Skocz do zawartości
thc-thc

grower

GROWBOX projekt [45x45x100] do weryfikacji (rysunki)


BadMotherFucker

Recommended Posts

Witam

chciałem was koledzy i koleżanki prosić o opinie i ewentualną pomoc w weryfikacji planów growboxa. Ma on być nieduży, robiący niewiele hałasu i dość schludny bo lubię dobrze wykonaną robotę :D Co do plonów mam bardzo niskie wymagania, nie palę dużo więc i niedużo potrzebuję, ale lubię samą uprawę i eksperymenty z odmianami, dlatego też traktuję go jako eksperyment i tyle. Mam też nadzieję, że może ktoś jeszcze wykorzysta ten projekt dla siebie, bardzo by mnie tu ucieszyło  :trawka:

 

Wymiary: 45cmx45cmx100cm (powierzchnia 0,2m2)

Wysokość robocza (od szyby w dół): 80cm

Obudowa płyta MDF bądź jakakolwiek inna 8mm

Kantówki drewniane 20mmx20mm

Uszczelka gumowa wkoło drzwiczek, zamek na klucz :)

Tylna ściana boxa będzie od zewnętrznej strony zamaskowana jakimś czarnym materiałem przepuszczającym powietrze w celu zminimalizowania prześwitywania światła przez wentylatory.

 

Filtrem będę się martwił jak w ogóle ruszę z projektem, na razie nie zawracam sobie głowy  :zmiazdzony:

 

Wnętrze boxa pomalowane białą matową farbą

 

Oświetlenie: HPS 100W lub 150W (z tym się waham)

 

Wentylacja: w części z lampą 2x wentylator PC 120mm Zephyr bądź inny sprawdzony, jeden wtłaczający drugi wyciągający ciepłe powietrze od lampy)

w części roboczej (pod szybą) 1x wentylator PC 120mm wyciągający i dwa otwory o średnicy 80mm na dole jako wloty pasywne.

 

W ten sposób mogę ustawić większe obroty wentylatorów do chłodzenia lampy i małe obroty w wentylatorze wyciągającym powietrze od roślin.

 

Część z lampą oddzielona szczelnie od części roboczej szybą 3mm/4mm.

 

Zdjęcia poglądowe:

 

 

gallery_33220_199_108326.jpg

 

I tutaj pojawiają się moje pytania, liczę że doświadczeni growerzy mi pomogą:

1) Czy oddzielenie szczelnie szybą lampy od reszty boxa to dobre rozwiązanie?

2) Czy tak zrobiona wentylacja się sprawdzi?

3) Jaką moc lampy w tym rozwiązaniu polecacie?

4) Jakieś sugestie, pomysły? 

 

Nie piszcie, żebym zrobił większy box, bo nie potrzebuję większego, taki mi w zupełności wystarczy,a nawet plon jaki mogę z niego wyciągnąć jest w ch*j większy niż wykorzystam ;)

 

Pozdrawiam, czekam na odpowiedzi, z fartem!!!
Odnośnik do komentarza
Share on other sites

Wszystko spoko tylko radziłbym Ci pomartwić się teraz filtrem, bo on zajmuje dość dużo miejsca i musisz go jakoś tam ulokować, nad lampą pewnie to raz, a druga sprawa będziesz potrzebował lepszego wentylatora żeby zasysał z tego filtra.

Jak masz miejsce to zrób sobie jeszcze zapas w górę na wysokość jakieś cm bo dużo zajmą lampa, filtr, doniczki itp.

Ale rysunek pierwsza klasa ;)

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

Nad filtrem myślałem, żeby zrobić go na zasadzie tuby ok 15cm długiej z maty węglowej zamontowanej do wentylatora od zewnątrz na tylnej ściance, więc miejsca nie tracę. Górnych wentylatorów nie muszę filtrować, tylko ten wyciągający po środku więc chyba nie powinno być problemu. Mata węglowa nie stawia wielkiego oporu powietrzu, jeśli jest rozłożona na dużą powierzchnię :)

 

Mam do szyby 80 cm, minus doniczki 20/25 cm zostaje mi 60/55cm więc powinno być dobrze jak będę trenować :) Mam taką nadzieję...

5

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

oddzielenie calkiem szyba nic nie szkodzi, to na pewno :)

czy wentylacja sie sprawdzi? teoretycznie tak, ale to juz sie okaze jak zrobisz testy ze sprzetem odpalonym kilka godzin.  dodalbym jeszcze tylko wentyl mieszajacy w srodku, rosliny lubia wiatr, maja wtedy silniejsza, grubsza lodyge, czyli lepsze transportowanie substancji odzywczych, czyli lepsze rosliny :)

co do lampy to lepiej jak jest wiecej, choc skoro nie zalezy Ci na ilosci plonu, to juz Twoja decyzja.  150 w - wieksze plony i wieksze rachunki

 

generalnie bardzo ladny projekt, fajnie to rozrysowales :)       ciekaw jestem jak ogarniesz zawiasy bo z tym zawsze mialem problem jak skladalem swoje skrzynki. 

 

czekam na rezultaty budowy i jakis grow log tutaj na forum!

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

Dzięki dzięki :) Jak będę pewny, że ta wentylacja schłodzi 150W to tyle dam, ale tego nikt mi nie powie, sam musze to niestety sprawdzić.

 

Mieszający naturalnie że będzie, pewnie 80mmm, tak jakoś go pominąłem w opisie :)

 

Zdjęcia z budowy na pewno będą, może komuś to pomoże w przyszłości. Jak życie pozwoli to i grow log będzie!

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

Przeoczyłem te wentylatorki w Twoim projekcie, nie zwróciłem uwagi jak są skierowane, ja bym to dał na zasadzie te oba górne wyciągające a ten dolny mógłby ładnie dmuchać wtedy pod szybką - wtłaczający.

A jak chcesz ten filtr na zewnątrz umieścić? Przecież on musi ze środka zasysać zapachowe powietrze z Twoich roślinek ?

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

Oba górne nie mogą być wyciągające, bo tam nie ma inaczej jak się dostać powietrze, ta część jest szczelnie oddzielona szybą od dolnej części. Jeden musi wtłaczać tam powietrze, jakby oba wyciągały to by nie miały co wyciągać ;P

 

O filtrze myślałem, że wentylator będzie przepychał przez niego powietrze a nie zasysał ale wiem, że tak jest pc wentylatorkom o wiele trudniej więc cały czas myślę o małym filterku w środku ;)

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

Przetestuj różne konfiguracje, zrób pomiary temp i wtedy wszystko się wyjaśni, jaka konfiguracja będzie najlepsza. Metodą prób i błędów dojdziesz to najbardziej optymalnej opcji.
W środku pomaluj na biało, chyba że mylar ale on podnosi temperaturę, wkleiłem nawet artykuł o tym, dlatego też zdjąłem niedawno mylar i faktycznie temp spadła o kilka stopni.
 

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

co do wentylkow to te gorne mogly by byc out

ale wtedy szparke musial bys miec (krotsza szybe)

po przeciwnej stronie do wentyli.

a na mate weglowa bym nie liczyl.

bawilem sie tym i nie skuteczne jest.

uderz odrazu w filtr z granulatem wegla aktywnego.

ja jade na ledach wiec nie musze zbijac tempy

ale z hps to td silenta najlepiej chyba chapnac.

ciekawy jestem efektu koncowego, niezapomnij sie pochwalic.jool

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

Gość
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Polityka prywatności link do Polityki Prywatności RODO - Strona tylko dla osób pełnoletnich, 18+