Skocz do zawartości
thc-thc

grower

Fotosynteza oraz testy żarówek Polux 55W i HPS Osram 70W


lgorek

Recommended Posts

Wychodzi poprostu na to że poluxy 2700k od 6400 różnią się tym

2700 Mają dużo barwy czerwonej mało barwy niebieskiej. (Większe napromienienie ową barwą)
6400 Mają dużo barwy czerwonej i średnio barwy niebieskiej(napewnowiecej od 2700)

Obie te barwy maja znaczenie jak pisał Igorek ponieważ odpowiadają za różne NASTĘPUJĄCE procesy (funkcje życiowe) roślinek.

POTRZEBNE DO OBU FOTOSYNTEZ

ŚWIATŁO NIEBIESKIE
Główne zjawiska wywołane przez kryptochrom:
- hamowanie wzrostu wydłużeniowego
- akumulacja antocyjanów i flawonoidów
- funkcjonowanie zegara biologicznego
Zjawiska za które odpowiada fototropina:
- fototropizm
- otwieranie aparatów szparkowych
- ruch chloroplastów
- hamowanie wzrostu pędu
Zjawiska, w których uczestniczy zeaksantyna:
- otwieranie aparatów szparkowych
- ochrona chlorofilu przed nadmiarem światła


ORAZ ŚWIATŁO CZERWONE
kiełkowanie nasion fotoblastycznych
- wydłużanie się międzywęźli
- rozwój blaszek liściowych
- indukcja kwitnienia
- otwieranie i zamykanie kwiatów
- synteza chloforofilu i barwników antocyjanowych
- regulacja sezonowości wzrostu (przygotowanie do okresu spoczynku, opadanie liści, przerywanie okresu spoczynku)
- regulacja rytmów dobowych

Czyli na 6400 powinny rosnąć lepiej bo mają większy przedział i większe napromienienie światła barwy niebieskiej (więcej składników że tak ujmę) potrzebnych roślince do odpowiedniego funkcjonowania procesów odpowiedzialnych przez światło niebieskie. Na 2700 też bedą rosły tylko że będą miały mniej tych składników i mogą nieco inaczej sie rozwijać choć zapewne nie będzie to jakaś ogromna różnica bo również posiadają niebieskie światło tylko że w mniejszym spectrum i troche mniejszym napromienieniu. Natomiast barwa czerwona odpowiedzialna za w/w inne procesy ma wieksze napromienienie barwy czerwonejw żarówce o barwie 2700. Dlatego zapewne jak widać światło barwy 6400 jest wybierane na veg bo bardziej odpowiada za procesy początkowe roslin a 2700 bardziej za ich wzrost. Bynajmniej ja tak to zrozumiałem jak coś nie tak to proszę poprawić.

Chciałem jeszcze dodać że optymalna temp dla fotosyntezy co wynika z wykresów wynosi 30 stopni celsjusza a nie 25 jak jest napisane w pierwszym poście ale to tylko moje spostrzeżenia mogę sie mylić nie ukrywam jesli tak to sorry pozdrówka :P

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

  • 3 tygodnie później...

Wychodzi poprostu na to że poluxy 2700k od 6400 różnią się tym

2700 Mają dużo barwy czerwonej mało barwy niebieskiej. (Większe napromienienie ową barwą)

6400 Mają dużo barwy czerwonej i średnio barwy niebieskiej(napewnowiecej od 2700)

Obie te barwy maja znaczenie jak pisał Igorek ponieważ odpowiadają za różne NASTĘPUJĄCE procesy (funkcje życiowe) roślinek.

POTRZEBNE DO OBU FOTOSYNTEZ

ŚWIATŁO NIEBIESKIE

Główne zjawiska wywołane przez kryptochrom:

- hamowanie wzrostu wydłużeniowego

- akumulacja antocyjanów i flawonoidów

- funkcjonowanie zegara biologicznego

Zjawiska za które odpowiada fototropina:

- fototropizm

- otwieranie aparatów szparkowych

- ruch chloroplastów

- hamowanie wzrostu pędu

Zjawiska, w których uczestniczy zeaksantyna:

- otwieranie aparatów szparkowych

- ochrona chlorofilu przed nadmiarem światła

ORAZ ŚWIATŁO CZERWONE

kiełkowanie nasion fotoblastycznych

- wydłużanie się międzywęźli

- rozwój blaszek liściowych

- indukcja kwitnienia

- otwieranie i zamykanie kwiatów

- synteza chloforofilu i barwników antocyjanowych

- regulacja sezonowości wzrostu (przygotowanie do okresu spoczynku, opadanie liści, przerywanie okresu spoczynku)

- regulacja rytmów dobowych

Czyli na 6400 powinny rosnąć lepiej bo mają większy przedział i większe napromienienie światła barwy niebieskiej (więcej składników że tak ujmę) potrzebnych roślince do odpowiedniego funkcjonowania procesów odpowiedzialnych przez światło niebieskie. Na 2700 też bedą rosły tylko że będą miały mniej tych składników i mogą nieco inaczej sie rozwijać choć zapewne nie będzie to jakaś ogromna różnica bo również posiadają niebieskie światło tylko że w mniejszym spectrum i troche mniejszym napromienieniu. Natomiast barwa czerwona odpowiedzialna za w/w inne procesy ma wieksze napromienienie barwy czerwonejw żarówce o barwie 2700. Dlatego zapewne jak widać światło barwy 6400 jest wybierane na veg bo bardziej odpowiada za procesy początkowe roslin a 2700 bardziej za ich wzrost. Bynajmniej ja tak to zrozumiałem jak coś nie tak to proszę poprawić.

Chciałem jeszcze dodać że optymalna temp dla fotosyntezy co wynika z wykresów wynosi 30 stopni celsjusza a nie 25 jak jest napisane w pierwszym poście ale to tylko moje spostrzeżenia mogę sie mylić nie ukrywam jesli tak to sorry pozdrówka :P

Na temat barwy światła napisałeś to co ja nawet gdzieś opisałem dokładnie różnice między czerwonym i niebieskiem. Obie żarówki są dobre zależy od wielkości boxa i typu uprawy, bo w przypadku małych boxów lepsza jest 6400K, ale do wiekszych aby sie lepiej rozwijaly i szybciej lepsza juz jest 2700K wszyttko zalezy od naszych oczekiwań.

Optymalna jest 25 stopni dla roślin C3, tzn wtedy jest maksymalna fotosynteza, pozniej wzrasta oddychanie i maleje fotosynteza. Nie ma tutaj takiego wykresu sa dwa osobne jak znajde chwile czasu postaram sie zrobic i wrzucic tutaj.

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

  • 2 tygodnie później...

o świetle UV opisałem w innym temacie, ale w skrócie UVB jest to światło o bardzo krótkiej długości fali chyba 311nm. Rośliny absorbują to promieniowanie i wykorzystywane do różnych reakcji chemicznych ale nalezy pamietać że światło UV ma niszczące właściwości dla tkanek, przed ich rozkładem powstrzymują karetenoidy. W dużym natężeniu nie zalecam, jednak co do małego naświetlenia to można dodać, jednakże większość źródeł światła (hps, świetlówki) ma w swoim spektrum ową długość fali. Dlatego zalecałbym tylko krótkotrwałe naświetlanie, jak dobrze pamiętam najlepiej byłoby na początku i końcu doby. Tak jak odbywa się to w przyrodzie wraz ze wschodem i zachodem słońca, zmienia się długość fali.

Pytasz o badania natężenia PAR ?? bo jak tak to wszystko zależy od wielkości boxa, jaki typ lampy itp. Gdy jest to świetlówka kupuje (gdy takiej nie posiadam), przeprowadzam badanie i przedstawiam wyniki, nastepnie przesyłam wyniki oraz świetlówki do zlecającego wtedy wie co było zbadane. W przypadku drogich zestawów oświetlenia najlepszym rozwiązaniem jest przesłanie go do mnie to badaniu odsyłam spowrotem. Wszystkie badania przeprowadzam po wcześniejszej wpłacie na konto.

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

  • 2 lata później...

Bardzo ciekawy temat, aczkolwiek brakuje mi wniosków, bo teoretycznie z tego co przedstawione to żadna lampa nie jest idealna. Czy przykładowo na uprawę pod lampą, lampa MH taka zwykła na gwint E27 plus na flow, (cały czas mówimy o automatach) HPS 100W byłby najlepszym wyjściem ? Wiem, że można by razem póścić dwa światła ale to większe zużucie prądu. Lub opcja MH 70W gwint E27 na cały czas ?

Ewentualnie na wega, na weg ten polux 6400lm i na flow hps albo kompatyky 2700k ?

Jakie oświetlenie jest idealne ? mówiąc o uprawie pod lampą. Pomijając LEDY.

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

  • 3 miesiące temu...

Nie znalazłem tego a chyba warto dodać, że żarówka sodowa HPS o barwie światła 2000k, czyli jakieś 99% lamp wysokoprężnych sodowych daje światło o długości fali 589nm, czyli jak można gołym okiem zobaczyć jest to światło pomarańczowe. Biorąc pod uwagę asymilację światła przez chlorofile roślin typu c3 nie jest ono najlepsze, jednak w fazie kwitnienia, gdy weźmiemy HPS'a 2000k i lampę metalohalogenkową 6400k o tych samych mocach to niezaprzeczalnie lepiej rozwija się roślinka pod sodówką, chociaż mh wydziela więcej światła czerwonego a konopie jak autor wątku pisał, najlepiej przyswajają zakres fal czerwonych o dł. 645-660nm. Co mnie ciekawi to to, jaka długość fal najlepiej wpływa na fotosyntezę a zarazem na rozwój kwiatostanów w fazie kwitnienia? Skoro czerwona 600-650nm to czysto teoretycznie nasze roślinki najlepiej nie powinny rosnąć pod HPS'ami 2000k.

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

Nie znalazłem tego a chyba warto dodać, że żarówka sodowa HPS o barwie światła 2000k, czyli jakieś 99% lamp wysokoprężnych sodowych daje światło o długości fali 589nm, czyli jak można gołym okiem zobaczyć jest to światło pomarańczowe. Biorąc pod uwagę asymilację światła przez chlorofile roślin typu c3 nie jest ono najlepsze, jednak w fazie kwitnienia, gdy weźmiemy HPS'a 2000k i lampę metalohalogenkową 6400k o tych samych mocach to niezaprzeczalnie lepiej rozwija się roślinka pod sodówką, chociaż mh wydziela więcej światła czerwonego a konopie jak autor wątku pisał, najlepiej przyswajają zakres fal czerwonych o dł. 645-660nm. Co mnie ciekawi to to, jaka długość fal najlepiej wpływa na fotosyntezę a zarazem na rozwój kwiatostanów w fazie kwitnienia? Skoro czerwona 600-650nm to czysto teoretycznie nasze roślinki najlepiej nie powinny rosnąć pod HPS'ami 2000k.

Nie jest ważne ile dana lampa ma Kelvinów (K) a jakie daje spektrum, jedno z drugim jest połączone ale ogólnie chodzi o całe spektrum.

Jak widać na poniższych obrazkach MH i HPS mają inne spektru, pierwszy bardziej światło niebieskie i mniej czerwonego, drugi natomiast na odwrót. Roślina potrzebuje więcej światła czerwonego niż niebieskeigo. Dodatkowo niebieskie światło ma większą energie przez co należy uważać aby u roślin nie spowodować szoku świetlnego. Najlepszym połączeniem było by używanie dwóch naraz wtedy było by wszystko wyrównane. Druga sprawa jeżeli chodzi o MH to wydajność jest mniejsza niż w HPS. Dlatego bardziej obecnie stosuje sie HPS.

 

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

Właśnie tego typu wykresów nie mogłem znaleźć, wielkie dzięki. Osobiście uważam, że aby zapewnić roślinkom odpowiednią jakość emitowanego światła, najlepszym rozwiązaniem byłoby świecić jeden dzień mh-kową i jeden dzień hps-em. Swoją drogą najbardziej zbliżona temperatura barwowa do barwy słońca to jakoś 6500 kelwinów, czyli lampy mh.

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

  • 2 tygodnie później...

A co sądzicie o takim rozwiązaniu 2 lampy:

1. POLUX 55W 2700K

2. OSRAM NAV (SON-T) 70W

Box o wymierze 70x100xnawet do 2m wysokości. Z tego co się tu dowiedziałem lapmy powinny być ok 30cm nad pomidorkami.

Mi się wydaje, że jest to dobre rozwiązanie ponieważ POLUX 55W 2700K daje sporo czerwieni a OSRAM NAV (SON-T) 70W ma spory qmol (tylko tak mogłem to napisać)

Co o tym sądzicie?

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

Gigerr

Przeczytaj jeszcze ten post
Zestawienie oświetlenia na podstawie pomiaru PPF miernikiem Apogee Quantum Flux

Będzesz miał tam porównanie w małym boxie HPS i Poluxa, jak będziesz widział nie ma sensu ładować obu. Dodatkowo na powierzchnie 70x100 70W to zdecydowanie za mało, zapewne w twoim przypadku należało by zastosować lampe 250W lub 400W HPS.

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

Gość
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Polityka prywatności link do Polityki Prywatności RODO - Strona tylko dla osób pełnoletnich, 18+