Jump to content
thc-thc.com
ganjafarmer.com.pl
sklep z nasionami marihuany
dutch-passion.com babciaganja.pl thc-thc.com

Aż 10 gramów marihuany na własny użytek? Nowe propozycje wytycznych dla prokuratur


Vito

Recommended Posts

635242036152006861.jpg

 

Od czterech lat śledczy mogą odstępować od karania osób, które posiadają narkotyki na własny użytek. Prokuraturom zaproponowano właśnie nowe wytyczne, jakie ilości środków odurzających można uznać za „nieznaczne”.

Do wytycznych przygotowanych przez prof. Krzysztofa Krajewskiego z Uniwersytetu Jagiellońskiego dotarło Radio ZET. Profesor proponuje – w ślad za ustawodawstwem działającym w Czechach – aby za „nieznaczną ilość” prokuratorzy uznawali przykładowo: 10 gramów marihuany, 5 gramów haszyszu, 4 tabletki ekstazy, jeden gram kokainy i półtora grama heroiny. Wytyczne zostały przez naukowców przedstawione Prokuratorze Generalnej i rozesłane do wszystkich prokuratur w Polsce.

- Postulat "społeczeństwa wolnego od narkotyków " jest ułudą. Rozmaite substancje psychoaktywne towarzyszyły ludzkości od zarania jej dziejów jako substancje o mniej lub bardziej kulturowo zintegrowanym charakterze. Pomimo nieustannej intensyfikacji polityki prohibicji problem narkotyków i narkomanii od lat w większości społeczeństw narasta, a substancje te pomimo swego nielegalnego charakteru są relatywnie łatwo dostępne. Inaczej mówiąc polityka prohibicji nie jest najwyraźniej w stanie wpłynąć w istotny sposób ani na popyt, ani na podaż narkotyków - napisał prof. Krajewski we wstępie do wytycznych, które wysłano do prokuratur. Prof. Krzysztof Krajewski jest prawnikiem i socjologiem, kierownikiem Katedry Kryminologii UJ. W latach 2009-2011 kierował grupą 15 ekspertów opracowujących nowelizację ustawy, która weszła w życie w grudniu 2011 roku.

 

Wytyczne nie są jednak oficjalnymi wytycznymi Prokuratury Generalnej i nie oznaczają one, że prokuratury będą automatycznie umarzać sprawy. Śledczy mogą to zrobić, ale nie muszą – w „Newsweeku” pisaliśmy już o sytuacjach, kiedy do więzienia trafiały osób, u których znaleziono nawet zaledwie gram marihuany. W statystykach umorzeń przodują duże miasta, ale - jak tłumaczy nam rzecznik prokuratury Mateusz Martyniuk - głównie ze względu na to, że tam takich spraw związanych z posiadaniem jest po prostu więcej. W 2013 roku prowadzono 16099 spraw za posiadanie. Łączna liczba spraw za posiadanie: umorzonych, warunkowo umorzonych odpowiednio przez sądy oraz prokuraturę, a także liczba orzeczeń o uniewinnieniu wyniosła 5.651 co stanowi 35 proc. spraw za posiadanie. Liczba umorzeń z roku na rok również rośnie.

 

Do przygotowania takich wytycznych od dawna wzywała Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Ostatni raz w mocnym oświadczeniu wydanym po śmierci 19-latka z Legionowa. "Gdyby stosowne wartości graniczne zostały opracowane, 19-letni Rafał z Legionowa prawdopodobnie nie zareagowałby w taki sposób na widok funkcjonariuszy Policji. Wiedziałby bowiem, że posiadając nieznaczną ilość marihuany może liczyć na umorzenie postępowania" – napisano.

 

http://polska.newsweek.pl/10-gramow-marihuany-na-wlasny-uzytek-ile-to-jest-nieznaczna-ilosc-,artykuly,361571,1.html

Link to comment
Share on other sites

Wracamy do rozwiązania sprzed lat - z czasów przed PISiorskich". Wygląda to jak jawne przyznanie się do błędu za który nikt nie odpowie

Spore miliony ciężko wypracowane przez zwykłych ludzi poszły na to by bruździć w życiu, w życiorysach i napiętnować osoby używające łagodniejszej używki niż te, z których czerpie pieniądze państwo. Hipokryzja i zwykłe chamstwo.

Człowiek chce być praworządny ale się k**a nie da :unsure:

 

Dlatego gdy ktoś mówi że jest za karaniem za marihuanę - odpowiadaj że ty jesteś za karaniem tych, którzy ograniczają świętą wolność i godność drugiego człowieka!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Privacy Policy to insert a link to the Privacy Policy page GDPR - Website only for adults, 18+