie wierze zeby one potrafily zapewnic odpowienia ilosc CO2 skoro tak czesto musielibysmy zmieniac butle. Specjalnie pokazalem ten problem na przykladzie swojego boxa zeby mozna zobaczyc jakies konkretne liczby i porownac ze swoim boxem. Oczywiscie w tych obliczeniach jest sporo zalozen, jednak jesli sie nigdzie nie pomylilem w obliczeniach to uswiadamia nam to ze przy jakiejs konkretnej wentylacji lub duzym boxie musielibysmy wydawac majatek na CO2. Oczywscie ja nie przestane uzywac butli i postaram sie ja ustawic zeby napelnianie bylo 2x w miesiacu zobaczymy co z tego bedzie. jak ktos ma ochote zapraszam na mojego growloga bede wrzucal fotki co jakis czas, bedziecie mogli zobaczyc czy cos to daje.

Dzis bylem napelnic swoja butle i zapytalem ile kosztuja 5 kg (150zl) a potem zagadalem z kolesiem i zapytalem czy "na lewo" nie dalby rady mi jej nabic. Powiedzial ze spoko ale nie oplaca mu sie to przy tak malej butli. Za 5kg bierze 10zl, za wieksze jak sie dogada tez nie wezmie wiecej. Takze jak macie butle to kombinujcie zawsze mozna zaoszczedzic pare groszy :D

W jednym m3 jpowietrza jest około 3,6g CO2. zakładając że mówimy tylko o małym boxie z wentylatorkiem komputerowym który ma wydajność 10m3/h (tak sobie zakładam bo takie wentylatorki maja 30-40m3.h, ale oczywiście w boxie są różne opory).

Zatem nawet przy takiej delikatnej wentylacji przez box przechodzi w dzień 3,6gx10m3x18h=ok 650g CO2.

i jak tam efekty??

P.S. jezeli w tych obliczeniach sa kompletne bzdury to sorry ale tylko probuje sprawdzic jaki jest sens dostarczania CO2. Jestem laikiem w tym temacie wiec wszystko co napisalem powyzej to tylko "chlopskie myslenie" :peace:

 

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

Gość
This topic is now closed to further replies.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Polityka prywatności link do Polityki Prywatności RODO - Strona tylko dla osób pełnoletnich, 18+