Jump to content
thc-thc.com
ganjafarmer.com.pl
sklep z nasionami marihuany
grower.com.pl www.growbox.pl seedstockers.com

co to jest uprawa wertykalna ? od A do Z


Guest joker
 Share

Recommended Posts

Guest joker

Uprawa Wertykalna - Vertical

 

 

 

Uprawa wertykalna do tej pory kojarzona była jedynie z wielkimi uprawami komercyjnymi – czas to zmienić!

Czym jest uprawa wertykalna?

Uprawa wertykalna polega na pionowym ustawieniu lampy oświetlającej rośliny. Co dzięki temu uzyskujemy? Zwiększona dwukrotnie powierzchnia na jakiej oświetlane są nasze rośliny, zmniejszone straty lumenów, mniejsza temperatura oddziaływującą na rośliny i zwiększona żywotność samej lampy. Wykorzystując ten sposób uprawy można osiągnąć wynik do 2.5 gramów z wata. Doświadczenia zachodnich growerów pozwoliły na zebranie wszystkich dotychczasowych doświadczeń w zastosowaniu uprawy wertykalnej w mniejszych projektach.Dlaczego pionowe ustawienie lampy jest korzystna? Pozwolę sobie przedstawić to za pomocą kilku prostych rysunków.

Czerwony kolor linii oznacza ciepło, żółty kolor światło. Żarówka HPS wytwarza światło wg. schematu oświetlając wszystko w okręgu 360 stopni wokół żarówki:

 

 

 

gallery_40556_459_25461.jpg

 

 

 

 

 

 

Klasyczna lampa ustawiona poziomo z klasycznym odbłyśnikiem zamontowanym nad nią. Ciepło pozostaje pod odbłyśnikiem który działa jak bariera nie pozwalająca ciepłu ulatniać się i oddziaływuje ono na nasze rośliny. Duża część światła odbija się od odbłyśnika kierując się ponownie w stronę lampy – co skraca jej żywotność. Odbicie od odbłyśnika powoduje straty w lumenach. Tylko 40-50% światła generowanego przez lampę trafia bezpośrednio na rośliny – reszta ulega odbiciu.

 

 

 

 

gallery_40556_459_1007.jpg

 

 

 

 

 

Ustawienie wertykalne – lampa swobodnie zwisa pionowo. Ciepło generowane przez lampę nie jest blokowane i ulatnia się do góry nie oddziaływując na rośliny. Lampa oświetla wszystko w promieniu 360 stopni wokół siebie, nie dochodzi do odbicia światła od odbłyśnika i strat w lumenach. Powierzchnia naświetlania jest o wiele większa. Nad lampą i pod lampą znajduje się strefa gdzie nie dochodzi bezpośrednio światło. Oczywistym wnioskiem jest ustawienie roślin w okręgu wokół lampy.

 

 

 

Diagram pokazujący jak zwiększa się powierzchnia którą możemy wykorzystać do uprawy:

 

 

 

 

gallery_40556_459_4999.jpg

 

 

 

 

 

 

 

Jak widać wykorzystanie uprawy wertykalnej radykalnie zwiększa powierzchnię możliwą do wykorzystania. Aby policzyć samemu planowaną powierzchnię należy skorzystać z prostego wzoru na pole powierzchni bocznej walca.

Pp = 2*Pi*r*h gdzie Pi=3,14, r – promień podstawy/okręgu naszego scroga, h – planowana wysokość scroga [nie boxa ] czyli bez uwzględniania np. doniczek

Koniec teorii – przejdźmy do praktyki. Opisana zostanie metoda „kołowa” - nie znalazłem ani jednej osoby wykorzystującej metodę „stadionową” która jest jedynie pewnym rozwinięciem klasycznego scroga.

Dodatkowy sprzęt

Jedynym dodatkowym – w porównaniu do klasycznej uprawy - sprzętem potrzebnym w uprawie wertykalnej jest dodatkowy wiatrak. Ustawiamy pod lampą z nawiewem skierowanym w górę – wiatrak pomaga usuwać ciepłe powietrze.

Wykonanie

Najpierw należy zamontować wiatrak pionowo pod lampą. Mając dużo miejsca wiatrak można postawić na podłodze. Wykorzystać można specjalny wiatrak.

Wiatraki firmy Honeywell są często polecane na zachodnich forach ze względu na prostotę ich wykorzystania – po prostu stawiamy na środku boxa i kierujemy nawiew do góry. Minusem jest rozmiar - najmniejszy ma 20cm - dlatego polecam takie rozwiązanie do większych projektów.


Rozwiązaniem bardziej dostępnym na naszym rynku są wiatraki podłogowe które konstrukcyjnie są identyczne jak wiatrak honeywell i pozwalają na proste i łatwe ustawienie. Do znalezienia na popularnych serwisach aukcyjnych czy sklepach internetowych.

 

 

 

gallery_40556_459_181422.jpg

 

 

gallery_40556_459_149006.jpg

 

 

Ciepło ulatania się zawsze do góry dlatego istnieje możliwość niestosowania żadnego wiatraka i takie rozwiązania także można znaleźć w niektórych growach - ale należy pamiętać że nawet mały wentylator pozwoli szybciej pozbywać się ciepłego powietrza i zbić temperaturę w uprawie.

Kolejnym krokiem jest stworzenie mocowania dla lampy – zwykłe oprawki nie są przystosowane do wieszania ich samych. W celu powieszenia lampy możemy wykorzystać różnego rodzaju śruby z hakami, karabinki itp. Istotnym jest zamocowanie lampy w taki sposób aby zwisała ona pionowo w dół bez żadnych odchyleń od pionu.

Zabezpieczenie lampy siatką jest opcjonalne – przy dobrze umocowanych roślinach lampa nie wymaga zabezpieczenia i większość growerów stosuje gołe żarówki lecz niektórzy korzystają z siatki okrywającej żarówkę [na kształt cooltuby] tak aby w razie jakiś komplikacji rośliny nie miały bezpośredniego kontaktu z żarówką. Przykład takiego zabezpieczenia:

 

 

 

fotka wyzej

 

 

 

Ekran do uprawy

Najważniejszą rzeczą w uprawie wertykalnej są ekrany wykorzystywane do treningu i przytrzymywania rośliny aby ta nie przewróciła się na lampę. Ekran jest to pionowa siatka umocowana do np. dwóch palików – ma ona za zadanie utrzymać ciężkie topy przechylające się na jedną stronę i utrzymywać roślinę w pionie więc musi zostać wykonana i umocowana solidnie. Często taki rodzaj uprawy wertykalnej jest określana także jako Vertical SCROG właśnie ze względu na tą siatkę wykorzystywaną w treningu.

 

 

 

 

 

gallery_40556_459_6946.jpg

 

 

 

 

Trening

Trening w uprawie wertykalnej polega na prowadzeniu rośliny wzdłuż siatki do góry - roślinę można prowadzić przed siatką [roślina jest bezpośrednio przed lampą przyczepiona do siatki] jak i za siatką [roślina jest za siatką a jedynie topy - tak jak w zwykłym scrogu - puszczamy przez siatkę]. Pierwsza metoda jest częściej wykorzystywana ponieważ więcej światła trafia bezpośrednio na roślinę - a w końcu o to chodzi w tej metodzie. Wykorzystywując LST przyczepiamy za pomocą druta ogrodniczego kolejne odrosty do siatki i pozwalamy topom odwrócić się w stronę lampy.

 

 

 

                                               gallery_40556_459_73900.jpg

 

 

 

 

zapraszam do lektóry

 

pozdro

g

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Vito pinned this topic
  • Vito unpinned this topic
  • Vito locked this topic
  • Vito unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Privacy Policy to insert a link to the Privacy Policy page GDPR - Website only for adults, 18+