Skocz do zawartości
nasiona marihuany

seedbay

Jak chronić uprawy przed białymi muszkami


Macky

Recommended Posts

articles-pests-diseases-whitefly_banner_

Białe muszki to owady z rzędu pluskwiaków (Hemiptera) należące do rodziny mączlików (Aleyrodidae). Uznaje się je za poważnego szkodnika wobec wielu upraw, ponieważ powodują znaczne szkody i straty w plonach. Czerpią one żer, wysysając sok z roślin-żywicieli. Są polifagami: żerują na różnorakich roślinach, stwarzając tym samym zagrożenie dla większości upraw; źródłem i zapasem substancji odżywczych są dla nich też rośliny dziko rosnące i chwasty.


Autor: Ignacio García, CANNA Research

Charakterystyczną białą barwę owady te zawdzięczają warstwie białej mączki pokrywającej u nich zarówno korpus, jak i obie pary skrzydeł.

Dwoma gatunkami białych muszek zagrażającymi licznym uprawom są mączliki ostroskrzydły (Bemisia tabaci) i szklarniowy (Trialeurodes vaporariorum). Podstawową cechą morfologiczną pozwalającą odróżniać jedne od drugich jest położenie skrzydeł: u B. tabaci łączą się one z korpusem, natomiast u T. vaporariorum układają się równolegle do zajmowanego liścia; ponadto poczwarki i dorosłe osobniki T. vaporariorum mają na sobie z reguły większą ilość woskowatej mączki niż B. tabaci.

Cykl biologiczny

Pełny cykl rozwojowy białej muszki trwa od piętnastu do czterdziestu dni. Czas jego trwania zależy od panujących w otoczeniu warunków, a w szczególności od temperatury: jaja przeobrażają się w dorosłe osobniki szybciej, gdy temperatura jest wyższa.

articles-pests-diseases-whitefly_text_1.

Białe muszki zazwyczaj składają jaja na spodniej stronie liści; te do nich przylegają za sprawą szypułki. Z jaj wykluwają się larwy lub nimfy, w swej pierwszej fazie rozwoju na tyle ruchliwe, by przemieszczać się po powierzchni liścia w poszukiwaniu miejsca odpowiedniego do wkłucia stylusa i przystąpienia do żerowania na bogatym w cukry soku z łyka. Następnie, zanim w ostatniej fazie rozwoju wykształci się dorosły osobnik, nimfy przechodzą przez kilka kolejnych stadiów, podczas których nie zmieniają położenia, w dalszym ciągu żywiąc się rośliną. Z jaj niezapłodnionych wykluwają się samce, a z zapłodnionych samice.

Szkody

Szkód bezpośrednich rośliny doznają na skutek żerowania białych muszek: wsysanie soku pozostawia odbarwione plamy na częściach liścia, gdzie ma to miejsce. Ponadto wsysaniu soku towarzyszy uwalnianie do łyka toksycznych substancji, rozprzestrzeniających się później w roślinie. To wytrąca roślinę z równowagi metabolicznej i prowadzi do ogólnego osłabienia, chlorozy oraz zmian w kwiatach i owocach.

 

articles-pests-diseases-whitefly_text_3.

Dochodzą do tego szkody pośrednie: wydzielane przez nimfy melasy umożliwiają formowanie się na liściach grzybom – na przykład sadzakowym (Capnodium sp.). Grzyby te oddziałują niczym ekran, redukując zdolność rośliny do fotosyntezy.

Jednakże najpoważniejsze szkody powodowane przez białe muszki wiążą się z przenoszeniem wirusów – w tym wirusa żółtej kędzierzawości liści pomidora (TYLCV), kriniwirusa chlorozy pomidora (ToCV) i wirusa żółtej mozaiki pomidora (TYMV).

 

Ochrona biologiczna

W roli środków ochrony przed białymi muszkami wykorzystuje się szereg entomofagicznych owadów i pasożytów, a także wybrane entomopatogeniczne grzyby.

Większość zaprzęganych do tej walki drapieżników żeruje na jajach i nimfach białych muszek. Do kategorii tej zalicza się chrząszcz Delphastus catalinae. Skuteczną ochronę biologiczną przed owymi szkodnikami zapewniają również larwy złotookowatych (Chrysopidae) oraz niektóre pluskwy domowe.

Niewielkie osy z rodziny Aphelinidae są pasożytami w stosunku do larw białych muszek: składają przy nich swe jaja i rozwijają się, żerując na tym właśnie żywicielu. To najpowszechniej wykorzystywane osy pasożytnicze, wykazujące specjalizację pokarmową względem szkodników stanowiących ich żer. Zwalczenie szkodnika następuje w tym przypadku prędzej, aczkolwiek specjalizacja czyni je bezużytecznymi w kontekście innych roślinożernych owadów.

Alternatywnym rozwiązaniem jest zaprzęganie do walki grzybów entomopatogenicznych. Te zarażają białe muszki, rosną w ich wnętrzu i koniec końców doprowadzają do śmierci owada. Ze zwłok wydobywają się potem nowe spory, zarażające kolejne osobniki. Za przykład posłużyć może tu grzyb Verticillium lecanii.

 

articles-pests-diseases-whitefly_text_2.

Biała muszka gatunku Bemisia tabaci (mączlik ostroskrzydły) świeżo po wyłonieniu się z końcowego, czwartego stadium nimfy (poczwarki). Powierzchnia liścia hibiskusa. Obraz w dużym powiększeniu (5×) przedstawiający delikatny, woskowaty wygląd owada. Ta biała muszka mierzy mniej niż jeden milimetr.

 

Uprawowe środki ochrony

Jednym z głównych celów ochrony przed białymi muszkami jest zapobieganie zarażaniu upraw potencjalnie przenoszonymi przez owady wirusami.

Z tego powodu trzeba usuwać wszelkie znajdujące się w pobliżu upraw chwasty i pozostałości innych roślin, bowiem mogą one służyć białym muszkom za siedlisko. Poza tym do rozprzestrzenienia wirusa łatwo może dojść w razie przedostania się na uprawę białych muszek, które uprzednio żerowały na zarażonych wirusem chwastach. Zakażaniu pasożytami skutecznie przeciwdziała też stosowanie barier ochronnych, takich jak siatki czy osłony.

Środki fitosanitarne

TCelem stosowania środków fitosanitarnych jest zapewnianie roślinom maksymalnej ochrony w najwcześniejszych fazach uprawy, mające zapobiec zadomowieniu się w niej białych muszek. To właśnie wtedy wirusowa infekcja powoduje największe szkody, rozprzestrzeniając się w roślinie; wszystkie objawy uwidaczniają się zaś dopiero na etapie kwitnienia i owocowania. Z tego względu środkami owadobójczymi traktuje się już nasiona niektórych upraw. Te działają systematycznie od samego początku wzrostu siewki, i nie przestają chronić jej na przestrzeni kilku dalszych tygodni.

W późniejszych fazach na liście stosować można takie insektycydy jak CANNACURE dopilnowujące utrzymania ochrony przez możliwie jak najdłuższy czas. Należy mieć na uwadze fakt, iż stosowanie niesystematycznych pokarmowych środków owadobójczych jest zwykle nieskuteczne w walce z białymi muszkami w stadium larwalnym, jako że wiele larw jest na wpadnięcie w taką pułapkę nie dość ruchliwymi. Insektycydy oddziałujące fizycznie – a takim jest CANNACURE – stanowią dobry wybór także na potrzeby zwalczania stadium larwalnego.

 

http://www.canna-pl.com/jak_chronic_uprawy_przed_bialymi_muszkami

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

Mączliki można zwalczać identycznymi sposobami co mszyce - mają takie same otwory gębowe i działają w podobny sposób. Do zwalczania mączlików można zastosować jeden z preparatów:  Admiral 100 EC, Nomolt 150 SC, Talstar 100 EC – zwalcza owady dorosłe lub Rimon 100 EC – zwalcza larwy mączlika. Najtrudniej zwalcza się jaja mączlika, gdyż są one pokryte białym woskowym nalotem, który ogranicza znacznie wnikanie preparatu chemicznego do wnętrza. Mączliki można zwalczać także preparatami na mszyce. Oba te szkodniki roślin mają podobny aparat gębowy – kłująco ssący. Podczas zabiegu szczególnie dokładnie należy opryskać dolną stronę liści. Środki ochrony roślin stosujemy w dawkach i terminach podanych przez producenta na etykiecie-instrukcji stosowania dołączonej do opakowania. Pełna lista środków ochrony roślin dopuszczonych do obrotu i stosowania oraz etykiety - instrukcje stosowania znajdują się na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Reply to this topic...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Wpisy na blogu

  • Nowe tematy

  • Nowe posty

    • Ice Cream Haze to ciekawa odmiana, która zdobyła uznanie wśród miłośników marihuany na całym globie dzięki swojej wyjątkowej genetyce i długiej liście zalet. Dutch Passion stworzyło prawdziwy klejnot w postaci hybrydowej krzyżówki, łącząc klasyczną odmianę Haze z popularnymi genotypami Gelato i Wedding Cake. Efektem jest kapitalna roślina o sporej zawartości THC, intensywnym aromacie i dużych, gęstych kwiatach, które zachwycają zarówno pod kątem wizualnym, jak i smakowym.  Ice Cream Haze - czym się cechuje? Ice Cream Haze to coraz popularniejsza odmiana marihuany, która wyróżnia się przede wszystkim bardzo wysoką zawartością THC, wynoszącą od 18% do nawet 25% w niektórych fenotypach, co jest naprawdę fenomenalnym wynikiem. Dzięki temu użytkownicy mogą spodziewać się bardzo silnych efektów psychoaktywnych, które zapewniają euforyczne doznania, energetyzujący haj oraz przyjemny relaks. Roślina ta jest idealna zarówno dla użytkowników rekreacyjnych, jak i medycznych, którzy poszukują intensywnych doznań po spożyciu marihuany. Jeżeli szukasz jakościowych produktów, to Ice Cream Haze na pewno jest godny uwagi.  Co warto podkreślić, Ice Cream Haze to odmiana, która może pochwalić się ogromnym potencjałem plonowym, dzięki czemu jest idealna dla wymagających osób. Odpowiednio pielęgnowana odmiana w sprzyjających warunkach indoorowych potrafi dostarczyć nawet do 700 g/m², co wpływa na to, że jest niebywale atrakcyjna dla hodowców, którzy szukają odmiany o wysokiej wydajności. W uprawie outdoorowej, w cieplejszym klimacie, plon na roślinę może wynosić nawet 1 kilogram. Ice Cream Haze cieszy się fenomenalnymi recenzjami, co sprawia, że na odmianę tę decyduje się coraz więcej osób.  Unikalny profil terpenowy - jedna z głównych zalet Ice Cream Haze Jednym z kluczowych walorów Ice Cream Haze jest bez wątpienia jej unikalny profil terpenowy, który wyróżnia ją na tle konkurencji. Odmiana ta wyróżnia się naprawdę intensywnym, pikantnym aromatem charakterystycznym dla genetyki Haze, który łączy się ze słodkimi i kremowymi nutami pochodzącymi z odmian Gelato i Wedding Cake. W wyniku tej kapitalnej fuzji powstaje zapach, który przyciąga uwagę zarówno bardzo doświadczonych użytkowników, jak i tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z marihuaną. Dlatego też  Ice Cream Haze jest idealna dla każdego, bez względu na doświadczenie.  Warto podkreślić, że Ice Cream Haze jest odmianą o relatywnie intensywnym zapachu podczas kwitnienia, co może stanowić pewne wyzwanie dla hodowców uprawiających ją w pomieszczeniach. Warto zatem zainwestować w skuteczne oraz sprawdzone systemy filtracji powietrza, aby kontrolować aromat i zapobiec niepożądanemu rozprzestrzenianiu się zapachu. Niemniej jednak Ice Cream Haze ma bardzo dużo zalet, co sprawia, że jej zakup jest mocno polecany.  Łatwa uprawa i szybki czas kwitnienia, a więc walory Ice Cream Haze Ice Cream Haze to bardzo renomowana odmiana, która jest dość łatwa w uprawie. Dzięki temu jest odpowiednia dla hodowców o różnym stopniu doświadczenia. Roślina ta doskonale radzi sobie zarówno w warunkach indoorowych, jak i outdoorowych, aczkolwiek warto pamiętać o tym, że zaleca się uprawę w cieplejszym klimacie. Czas kwitnienia wynosi średnio od 8 do 10 tygodni, co jest relatywnie krótkim okresem jak na odmianę Haze. Dla hodowców, którzy preferują naprawdę szybkie cykle wzrostu, Ice Cream Haze może być doskonałym wyborem.  Roślina ta charakteryzuje się bardzo dużym wigorem wzrostu, niebywale silnymi gałęziami oraz rozciąganiem podczas fazy kwitnienia. W uprawie indoor warto zwrócić uwagę na metody takie jak SOG (Sea of Green) i SCROG (Screen of Green), albowiem mogą one przynieść znakomite rezultaty, pozwalając na maksymalizację plonów. W przypadku uprawy outdoor Ice Cream Haze może osiągnąć naprawdę imponujące rozmiary, dorastając nawet do 3 metrów wysokości w standardowych warunkach. Jeśli zależy Ci na imponującej wysokości, to Ice Cream Haze na pewno Cię nie zawiedzie.  Ice Cream Haze od Dutch Passion - hit czy kit? Ice Cream Haze od Dutch Passion to niezwykle jakościowa odmiana marihuany, która łączy w sobie wiele pożądanych cech. W kontekście jej zalet trzeba wymienić na pewno dość wysoką zawartość THC, duży potencjał plonowy, wyjątkowy profil terpenowy oraz łatwość uprawy. Jej energiczny wzrost, długie i gęste kwiaty, a także wyjątkowy smak i aromat czynią ją doskonałym wyborem zarówno dla hodowców, jak i użytkowników. Jeśli szukasz odmiany, która dostarcza nie tylko imponujących plonów, lecz także silnych efektów psychoaktywnych, to Ice Cream Haze będzie doskonałym wyborem. Postaw na tę odmianę, a na pewno się nie rozczarujesz.
    • Dzień 63  Na YouTube reguralnie dodaje filmy gdzie widać dużo więcej niż na zdjęciach . Kanał nazywa się GrowBoy_PL.  Od przodu w boksie - Lemon Haze ,  z tyłu z lewej - OG Kush , z prawej Gorilla Glue .    Lemon mocno dostał nawozami, miał już robionego fluscha jakiś czas temu z tego powodu , on też jako pierwszy powinien być ścięty , za kilka dni według producenta.   
    • Nooo. Ładne 🙂 Tym bardziej jak na 69 dzień życia. To nawet bardzo bardzo ładne 🙂 Uważaj tylko na pleśń.
    • Dzień 69, cykl 24/0 Przez ostatni tydzień mnie nie było, nie miały wody, dzisiaj zostały ostatni raz podlane z lekka dawka Canna flow, później płukanko i to będzie ostatnie Topy są ciężkie, mają tyle trochimow ze świecą aż na srebrno. Próbowałem wyjąć doniczkę i niestety topy zaczeły upadać pod wpływem ciężaru bo nie miały oparcia, ale to szczegół... Jedna z nich za kilka dni będzie scinana na raty i tak kolejno następne, jak wspomniałem w ostatnim poście, proces ten potrwa około 2 tygodnie.
    • Od kilku lat royal queen seeds nie ma najlepszych notów odnośnie swoich odmian, coś się tam u nich źle dzieje.
  • Gallery Statistics

    • Images
      64,1 tys.
    • Comments
      1,3 tys.
    • Albums
      1,9 tys.

    Latest Image
    Przez Rysiu,
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Polityka prywatności link do Polityki Prywatności RODO - Strona tylko dla osób pełnoletnich, 18+