Jump to content
centrummarihuany

thc-thc

ganjafarmer

Zrozumienie procesu dojrzewania pąków konopi


Recommended Posts

Zoptymalizowanie procesu dojrzewania pąków konopi może znacząco wpłynąć na jakość oraz ilość ostatecznych zbiorów, bogatych w wartościowe kannabinoidy oraz o pysznym profilu terpenowym. Skoro nie masz ochoty sięgać po niedojrzałe jabłka czy gruszki, czemu miałbyś zadowalać się marihuaną, która nie została prawidłowo uprawiana? Czytaj dalej, aby uzyskać więcej fachowych informacji od naszych ekspertów oraz profesjonalne porady, dotyczące poprawy jakości zbiorów konopi.

Czym jest proces dojrzewania pąków konopi?

Indica-and-sativa-dominant-plants-ripening

Po przejściu konopi przez fazę siewki oraz fazę wegetatywną, następuje faza kwitnienia, podczas której konopie dojrzewają. Cały proces kwitnienia trwa zazwyczaj 9-10 tygodni w przypadku uprawy fotoperiodycznych feminizowanych nasion konopi. Jednakże, niektóre szybkie odmiany Indica mogą być gotowe do zbiorów już po 7-8 tygodniach kwitnienia. I odwrotnie, niektóre długo kwitnące, fotoperiodyczne szczepy Sativa/Haze mogą potrzebować 13 tygodni (lub więcej), zanim osiągną pełną dojrzałość.

Gdy zacznie się kwitnienie, zauważysz białe włoski, powszechnie zwane słupkami, wyłaniające się z małych kielichów na roślinie. Pąki będą rosły wraz z procesem kwitnienia. We wczesnym etapie kwitnienia (niezależnie od tego, czy uprawiasz automatyczne czy feminizowane nasiona konopi) Twoje rośliny będą zwiększać swoją wielkość podczas pierwszych kilku tygodni. Odmiany Sativa mogą podwoić, a nawet potroić swoją wysokość, podczas gdy indica może dodać zaledwie 25-50% do swojej wysokości.

W miarę zbliżania się czasu zbiorów, dobrej jakości genetyka konopi wytworzy długie, obfite kwiaty. Gałęzie mogą zacząć uginać się pod ciężarem własnych pąków. Profil terpenowy wzrośnie wraz z pojawieniem się szeregu kuszących aromatów. Z łatwością dostrzeżesz grubą powłokę trichomów. Zarówno profil terpenowy, jak i wygląd trichomów będzie się zmieniać wraz ze zbliżaniem się czasu zbiorów.

Chociaż rzadko mówi się o dojrzewaniu roślin konopi w przypadku osobników męskich, to warto pamiętać, że samce w mniejszym stopniu zwiększają swoją objętość, natomiast mają tendencję do osiągania wyższego wzrostu niż samice. To pozwala im zrzucić pyłek na samice, co daje większe szanse na zapylenie.

Sztuka zbierania dojrzałych pąków konopi

cloudy-milky-trichomes-and-clear-trichomes-harvest-time

Pierwsze pytanie, które należy sobie zadać, dotyczy tego, czy masz konkretne preferencje, dotyczące efektów działania twoich pąków. Dla przykładu, niektórzy użytkownicy wolą zbierać pąki tydzień przed zalecanym terminem. Takie rośliny mogłyby dalej produkować białe słupki, a wszystkie trichomy są nadal wyraźne bez śladu zmętnienia. Wydajność i moc prawdopodobnie nie osiągnęła jeszcze swojego potencjału, ale niektórzy hodowcy preferują energetyczne efekty działania oraz możliwość szybszych zbiorów.

Większość hodowców ma tendencję do postrzegania optymalnej dojrzałości konopi jako punktu, w którym włosie jest zmętniałe. Na tym etapie słupki stają się najczęściej czerwone lub pomarańczowe, a pąki mogą wykazywać ogólne wrażenie dojrzałości dla doświadczonego oka.

Spora liczba hodowców ma tendencję uprawiania swoich roślin tydzień lub dwa dłużej w celu uzyskania maksymalnej wydajności. Takie konopie mogą wydawać się cięższe, a ich działanie bardziej uspokajające i prawdopodobnie silniejsze. Jeśli nie masz pewności, jaki rodzaj pąków preferujesz, warto zbierać je na różnych etapach uprawy i porównać efekty działania.

Etapy dojrzewania pąków konopi na zdjęciach

Dojrzewanie pąków konopi, 1-3 tydzień

Week-1-3-flowering-of-cannabis-plants

Białe włoski, zwykle nazywane słupkami, powoli wyłaniają się z punktów kwitnienia (kielich), znajdujących się na roślinie. Początkowo liczba punktów kwitnienia jest niewielka. Mogą one tworzyć się na przecięciu łodygi/gałęzi i liści. Na tym etapie, obserwujemy zwiększanie objętości roślin, szczególnie w przypadku odmian Sativa. Liście mogą pojawiać się naprzemiennie na łodydze, zamiast pojawiać się w lustrzanych odwrotnych pozycjach.

Dojrzewanie pąków konopi, 4-6 tydzień

week-4-6-flowering-of-cannabis-plants

Twoja roślina jest w pełnym zakwicie z licznymi pąkami. Wzrost pionowy spowolnił lub zatrzymał się całkowicie, a roślina skupia większość swojej energii na wzroście pąków i wytwarzaniu żywicy. Zauważysz chude, wyglądające na niedojrzałe kwiaty, chociaż będą one przybierać na wadze każdego dnia. Zwiększy się, także produkcja trichomów, a twoje rośliny zaczną wydzielać intensywny aromat.

Dojrzewanie pąków konopi, 7-9 tydzień

week-7-9-flowering-of-cannabis-plants

Nadchodzi kulminacja procesu dojrzewania! W przypadku większości odmian, ale niekoniecznie wszystkich, zbiory twoich paków zbliżają się wielkimi krokami. W przypadku braku zapylenia, wszystkie rezerwy biochemiczne roślin skoncentrują się na wytwarzaniu większej ilości pąków, żywicy, terpenów i THC. Profil terpenowy osiągnie maksymalną intensywność. Doświadczeni koneserzy zauważą subtelne różnice w aromacie w miarę jego ewolucji. Niektóre szczepy będą wymagały dodatkowych kilku tygodni do osiągnięcia pełnej dojrzałości, ale wiele feminizowanych szczepów fotoperiodycznych powinna być gotowa do zbiorów po około 9 tygodniach kwitnienia. 

W przypadku odmian automatycznie kwitnących ogólne zasady są takie same, nawet jeśli cykl świetlny różni się od zastosowanego w przypadku odmian fotoperiodycznych. W miarę zbliżania się czasu zbiorów pąki osiągają maksimum swojej wydajności oraz mocy. Odmiany automatyczne, zazwyczaj osiągają pełną dojrzałość około 75 dni po wykiełkowaniu nasion. Jednakże, podobnie jak w przypadku feminizowanych odmian fotoperiodycznych, osi gnicie pełnej dojrzałości u niektórych odmian automatycznie kwitnących będzie trwało dłużej niż innych, i odwrotnie.

Uważaj na przejrzałe pąki konopi

late-harvest-or-over-ripe-cannabis-plants-amber-trichomes

Wielu hodowców lubi uprawiać swoje pąki nieco dłużej, aby dać im możliwość dłuższego dojrzewania tj. przez tydzień lub dwa dłużej niż w „typowych” zaleceniach uprawnych banków nasion. Rezultatem mogą być pąki o cięższych, bardziej uspokajających efektach działania i być może większa wydajność. Jednakże, granica między dojrzałymi pąkami a tymi, które są już nieco przejrzałe jest bardzo cienka.

Już sam wygląd roślin o zbyt długim okresie kwitnienia może wskazywać na to, że są one przejrzałe. Trichomy stają się całkowicie bursztynowe, profil terpenowy mało przyjemny (często z lekkim aromatem fermentacji), a pąki i liście mogą przybrać brązowawy, mniej zachęcający wygląd. Dla doświadczonego hodowcy sygnały te będą oczywistą informacją, wskazującą na to, że pąki najlepsze czasy mają już za sobą.

Ponownie, dobrą radą jest poznanie własnych preferencji, jeśli chodzi o optymalny czas zbioru pąków. Jeśli nigdy nie zbierałeś pąków przed czasem, zrób to teraz. Zbierz, także część pąków po terminie, oraz część według ogólnych zaleceń. Następnie, porównaj ich właściwości. Możesz odkryć, że preferujesz pąki zebrane na określonym etapie dojrzałości. Pamiętaj, że jedną z największych korzyści uprawy domowej marihuany jest to, że sam wybierasz ulubioną genetykę konopi, sposób uprawy oraz termin zbioru.

Etapy dojrzewania trichomów

Większość doświadczonych hodowców korzysta ze szkła powiększającego/lupy, aby zbadać wygląd włosków wokół punktu zbioru. Trichomy zawierają kannabinoidy i terpeny, więc uważne ich monitorowanie pozwoli na dokładne określenie etapu procesu dojrzewania. Poniższy przegląd etapów dojrzewania trichomów będzie ciekawą lekturą dla wszystkich domowych oraz profesjonalnych hodowców konopi.

Niedojrzałe trichomy (pąki nie są wystarczająco dojrzałe według większości hodowców)

Clear-trichomes-when-to-harvest-cannabis-ripening

Niedojrzałe trichomy są przejrzyste i bezbarwne. Pojawiają się w małych ilościach na wczesnym etapie wzrostu i zwiększają swoją gęstość/rozmiar w miarę postępu kwitnienia. Pierwszy ślad zmętnienia/mleczności to znak, że roślina zbliża się do zalecanego punktu zbioru. Mniej liczna część hodowców lubi wcześniej zbierać swoje pąki, aby uzyskać energetyczny, mózgowy efekt działania. Jednakże, wydajność nie jest jeszcze w punkcie szczytowym, a produkcja kannabinoidów/terpenów z pewnością nie osiągnęła swojego maksimum.

Dojrzałe trichomy (dojrzałe pąki – według większości hodowców są gotowe do zbioru)

ripe-milky-cloudy-trichomes-when-to-harvest-cannabis-ripening

Gdy roślina konopi zbliża się do pełnej dojrzałości, hodowcy szukają w pąkach zmiany zabarwienia włosków z „przejrzystych” na „mętne”. Na tym etapie może pojawić się kilka włosków bursztynowych, a także kilka bezbarwnych. Dla większości plantatorów jest to sygnał, że roślina zakończyła swój cykl uprawny. Efekty działania pąków powinny być maksymalne, a haj stymulujący i satysfakcjonujący. Jednakże, nie będą to tak silnie uspokajające efekty działania, jak w przypadku zbiorów po terminie.

Przejrzałe trichomy (niektórzy preferują ten rodzaj pąków)

overipe-amber--trichomes-when-to-harvest-cannabis-ripening

Niektórzy hodowcy czekają, aż zabarwienie włosków w całości zmieni się z mętnego na bursztynowe. Dodatkową zaletą jest fakt, że roślina otrzyma dodatkowy tydzień (lub dwa) okresu kwitnienia, co może oznaczać zwiększenie jej wydajności. Takie pąki często oferują mocniejszy i cięższy efekt działania - idealny na późny wieczór lub leniwą noc na kanapie z dobrze zaopatrzoną lodówką. Jeśli nie masz nic przeciwko poczekaniu na swoje pąki kilka tygodni dłużej, będziesz cieszyć się bardziej intensywny, mocniejszym hajem. Warto rozważyć nieco dłuższy okres uprawy dla tych wyjątkowych efektów działania.

Najlepsze techniki dojrzewania pąków konopi

Glueberry-OG-under-led-lights-trichomes-ripening

Większość profesjonalnych, licencjonowanych hodowców konopi ma pełną świadomość, że oświetlenie ledowe zapewni pąkom lepszą jakość i przyczyni się do zoptymalizowania procesu dojrzewania poprzez zwiększenie produkcji kannabinoidów i terpenów. Wielu doświadczonych hodowców konopi potwierdza, że wiedza dotycząca optymalizacji poziomu terpenów w pąkach konopi jest jednym z najważniejszych aspektów uprawy marihuany.

To jeden z obszarów, w którym porady ekspertów mogą naprawdę pomóc mniej doświadczonym hodowcom podnieść jakość swoich zbiorów i wyprodukować idealnie dojrzałe pąki konopi. Poniższy przewodnik przedstawia, w jaki sposób profesjonalni hodowcy optymalizują poziomy terpenów w swoich roślinach.

Wszyscy profesjonalni hodowcy konopi wspominają, także o ogromnym znaczeniu utrzymywania roślin w odżywczym i optycznym „słodkim miejscu” bez ich nadmiernego przekarmiania lub niedożywiania oraz zachowania optymalnego poziomu światła.

Wewnątrz:
Hodowca, uprawiający swoje rośliny w pomieszczeniu posiada możliwość pełnej kontroli nad środowiskiem uprawy. Doświadczony plantator wykorzystuje swoją przewagę do maksimum i stara się zoptymalizować wszystkie warunki środowiskowe. Pamiętaj, zatem o zapewnieniu niskiego poziomu wilgotności w miarę zbliżania się okresu kwitnienia, aby zminimalizować ryzyko pojawienia się pleśni/gnicia.

Jest to jeden ze sposobów, w jaki hodowca indoorowy może kontrolować warunki dojrzewania roślin, minimalizując ryzyko wystąpienia ewentualnych problemów. Hodowca, uprawiający rośliny konopi w pomieszczeniu może, również maksymalnie zwiększyć poziom światła, gdy zbliża się czas zbiorów, a także w pełni kontrolować temperaturę.

autumnal-colours-in-cannabis

Niektórzy hodowcy indorowi celowo wprowadzają chłodne temperatury na tydzień przed zbiorami, aby uzyskać oszałamiający pokaz jesiennych kolorów. Warto, także uzupełnić wysokiej jakości oświetlenie LED o suplementację światłem UVA/UVB, która może zwiększyć ilość terpenów i kannabinoidów w pąkach. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat faz kwitnienia konopi i o tym, jak możesz je kontrolować, aby otrzymać idealnie dojrzałe pąki konopi, konieczne zapoznaj się z poniższym artykułem.

W kwestii zarządzania składnikami odżywczymi, istnieją różne szkoły hodowlane. Niektórzy, opłukują swoje rośliny (karmiąc je tylko wodą), podczas gdy inni dostarczają swoim roślinom do końca uprawy składniki odżywcze oraz wzmacniacze kwitnienia pąków. Zachęcamy do zapoznania się z dogłębną analizą, wskazującą zalety oraz wady opłukiwania roślin konopi, znajdująca się w poniższym blogu. Ta lektura obowiązkowa może Cię zaskoczyć.

Na zewnątrz:
Hodowcy plenerowi nie ma takiej samej możliwości sprawowania kontroli nad środowiskiem uprawy, jak w przypadku hodowców indoorowych. Jednakże, nie znaczy to, że hodowca outdoory nie ma żadnych opcji. Punktem wyjścia jest zawsze wybór sprawdzonej, plenerowej odmiany konopi, która będzie dobrze radzić sobie z warunkami klimatycznymi, panującymi na danej szerokości geograficznej. Rozpoczęcie uprawy od zakupu najlepszych plenerowych nasion konopi znacznie zwiększy Twoje szanse na uzyskanie epickich zbiorów w pełni dojrzałych konopnych pąków.

outdoor-growing-in-cold-climates-think-fast

Hodowca outdoory może również rozważyć optymalizację gleby przed rozpoczęciem uprawy oraz zapewnianie roślin dodatkowych składników odżywczych podczas kwitnienia. W okresie przejściowym, możesz rozważyć osłonięcie roślin przed najgorszą pogodą późnego sezonu, np. za pomocą plandeki. Właściwe przygotowanie oraz dobre planowanie są wspaniałymi towarzyszami hodowcy outdoorowego, podobnie jak dobra znajomość lokalnych warunków pogodowych.

Uprawa roślin konopi w plenerze w Wielkiej Brytanii może być dość trudna z powodu nieprzewidywalnej pogody. Poniższy artykuł na temat plenerowej uprawy konopi na wyspach brytyjskich będzie przydatną lekturą dla każdego, kto rozważa uprawę marihuany na zewnątrz w trudnych warunkach pogodowych.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące dojrzewania pąków konopi

Otrzymanie idealnie dojrzałych pąków konopnych wymaga optymalizacji kilku różnych obszarów uprawy. Doświadczony hodowca korzysta z wiedzy zgromadzonej przez wiele lat pracy z roślinami konopi. Z pewnością, wybór najwyższej jakości genetyki zmaksymalizuje szanse na uzyskanie najwyższej jakości pąków.

Jednakże, ważny jest również wybór odpowiedniej techniki lub metody uprawy oraz zoptymalizowanie warunków środowiskowych podczas całego okresu uprawnego. Podobnie, jak podejmowanie właściwych decyzji podczas ostatnich kilku tygodni przed zbiorami. Ponadto, pamiętaj o starannym utwardzeniu pąków po ich zebraniu. Pośpiech nigdy nie sprzyja uzyskaniu idealnie dojrzałych pąków konopi!

Czym jest dojrzewanie szokowe?

shock-ripening-cannabis-with-ice-or-darkness

Dojrzewanie szokowe może oznaczać różne rzeczy dla różnych hodowców. Zazwyczaj jest to  proces polegający na pozostawieniu roślin w ciemności przez 3 dni przed zbiorami. Uważa się, że zabieg ten zwiększa produkcję żywicy w pąkach, chociaż nie wszyscy zgadzają się z tą teorią. Dla innych hodowców, ten rodzaj dojrzewania polega na podlewaniu roślin lodowatą wodą tuż przed zbiorami, aby uzyskać ferię barw i kolorów o czerwono-niebieskich odcieniach na pąkach i liściach. W przypadku hodowców komercyjnych może to zwiększyć wartość plonu.

Czy da się zmusić pąki konopi do dojrzewania?

Roślina wyhodowana z fotoperiodycznych feminizowanych nasion konopi może zostać przymuszona do kwitnienia w uprawie w pomieszczeniu poprzez zmniejszenie dziennej liczby godzin świetlnych do 12. Jeśli uprawiasz konopie w szklarni, można użyć specjalnych żaluzji zaciemniających, aby nakłonić rośliny do szybszego niż naturalne procesu kwitnienia.

Jak można przyspieszyć dojrzewanie pąków?

Trudno jest polecać równie skuteczne metody niż te, które dyktuje natura. Każdy odmienny fenotyp roślin konopi posiada zakodowany w genach odpowiedni indywidualny czas, wymagany do zakończenia procesu dojrzewania. Twoim zadaniem jako hodowcy jest zapewnienie optymalnych warunków uprawy, w tym, oświetlenia, odżywiania oraz środowiska. Bądź cierpliwy i pozwól pąkom dojrzewać w spokoju w idealnych warunkach wzrostu.

Czy intensywność światła wpływa na czas dojrzewania pąków?

Intensywność światła wpływa na ostateczne plony, ale nie na czas dojrzewania pąków. Jednakże, jakość użytego światła ma wpływ na ostateczną jakość Twoich plonów. Dlatego też, wielu hodowców, którym szczególnie zależy na jakości marihuany stosuje oświetlenie ledowe zamiast lamp HPS. Zauważono, że oświetlenie ledowe zwiększa zawartość THC oraz ilość terpenów w pąkach konopi.

Czy czerwone światło przyspiesza dojrzewanie pąków?

Czerwone światło, generalnie zwiększa wydajność oraz produkcję żywicy. Uważa się, także że dalekie czerwone światło jest w stanie skrócić czas kwitnienia nawet o 10-15%. Dalekie czerwone światło nie jest aktywne fotosyntetycznie, długość fali wynosi 700-750 nm. Jednakże, daleka czerwień jest obecna w świetle słonecznym. Użycie dalekiej czerwieni jest znane jako efekt Emersona, chociaż wielu hodowców uważa, że pełny mechanizm nie został do końca wyjaśniony.

Dlaczego moje pąki dojrzewają tak długo?

Możliwe, że fenotyp twoich roślin predysponuje je do powolnego kwitnienia, i stąd dłuższy okres dojrzewania. Może się również zdarzyć, że Twój pokój do uprawy jest chłodniejszy niż zalecane optymalne warunki temperaturowe, co spowodowało spowolnienie rozwoju roślin. Sprawdź, czy warunki uprawne są odpowiednie dla odmiany, którą uprawiasz. Jeśli środowisko uprawy zostało w pełni zoptymalizowane, niestety niewiele więcej możesz zrobić, niż czekać, aż natura zakończy swoją pracę.

https://dutch-passion.com/pl/blog/zrozumienie-procesu-dojrzewania-pąków-konopi-n1076

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

centrummarihuany

thc-thc

grower


×
×
  • Create New...

Important Information

Privacy Policy to insert a link to the Privacy Policy page GDPR - Website only for adults, 18+