Skocz do zawartości
thc-thc

centrummarihuany

Krytyczne podejscie do flushingu - Flush - Wypłukanie - Przepłukanie


Gość joker

Recommended Posts

Flushowanie przed zbiorami jest kontrowersyjnym tematem. Flushowanie w założeniu powinno polepszyć smak i jakość ziela poprzez podawanie roślinie dużych ilości czystej wody, oczyszczających mieszanek przez ostatnie 7 do 14 dni kwitnienia. Kiedy to wielu hodowców potwierdza że daje to pozytywne efekty, jednak są też tacy którzy twierdzą że Flushowanie nie tylko nie daje żadnych efektów ale także może zmniejszać plon a nawet pogarszać jego jakość. *(?!)

W teorii flushowanie przed zbiorami usuwa składniki odżywcze z medium/ okolic korzeni. Brak składników odżywczych zmusza roślinę do zmiany miejsca czerpania pożywki na jej własne zapasy.

Wykorzystanie podstawowych składników odżywczych:

Proces absorbcji składników odżywczych został wytłumaczony w tym FAQ.

Można znaleźć tutaj dobrą czytankę na temat procesów odżywiania się roślin.

Do niedawna powszechnym było, że wszystkie składniki odżywcze są absorbowane przez system korzeniowy rośliny pod postacią jonów i składników mineralnych. Jednak nowsze badania wskazują na to że korzenie roślin są zdolne do poberania złożonych cząsteczek organicznych, takich jak aminokwasy bezpośrednio, pomijając w ten sposób proces mineralizacji.

Głównymi procesami absorpcji składników odżywczych są:

1) Aktywny mechanizm transportu do włośników (roślina musi włożyć w to wysiłek, czerpiąc energię z ATP) które są wybiórcze pod pewnymi względami. To jedna z dróg którymi roślina (będąc nieruchoma) może dostosować się do środowiska.

2) Bierny transport (dyfuzja) poprzez Symplasty do Endoderm.

Chemicznie nawożone rośliny muszą być flushowane, powinny być flushowane ziarnistą solą. Organicznie czy syntetycznie nawożone pobierają jony tak samo, ale prawdopodobnie w różnym stopniu. Wiele czynników odgrywa rolę jeśli chodzi o smak topka, zbalansowana dieta daje siłę roślinie przez całe jej życie, suszenie i currowanie a także warunki środowiskowe odgrywają ważną rolę jeśli chodzi o jakość i smak.

3) Mechanizmy aktywnego transportu organicznych molekuł do włośników via endocytoza.

Oto uproszczony przegląd funkcji składników odżywczych:

Azot jest potrzebny do produkcji chlorofilu, aminokwasów i białek. Fosfor jest niezbędny do fotosyntezy oraz innych procesów wzrostu. Potas jest przetwarzany do postaci cukrów a następnie rozciągany do aktywnych enzymów. Magnez także odgrywa ważną rolę w aktywowaniu enzymów i jest częścią chlorofilu. Wapń jest wykorzystywany podczas wzrostu komórek i ich podziału i jest częścią ściany komórkowej. Siarka jest częścią aminokwasów i białek.

Rośliny także potrzebują śladowych elementów, w skład których wchodzi brom, chlor, miedź, żelazo, magnez, sód, cynk, molibden, nikiel, węgiel i krzem.

Miedź, żelazo i magnez są wykorzystywane w procesie fotosyntezy. Molibden, nikiel i węgiel są niezbędne do przemieszczania azotu w roślinie. Brom jest ważny dla reprodukcj, kiedy to chlorek stymuluje wzrost korzeni i rozwój. Sód poprawia przemieszczanie się wody u roślin a cynk jest wymagany do enzymów i używany w auksynach (organiczne hormony roślinne). Krzem pomaga tworzyć twarde ściany komórkowe wytrzymałe na ciepło i zwiększa wytrzymałość na suszę.

Możesz się z tego dowiedzieć jak bardzo ważne są te wszystkie elementy i w jak wielu procesach metabolicznych biorą udział, często opierając się na sobie.
Przepływ składników odżywczych i ich mobilność wewnątrz rośliny:
Poza endocytozą istnieją jeszcze dwie drogi do wnętrza rośliny jedna to drewno (ksylem) druga to łyko (floem). Kiedy woda i inne składniki mineralne są absorbowane przez korzenie rośliny, muszą one zostać przetransportowane wewnątrz do łodyg i liści aby mogły zostać wykorzystane w fotosyntezie i innych procesach metabolicznych. Ten transport w górę zachodzi w ksylemie. Drewno również jest w stanie transportować związki organiczne, ale to łyko jest do tego lepiej przystosowane.

Związki organiczne pochodzące z listowia musza zostać przetransportowane przez roślinę, w górę lub w dół, tam gdzie są wymagane. Ten transport zachodzi w łyku. Związki które są przemieszczane przez łyko to głównie:

Cukry, soki cukrowe, organiczne związki azotu (aminokwasy i amidy), hormony i białka.

Nie wszystkie składniki odżywcze są przemieszczane wewnątrz rośliny.

1) N, P, K, Mg i S są postrzegane jako mobilne: mogą się przemieszczać w górę i w dół rośliny w obydwu ksylemie i łyce. Deficyt objawia się najpierw na starych liściach.

2) Ca, Fe, Zn, Mo, B, Cu, Mn są traktowane jako niemobilne: Poruszają się jedynie w górę rośliny w ksylemie. Deficyt objawia się najpierw w nowych liściach.

Magazynowe organelle:

Sole i organiczne metabolity mogą być przechowywane w organellach.
Najważniejszą organellą magazynową jest wakuole, której może być przypisane nawet 90% wielkości komórki. Większość związków znajdujących się w wakuole to cukry, polisacharydy, organiczne kwasy i białka.

Translokacja:

Teraz gdy podstawy zostały wytłumaczony, możemy spojrzeć na proces translokacji. Powinno być jasne że tylko mobilne elementy mogą ulec translokacji przy pomocy łyki. Nie mobilne elementy nie mogą być translokowane i nie są bardziej dostępne roślinie do przyszłych metabolicznych procesów i nowego wzrostu.

Od kiedy flushing*(w teorii) indukuje deficyt składników odżywczych w okolicach korzeni, proces translokacji ratuje roślinę. Translokacja to transport asymilatów poprzez łyko od dawcy (siatki eksportującej asymilaty) do biorcy (siatki importującej asymilat). Dawcami są głównie dojrzałe liście wachlarzowe a biorcami są głównie merystemy wierzchołkowe, merystemy boczne, owoce, nasiona, i nowo wyrastające liście itp..

Możesz to zauważyć kiedy to dojrzałe liście wachlarzowe zaczynają żółknąć i obumierać następnego dnia kiedy zacząłeś flushing. Nowo wyrastające liście, liście na topach i kielichy nie służą jako dawcy, są one biorcami składników odżywczych. Zmiany w tych miejscach są wynikiem deficytu niemobilnych elementów zmiany te można łatwo zaobserwować w miejscach gdzie wyrastają nowe liście.

Niestety, kilka procesów metabolicznych nie może zostać przeprowadzonych gdyż elementy potrzebne do ich przeprowadzenia nie są już dostępne (te nie mobilne). Zaliczane są do tego procesy w których fosfor i azot są wykorzystywane i one mają największy wpływ na smak zioła.
Dla przykładu: zwykłe rośliny wykorzystują azot do wytwarzania białek roślinnych. System enzymowy szybko redukuje azotan (NO3) do związków które są wykorzystywane do budowania amino-azotu który jest podstawowym elementem w syntezie aminokwasów. Aminokwasy tworzą zasadniczy zrąb białek, z których większość to enzymy roślinne odpowiedzialne za przemiany chemiczne ważne dla wzrostu rośliny.
Siarka i wapń wśród innych mają znaczące role w produkcji i aktywacji białek, poprzez obniżanie azotanu w roślinie. Nadmiar azotanu w roślinie może być spowodowany niezbalansowaną dietą niżeli nadwyżką azotu.

 

 

 

 

Podsumowanie:

Przed zbiorowe flushowanie indukuje w roślinie/roślinach ogromny stres. Roślina musi sobie radzić z deficytami w bardzo ważnych momentach jej życia. Silne zmiany w ilości przyjmowanych przez korzenie substancji powoduje stres około-korzeniowy, prawdopodobnie do stopnia w którym zostają one uszkodzone. Wiele nie mobilnych elementów nie jest już dostępnych dla przyszłych procesów metabolicznych. Tracimy liście wacharzowe i obserwujemy także uszkodzenia na przyszłych odrostach.
Hodowca powinien reagować w świadomy sposób na potrzeby rośliny. Nadmiary, i deficyty lub niezbalansowane poziomy powinny być unikane bez względu na źródło składników odżywczych. Poziom składników odżywczych powinien być dopasowywany do najmniejszych potrzeb w późnym okresie kwitnienia. Czynniki stresowe powinny być limitowane jak to tylko możliwe. Jeśli uda nam się to przez cały okres życia rośliny, nie powinno być żadnych nadmiarów składników odżywczych w tkance rośliny. Nie brzmi to może dobrze że autor tego tekstu może poprawiać błędy hodowlane (znacząco niskie poziomy związków odżywczych) poprzez Flushowanie przed zbiorami.
Suszenie i curowanie (kiedy jest dobrze przeprowadzone) z drugiej strony potwierdziło (w wielu badaniach) że ma wielki wpływ na smak i zapach, poprzez przełamywania chlorofilu i konwersję skrobi do cukrów. Większość złych atrybutów zioła zwala się na nie flushowanie lecz może być to spowodowane niezbalansowaną dietą lub przenawożeniem lub nawet niepoprawne suszenie i curowanie.

 
 
Odnośnik do komentarza
Share on other sites

Gość
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Polityka prywatności link do Polityki Prywatności RODO - Strona tylko dla osób pełnoletnich, 18+