Jump to content
nasiona marihuany, nasiona konopi
growbox.pl hesi.nl grower.com.pl
Sign in to follow this  
Vito

Ziemiórki - Szkodniki & Choroby

Recommended Posts

articles-pests-diseases-fungus-gnats_ban

Postacie dorosłe ziemiórek to małe czarne muszki, mające około 3-4 mm długości. Zazwyczaj krążą w szklarniach, ponieważ przyciąga je wilgoć, wysoka temperatura i rozkładająca się materia organiczna. Podłoże upraw oferuje idealne warunki dla larw ziemiórek, które są białe i beznożne, przypominając tym samym niedużych rozmiarów robaki. Larwy te żywią się materią organiczną i delikatnymi częściami roślin pod ziemią takimi jak korzenie i łodygi.


Skrótowe informacje o szkodnikach

Co to są ziemiórki?
Ziemiórki (z rodziny grzybiarkowatych i ziemiórkowatych) to popularne szkodniki atakujące rośliny uprawiane indoor, zwłaszcza tam, gdzie poziom wilgotności i nawilżenia jest wysoki.
Jak je rozpoznać?
Zazwyczaj łatwo je rozpoznać, ponieważ nieszkodliwe postacie dorosłe latają wokół roślin domowych lub zbierają się przy oknie.
Jak zwalczać?
Należy zapewnić odpowiedni przepływ powietrza nad ziemią i pamiętać o regularnym podlewaniu roślin.


Cykl biologiczny ziemiórek

Postacie dorosłe żyją około tygodnia i składają do 300 jaj w bogatej, wilgotnej glebie. W ciągu 4-6 dni wyłaniają się niewielkie larwy i zaczynają się żywić korzeniami roślin w dwutygodniowym przedziale czasu. Stadium poczwarki trwa 3-4 dni do momentu, gdy postacie dorosłe opuszczą glebę i rozpoczną kolejne pokolenie. Cały cykl życia, od jaja do postaci dorosłej, trwa zaledwie 3-4 tygodnie, w zależności od temperatury. Ze względu na ich skłonności i stosunkowo krótki okres dojrzewania rośliny doniczkowe mogą być żywicielami w każdym stadium – jaja, larwy, poczwarki, postaci dorosłej – przy wielu pokoleniach równocześnie. W związku z tym środki owadobójcze muszą być stosowane wielokrotnie, do momentu aż nie przetrwa żadne jajeczko.

articles-pests-diseases-fungus-gnats_tex

Ślady szkodników

Ślady na roślinach wskazujące na działalność ziemiórek to nagłe więdnięcie, utrata wigoru, słaby wzrost i żółknięcie. Przy dużych plagach można utracić znaczną liczbę roślin.

Jak zapobiegać szkodnikom?

-Należy dokładnie oglądać rośliny przed zakupem, by mieć pewność, że nie ma na nich żadnych śladów szkodników. Można nieznacznie odkopać trochę ziemi przy podstawie rośliny i sprawdzić, czy nie występują tam żadne błyszczące, bezbarwne larwy. Należy z góry odrzucić wszelkie rośliny, wokół których latają ziemiórki.
-Ziemiórki najlepiej czują się w mokrych glebach, należy więc uważać, by za bardzo nie podlewać roślin, zwłaszcza w okresie zimowym, gdy zużywają one mniej wody. W przypadku roślin doniczkowych należy unikać materii organicznych, takich jak Algi, które utrzymują wode co może sprzyjać składaniu jaj przez szkodniki.
-CANNACURE może być rozpylany na roślinę aby kontrolować szkodniki.

articles-pests-diseases-fungus-gnats_tex

Rozwiązania służące kontroli szkodników

-W przypadku odkrycia szkodników należy osuszyć glebę na głębokości 2,5-5 cm między kolejnymi podlewaniami. Pozwoli to nie tylko zniszczyć larwy i jaja, ale także sprawić, że gleba stanie się mniej atrakcyjna dla składających jaja samic.
-W tym celu można też korzystać z żółtych pułapek rozmieszczanych poziomo na powierzchni gleby, w które będą wpadały samice. Dodatkowo kolor żółty przyciąga ziemiórki, które potem łatwo usunąć z pułapki, zanim zdążą złożyć jaja.
-Inne rozwiązanie to zastosowanie mątwika, który zwalcza szkodniki w stadium larwalnym. Mątwik to mikroskopijnych rozmiarów robak o obłym kształcie, który żeruje na larwach ziemiórki, jak również na szkodliwych larwach występujących w trawnikach i ogrodach, pchłach i innych szkodnikach rozwijających się w glebie (nie żywią się dżdżownicami), po czym uwalnia bakterie, które wyżerają szkodnika od środka. Długotrwałe wykorzystywanie mątwików jest całkowicie bezpieczne dla znajdujących się w pobliżu zwierząt, roślin i twojej rodziny.
-Użyj CANNACURE aby kontrolować ziemiórki.

http://www.canna-pl.com/ziemiorki-szkodniki-choroby

Share this post


Link to post
Share on other sites

Należy uważać z przesuszaniem gleby. Larwy ziemiórek atakują młode korzenie w poszukiwaniu wilgoci.

Edited by Dzik

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Privacy Policy to insert a link to the Privacy Policy page GDPR - Website only for adults, 18+