Skocz do zawartości
thc-thc

centrummarihuany

Fotosynteza oraz testy żarówek Polux 55W i HPS Osram 70W


lgorek

Recommended Posts

Chciałem dodać do dyskusji problem obliczania tego ile światła jest potrzebne, bo tak naprawde bez odpowiedniego sprzetu cięzko jest to policzyć. Na stronie jest kalkulator, ale on jest napisany w przypadku posiadnia ścian CZARNYCH, ja mam wyłożone mylarem, a to znacząco zwiękrza ilość światła. Tak że dawanie żarówki wyżej lub niżej wiele niezmienia bo skoro 95% światła odbije się od mylaru, wysokość żrówki niema znaczenia. No i poza tym cięzko to policzyć bez sprzętu... tak że ludziom ktorzy sie pytaja ile światła... zwykle odpowiadam 250W meta halogen na 1 m2, ściany wyłożone mylarem i jest idealnie.

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

  • 2 tygodnie później...

Witam, sporo przeczytałem na tym forum o systemie LED. Zastanawia mnie dlaczego roślinki po zastosowaniu diod maja mniejsze plony od tych roślinek przy których zastosowany został HPS? Czy jeżeli kiedy zastosujemy LEd'y i pobudzimy roślinkę do wzrostu i kiedy będzie miała odpowiednie wymiary przestawić oświetlenie na HPS czy to raczej nie ma sensu??

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

Witam.
Mam prośbę do autora tego tematu (bądź kogoś kto się na tym zna) o ocenę świetlówki kompaktowej o mocy 85W (podobno prawdziwy pobór prądu to 50W) Dobra jest ta świetlówka?? I jaką barwę światła wybrać 2700K, 6500K czy 2700K/6500K. Co ma znaczyć "wydajność do 100L/1W" to aby nie tylko chwyt marketingowy? Czy rzeczywiście ma ona koło 85000 lm (czy może 5000 lm skoro w rzeczywistości pobiera tylko 50W). Proszę o wypowiedź kogoś kto się na tym zna.

Pozdro.

E: Ktoś mi odpowie??

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

  • 1 miesiąc temu...

Witam.

Mam prośbę do autora tego tematu (bądź kogoś kto się na tym zna) o ocenę świetlówki kompaktowej o mocy 85W (podobno prawdziwy pobór prądu to 50W) Dobra jest ta świetlówka?? I jaką barwę światła wybrać 2700K, 6500K czy 2700K/6500K. Co ma znaczyć "wydajność do 100L/1W" to aby nie tylko chwyt marketingowy? Czy rzeczywiście ma ona koło 85000 lm (czy może 5000 lm skoro w rzeczywistości pobiera tylko 50W). Proszę o wypowiedź kogoś kto się na tym zna.

Pozdro.

E: Ktoś mi odpowie??

Napewno 100lum na 1W świetlówka nie ma HPS ma 94lm/W wiec jest to sciema. A napewno grzeje sie mocno. Pomyliles sie w obiczeniach i nie 85000 lm tylko 8500 czyli jedno zero za duzo w swietlowkach roznie to bywa ale jest duzo mniej wydajne swiatlo niz z HPS lub obecnie nowych lamp plazmowych. Lepiej zainwestuje w HPS 50W lub 70W i bedziesz wiedzial co masz do tego zarowke gdzie jest podany sklad spektralny i wiadomo jakie swiatlo daje. W przypadku swietlowek jest to roznie.

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

to sa badania przeprowadzone przez jakis tam instytut naukowy gdzie przebadali swietlowke komaptowa o mocy 40W i takie im wartosci wyszly. Tylko nie podali producenta ani modelu tej swietlowki.

Mialem gdzies zapisane ile rosliny cienia, i mocnego nasloneczenia potrzebuja energii swietlej tylko nie moge tego znalesc.

Ale trulowi nie chodziło o pochodzenie tych danych, tylko o ich naturę. Wcześniej ktoś napisał, że ma tam ok. 0,3 m2 i te umole sobie przeliczył zgodnie ze swoją powierzchnią. Potem ty napisałeś, że umoli nie wiąże się z powierzchnią. Samych może nie, ale przy współczynniku umol/m2 jest oczywiste, że ich ilość jest w pełni zależna (odwrotnie proporcjonalnie) od powierzchni. Oczywiście jest też aspekt czasu, ale skoro już podałeś gotowe wartości zmierzone tamtym urządzeniem, to pozostaje dobór odpowiedniej powierzchni, tak? Jeśli się gdzieś mylę, to mnie popraw, bo nie chcę nikogo wprowadzać w błąd, a i sam chce się czegoś nauczyć ;)

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

  • 1 miesiąc temu...

Ema wszystkim.

Z tego co piszesz Igorek wychodzi że przez cały czas większość

osób na forum się myliła :P

Myślę że to jest niesamowite...

Ci wszyscy co pisali :

,,Masz z kalkulatora wyliczone że potrzebujesz 6000 lm,

a masz 4500, dołóż jeszcze jedną energo 24 W i git..."

- mają lipe xD

A teraz moja sprawa,

gdybyś mógł powiedzieć jaki system oświetlania wg Ciebie

jest najlepszy żeby uzyskać te 800 umoli.

Ile potrzeba Ledów, hpsów, mh lub energo żeby warunki

odpowiadały tym o których wspomniałeś.

I czy drogo by coś takiego wyszło.

Z tego co rozumiem im większa odległość od rośliny,

tym mniej umoli :)

Ale przecież jak dam szybę pod

2 x Polux 55 W / 2700k i 6400 k

i obok odbłyśnik z blach z 5-ioma Energo 24 W

będzie dobrze...

Wydaje mi się że pod tą szybą moge nawet do 8 cm

dać roślinki bez niebezpieczeństwa przypalenia.

I tu sprawa do Ciebie ile żarówek led potrzeba

by zrobić najlepsze spectrum z tego zestawu...

Uświadomiłeś mnie że liczą się inne wartości, przeliczenia(...)

niż te podawane przez lata.

Jeśli miałbyś jakieś linki do materiałów

dzięki którym mógłbym się dowiedzieć

więcej o tym to bardzo bym Cię prosił :)

Pozdrawiam i powodzenia w testach ;]

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

  • 1 miesiąc temu...

Daster

O to chodzi że czasami można ludziom mówić że jest o przestarzałe i należy zmienić sposób na nowy ale oni dalej robią po swojemu bo im jest wygodniej. I dlatego jest takie zamieszanie. Lumeny i Lux woogole nie mają sensu jako określanie ich do uprawy roślin. Później pojawiły się W/m2 jednak tutaj też nie było dobrze. I najnowszy sposób to wlasnie mierzenie kwantu swiatla. Jest to najlepsza metoda oceny jakości światła dla roślin. I może zdarzyć się tak że jedna zwykla lampa HPS 600W daje tyle samo światła akceptowanego przez HPS 400W dedykowany do roślin.

Jak napisałem wcześniej w edycji postu będę posiadał profesionalne urządzenie do mierzenia kwatu swiatła w umol :D I jeżeli będą chętni moge zrobić badanie za pewną kwotę. Po otrzymaniu wyników taka osobą będzie wiedzieć ile jest umoli w danych odległościach od lampy.

A co do twoich swietlówek to czemu tak mieszasz 2x55W oraz 5x24W to daje razem 230W nie lepiej dać małego HPS lub 3-4 sztuki 55W i lepiej dać jest 6400K ponieważ mają lepsze światło dla roślin.

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

Gość
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Polityka prywatności link do Polityki Prywatności RODO - Strona tylko dla osób pełnoletnich, 18+