Skocz do zawartości
thc-thc

centrummarihuany

Tworzymy oświetlenie LED - DIY


lgorek

Recommended Posts

człowieku, w dupie byłeś, gó**o widziałeś.

Gadasz że coś wiesz a gó**o wiesz!
Masz jakiegoś GL na diodach? Nie sądzę... A tak się składa że pracuję na diodach i panelach diodowych od dłuższego czasu, a Ty coś tam usłyszałeś, ktoś Ci coś powiedział i myślisz że siedzisz w temacie na tyle że możesz innym wmawiać że nie mają o wątku pojęcia.

Idź i nie wracaj

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

Panowie na wstępie powiem że się w ogóle nie znam na uprawie za pomocą diod LED lecz muszę przyznać że mnie zafascynowała.

Dlatego mam dla was pytanie czy można uprawiać za pomocą takich gotowych listw ja na aukcji

Planuje wykonać mikro boxa miałem w planie kupić 3 takie paski 1 biały 2 czerwony i 3 niebieski czy lepiej więcej czerwonych ? i czy te

co widać na aukcji zasilę najzwyklejszym zasilaczem o mocy 12 v ?

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

To czy te paski będą dobre zależy od tego jakiej długości fale wydzielają. Wątpię żeby sprzedawca wiedział to, ale zawsze możesz spytać, tak samo w kwestii zasilania.

Poza tym nie dawałbym białych, lecz same czerwone i niebieskie, a jeśli chodzi o proporcje w ich dobieraniu, producenci zazwyczaj robią 4:1, lub 5:1 (czerwone, niebieskie)

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

mi tez sie zdaje ze nie ma diod 1W zwyklych juz chyba od 0,5W to sa power led a cena to już nie jest 1zł za sztuke tylko 25-35zł i przy wiekszym pradzie wymagany jest radiator.

Co to tasm z diodami to rowniez tutaj pasuje zobaczyc jaki jest kat swiecenia i dlugosc fali. A stosunek bym dal 3:1,4:1 (czerwony:niebieski).

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

jaki jest tego koszt na 0,3 m2 czy jest lepsze od hps a ile mniej prada to zzera

Zacznijmy od tego że bym nie wierzył w opisu paneli led w stylu "zamiennik HPS 150W" a panel bierze 14W. Te 14W panele są tanie, ale nie sądzę żeby dorównywały nawet HPS 75W. Zaletą może też się wydawać ich przystępna cena.

Ale mam dobry przykład tego że proporcje wydajności HPS/LED brzmią bardziej prawdopodobnie.

Tutaj panel kosztujący 1500 zł z poborem prądu 150W jest przyrównany do HPS 400W.

I nie mam on w sobie tryliona diod, tylko 52, o wysokiej mocy wymagającej radiatora i chłodzenia. Jakbym miał $$ to bym w to zainwestował.

edit: aha, na 0,3 m2 mógł to by być za duży power, ale z drugiej strony diody nie grzeją się tak jak HPS. Tutaj jest:

panel 90W, 90 diod, 1W każda, czerwone, niebieskie, pomarańczowe. Czemu piszecie że nie ma "zwykłych" diod 1W?

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

  • 4 tygodnie później...

natknąłem się w internecie na ciekawy panel LED- diody 3W, chłodzenie, tylko mnie zastanawia długość fali- odpowiednia?
troche sie różni od tych wcześniej w tym temacie wymienionych. Jak myślicie, czy sie nadaje no growboxa ok. 130/100/110? Czy z takiej wysokości obejmie roślinki?

jestem zainteresowany tymi panelami ;)

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

  • 1 miesiąc temu...

moge powiedziec ze wszystkie panele sprzedawane to troche sciema, nikt nie podaje konkretnych danych tylko suche, z tego co wiem najbardzie jkonkrecnie pokazuje uzycie LED gosc na www.ledgrow.eu I te diody można uznać za spoko. Ale koszt jednej to ponad 20zł czyli gość ma na 50x50cm i ma ich 42 czyli około 800zł za same diody do tego zasilacz i inne pierdoły, a pobierany prad to jest około 1-3W z jednej czyli 42-126W.

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

  • 1 miesiąc temu...

Jeśli mogę dodać do tego wątku swoje 5 gr to powiem tylko tyle: ponad miesiąc czasu łaziłem, szukałem, rozglądałem się, czytałem różnego typu statystyki i wyniki badań naukowych nad LED'ami, bo jestem tym tematem mocno zainteresowany z uwagi na oszczędności. Szukałem też odpowiedniej lampy LED pod uprawę naszych pomidorów i muszę powiedzieć że wydawanie kasy na diody i kombinowanie samemu, podobnie jak kupowanie chińszczyzny na e-bay.com może się zakończyć co najwyżej rozczarowaniem i wyrzuceniem pieniędzy w błoto. No, chyba że pod te LED'y dacie sobie cebulę albo kapustę, to OK - spełni swoją rolę, bo w tym celu tworzy się te lampy. :laugh:

Do czego zmierzam... Jeśli są wśród Was osoby które poważnie myślą o oświetleniu LED, to są tylko dwie lampy które się do tego nadają. Pierwsza jest bardzo droga i nazywa się UFO SuperNova LED. Poszukajcie na youtube lub w google. Byłaby OK, gdyby nie cena.

Jednak jak pewnie zauważyliście, oferowane lampy LED to na ogół tzw. dual-band (niebieski-czerwony), tri-band (niebieski-czerwony-pomarańczowy lub żółty) lub conajwyżej quad-band (do tego jeszcze biały kolor), produkowane w Chinach ale i w USA (np. Sunshine Systems) tzw. UFO też się nie nadają, bowiem światło emitowane przez te lampy to zdecydowanie za mało aby marihuana mogła zakwitnąć i by móc z niej wyciągnąć maksimum. Fale świetlne jakie emitują tradycyjne lampy HPS czy MH mają ogromny wpływ na nasze rośliny, jest to znacznie większy zakres fal niż emitowane przez LED'y. Do tego dochodzi moc tych lamp - LED'y nadal jeszcze są robione głównie na diodach 1-watowych, i choć absorbcja lumenów jest znaczenia większa niż w przypadku lamp HPS czy MH, to jednak wspomniany mały zakres fal świetlnych rozpieprza wszystko. Gdy zacząłem się zastanawiać co powoduje, że pod HPS'em maria tak dobrze kwitnie, doszedłem do jednego wniosku... W czasie kwitnienia dochodzi do wielu procesów biochemicznych gdzie światło czerwone które mamy w LED'ach, a które przeznaczone jest na fazę kwitnienia, najzwyczajniej w świecie nie wystarcza, nawet dodatkowe pomarańczowe, żółte czy białe jakie oferują quad-bandy - to także za mało. Natomiast co się okazuje - rośliny świetnie rosną w fazie VEG pod LED'ami, dużo lepiej niż pod MH. Poszukałem na forach zachodnich i znalazłem rozwiązanie - lampę LED odpowiednią do tego co nas interesuje, lampę która emituje szeroki zakres fal świetlnych odpowiadający lampom MH i HPS, zarówno na wzrost jak i kwitnienie, a dodatkowo pracuje na diodach 3-watowych. I takie lampy to właśnie SpectraLED, które są tańsze od tych powyższych SuperNova i moim zdaniem lepsze, specjalnie zaprojektowane pod uprawę marihuany. Poniżej macie linki do fotorelacji z pod tych lamp, i niech mi nikt nie mówi że pod LED'em nie można wychodować potworka :rolleyes:
A tutaj adres producenta: GrowLEDhydro.com

Ciekaw jestem Waszych komentarzy i opinii.

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

Gość
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Polityka prywatności link do Polityki Prywatności RODO - Strona tylko dla osób pełnoletnich, 18+