Jump to content
thc-thc.com
ganjafarmer.com.pl
sklep z nasionami marihuany
grower.com.pl www.growbox.pl seedstockers.com

Recommended Posts

Pruning

 

post-2-0-94016100-1394975561_thumb.jpg

 

Jeśli zostawić roślinę samą sobie, zazwyczaj produkuje dużo więcej odrostów niż jest w stanie zaopatrzyć w energię. Oznacza to, że wiele z tej energii marnuje się na produkcję mniejszych pączków, zwłaszcza tych które znajdują się na dole rośliny. Często powoduje to, że roślina starając się zaopatrzyć wszystkie odrosty równomiernie przedłuża kwitnienie w nieskończoność.
Poprzez usunięcie mniejszych, niżej położonych gałęzi roślina przekaże więcej tej energii do głównych topów, co będzie skutkować produkcją większej ilości wysokiej jakości kwiatów na nich.
 
Po usunięciu części odrostów, stosunek energii do zapotrzebowania staje się większy. Pączki na niższych piętrach zazwyczaj kończą żywot jako pojedynczy "popcorn", który nigdy tak na prawdę nie ma szansy dojrzeć, dlatego najlepiej pozbyć się ich na samym początku.
Odrosty te mają również tendencje do wyciągania się do światła, co powoduje jeszcze mniejsza produkcję kwiatów na nich, bo dużo energii marnuje się na budowanie łodygi.
 
Obserwuj wzrost rośliny i usuwaj gałęzie które maja długie międzywęźla (duże odległości między kolejnymi piętrami) oraz ewentualne odrosty położone znacznie niżej od głównych topów. Odrosty te mają bardzo mało światła i większość życia zmarnują na szukanie go.
Zawsze usuwam wszystkie odrosty znajdujące się pod siatką, zostawiam tam tylko liście wiatrakowe, do momentu aż roślina sama się ich pozbędzie.
Dolne liście zżółkną naturalnie podczas uprawy, kiedy energia zużywana na ich utrzymanie będzie potrzebna gdzie indziej.
Proces obumierania liści rozpoczyna się w dolnej części i z postępem kwitnienia posuwa się do góry. Nie ma powodów do obaw, chyba że górne liście obumierają jako pierwsze lub przedwcześnie tracą wigor.
Jeśli chodzi o pozbywanie się przeszkadzających liści, opinie są podzielone. Niektórzy decydują się na ich usunięcie, inni włącznie ze mną zostawiają je. Próbowałem obu metod i mogę szczerze powiedzieć, że usuwanie liści wiatrakowych nie daje żadnego pozytywnego efektu.
Niektórzy twierdzą że usuniecie kilku liści spowoduje wzmożoną produkcję, ja jednak zaobserwowałem grubsze,cięższe i zdrowsze topy jeśli zostawiam "ogniwa słoneczne" w spokoju.
Należy pamiętać, że liście wiatrakowe, są głównym miejsce zachodzenia fotosyntezy, jak również przechowują nadwyżkę wyprodukowanej energii.
Usuwając je szkodzisz roślinie dwa razy, po pierwsze utrudniasz roślinie wyprodukowanie odpowiedniej ilości mocy, a po drugie pozbywasz się tej która została w nich odłożona na przyszłość.
 Ponadto mimo iż ciężko zaobserwować to gołym okiem, część światła przenika wgłąb rośliny, dlatego część z niższych liści zostaje zielona przez cały okres uprawy.
Lepiej jest zawinąć/podwiązać liście które zasłaniają topy lub ci przeszkadzają, albo alternatywnie skrócić palce liścia o połowę.
 
Pamiętać należy też, że roślina ma pewne procesy ochronne w reakcji na zranienie.
Obejmuje to inhibitor wzrostu, kwas jasmonowy. Zmusza on roślinę do przedkładania obrony i gojenia się nad wzrost. Im więcej usuniesz na raz tym intensywniejsza będzie reakcja.
 W skrajnych przypadkach może powodować całkowite zahamowanie rozwoju i skupienie się tylko na naprawie uszkodzeń. Dlatego staraj się przycinać i usuwać odrosty stopniowo po maksimum kilka na raz, a nie wszystkie jednocześnie.
Hormon ten odgrywa ważną rolę w produkcji trichomów i jest to jeden z naukowych powodów dlaczego delikatny stres wpływa pozytywnie na moc końcową. Należy jednak znać różnicę między delikatnym stresem a torturami! Zdrowa roślina zawsze wyprodukuje więcej kwiatów niż taka która została poważnie okaleczona.
 
Ponieważ większość fotosyntezy odbywa się w liściach, pąki same w sobie nie potrzebują światła do życia. Podstawową funkcją struktur kwiatowych jest produkcja nasion nie wytwarzanie energii.
Mniejsze liście przytopowe zaopatrują roślinę w energię lokalnie, a większości to liście wiatrakowe wytwarzają ją dla potrzeb całej rośliny. Dlatego ważne jest, aby wiatraki na niższych poziomach otrzymywały trochę światła, inaczej roślina zacznie się wyciągać co będzie skutkowało mniejsza ilością węzłów i większymi odstępami pomiędzy piętrami. Jest to szkodliwe dla nas, ponieważ chcemy jak najwięcej kwiatostanów.
Dlatego siatka jest bardzo przydatna, dzięki niej możesz porozkładać odrosty w optymalnych odległościach od siebie i przesunąć zasłaniające liście bez usuwania ich, a tym samym umożliwić dotarcie światła wgłąb bez tracenia cennej energii.
 
Przez skupianie produkcji na wyższych partiach rośliny, możesz być pewny, że otrzymasz wiele dużych topów, które są zlokalizowane w dobrze oświetlonym obszarze.
 
Czasami nie masz wyboru i musisz usunąć część rośliny, aby mieć gwarancję dobrych zbiorów.
Nie ma złotego środka, wszystko zależy od rośliny, niektóre dobrze reagują na usuwanie liści, ale ja radzę sprowadzić ten zabieg do minimum, a najlepiej całkowicie z niego zrezygnować. Są inne metody
 pozwalające na zrobienie przestrzeni i umożliwienie penetracji światła.
Te zasady są nieco inne przy metodzie SOG, wtedy musisz pozbyć się części liści wiatrakowych, ponieważ rośliny rosną bardzo blisko siebie, zasłaniając się nawzajem.
Najlepszym rozwiązaniem jest i tak obserwacja. Obserwuj swoje rośliny dokładnie i dostosowuj swoją technikę i styl w zależności od potrzeb uprawy.
 
Nic nie jest pewnikiem, jeśli chodzi o uprawę!
 
Każdy growroom/growbox jest inny, tak samo każdy szczep konopi. W rzeczywistości każda roślina jest inna, nawet 2 sztuki tej samej odmiany mogą różnić się diametralnie. Dlatego musisz sam odkryć co jest najlepszym wyjściem dla ciebie i twoich roślin. Mam nadzieję, że ten poradnik dał ci chociaż ogólne pojęcie o tych metodach uprawy i jak mogą być stosowane, aby zapewnić ci doskonałe zbiory.
 
Source: "How To Improve On Your Harvest: A Complete Guide To Topping, Training And Pruning"
Translate by: stinkynugs_pl@ymail.com
All rights reserved
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

jest i to bezproblemu na moje. robisz to mozliwie najwczesniej jak sie da ale wiadomo napoczatku jest ciezko bo jest mala idelikatna roslina. ja prunowalem jeszcze zamim sie piewsze pistle czy pistile pojawialy. i druga sprawa ze po trochu to robisz dzis dwa te jutro tamte dwa i roslina wogole niezauwazy co sie stalo hehe

Link to comment
Share on other sites

  • Vito pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Privacy Policy to insert a link to the Privacy Policy page GDPR - Website only for adults, 18+