Skocz do zawartości
thc-thc

darmowe nasiona marihuany

Recommended Posts

Opublikowano (edytowane)

Kwitnienie u konopi jest wynikiem rozpowszechnionego w obrębie gatunku fotoperiodyzmu, czyli fizjologicznej reakcji rośliny na zmianę proporcji okresów ciemności i światła w rytmie dobowym, związanej z działaniem zegara biologicznego. U podstaw fotoperiodyzmu leżą dwa zjawiska: fotoindukcja (zaprogramowana genetycznie odpowiedź na skracanie się lub wydłużanie dnia) i fotorefrakcyjność (zachodząca stopniowo adaptacja do skracającego się lub wydłużającego dnia).

Nie wszystkie odmiany konopi są jednak fotoperiodyczne, gdyż w obrębie gatunku znajdziemy również te fotoperiodycznie obojętne, znane wśród growerów jako automaty, które kwitną w momencie, gdy osiągną dojrzałość płciową.

Odmiany te wywodzą się z podgatunku Cannabis ruderalis, który został odkryty w 1942 roku na Syberii i który poddany sekwencjonowaniu DNA w ostatnich latach ujawnił swoje pokrewieństwo zarówno z podgatunkiem indica, jak i sativa, co wskazuje, iż jest on najprawdopodobniej spontaniczną hybrydą, która dostosowała się do trudnych warunków naturalnych północnej Azji i Europy Wschodniej.

ruderalis_europe ◄ Samica Cannabis ruderalis rosnąca dziko w Europie Wschodniej

Pomijając odmiany automatyczne, których okres kwitnienia jest dość krótki, dzięki czemu roślina rośnie najlepiej na pełnym fotoperiodzie, kodowanym przez growerów jako 24/0, czyli 24 godziny światła i zero godzin ciemności, konopie wkraczają w okres kwitnienia, gdy skraca się się długość dnia (outdoor) lub liczba godzin światła (indoor).

Na zewnątrz proces ten jest znacznie płynniejszy i trudniejszy do uchwycenia, zależny od genetyki danej rośliny i szerokości geograficznej, ale odmiany outdoorowe powinny zacząć pierwszą fazę kwitnienia w momencie gdy liczba godzin słonecznych spadnie poniżej 14-15 godzin, co na szerokościach podzwrotnikowych ma już miejsce w połowie lipca.

Im dalej na północ proces ten jednak się opóźnia i na południu Europy przesuwa się na pierwszy/drugi tydzień sierpnia. Na północy może zaś zostać popchnięty nawet na początek września.

cannabis-male-female ◄ Przed-kwiat u konopi / po lewej samica, po prawej samiec

Konopie rodzaju żeńskiego i męskiego pokazują gotowość do kwitnienia dojrzałością seksualną, która objawia się tworzeniem przed-kwiatu w okolicy przylistków.

Konopie męskie rozpoznajemy po obecności jajowatych pąków, a żeńskie po obecności białych, różowych lub czerwonych słupków. Płeć u konopi da się rozpoznać outdoor już w czerwcu, a indoor po 6-8 tygodniach okresu wegetatywnego (rzadko wcześniej).

Konopie reagują na zmianę fotoperiodu dynamicznym rozciąganiem łodyg i wzrostem wertykalnym, co jest zawsze oznaką pierwszej fazy kwitnienia, podczas której tworzy się zalążek kwiatu w kątach przysadek, z których w parach zaczynają wyrastać białe zwykle słupki.

cannabis_early_flowering_zoom ◄ Wczesne kwitnienie u konopi

W ciągu dwóch/trzech tygodni słupki te wypełniają na tyle kwiat, że możemy już dostrzec małe kielichy, z których wystają, co jest oznaką wejścia rośliny w drugą fazę kwitnienia, zwaną przez growerów fazą środkową.

W tej fazie mamy do czynienia ze zwiększeniem się objętości kwiatu, zmniejszeniem produkcji liści i zwolnieniem wzrostu wertykalnego całej rośliny, co jest dobrym wskaźnikiem dla growera, że jego uprawa weszła w decydującą fazę.

cannabis_calyxes_zoom ◄ Zrośnięte kielichy na kwiatostanie konopi z wystającymi słupkami

Środkowe kwitnienia jest czasem zwiększonej produkcji terpenów oraz kannabinoidów przez roślinę, która jeśli nie zostanie zapylona, zwiększa masę kwiatostanów aż osiągnie swój potencjał genetyczny.

W tej fazie zapach przybiera na sile, kwiatostany zaczynają pokrywać się szybko trichomami, a roślina coraz bardziej korzysta z rezerw zmagazynowanych w liściach i korzeniach. Dochodzi też do zmiany koloru przez słupki, które z białego zaczynają zamieniać się w pomarańczowe, różowe lub fioletowe.

bubba_kush_middle_flowering ◄ Bubble Kush / środkowe kwitnienie

Roślina będzie kontynuować tę fazę przez 2-4 tygodnie aż do momentu, gdy kwiatostany staną się zwarte, kielichy urosną do widocznego rozmiaru, słupki zmienią kolor w 40-50% i dojdzie do transformacji zapachowej, podczas której roślina zacznie produkować dojrzałe terpeny, co jest oznaką wejścia w ostatnią fazę kwitnienia, zwaną przez growerów późną.

W tym okresie, który może trwać od 2 do 12 tygodni, roślina zacznie coraz bardziej korzystać z rezerw, objętość kwiatostanów osiągnie optimum, podwoi się lub potroi, kielichy napęcznieją, trichomy staną się twarde i ciężkie do usunięcia z kwiatów metodą pocierania, około 60-80% słupków zmieni kolor na pomarańczowy, a produkcja THC osiągnie szczyt.

bubba_kush_cannabis_strain ◄ Bubba Kush / szczyt gotowy do ścięcia

Zakończenie kwitnienia przez roślinę łączy się z kilkoma charakterystycznymi znakami, do których należą: obumieranie słupków na górnych szczytach, brak przybierania szczytów na wadze, żółknięcie lub nawet zrzucanie dolnych liści, dojrzałość terpenowa oraz – co najważniejsze – zmiana koloru trichomów z nieprzezroczystego na bursztynowy, co jest oznaką transformacji THC w CBN, kannabinoid powodujący senność i zmniejszający psychoaktywność marihuany.

 

https://magivanga.wordpress.com/2016/08/05/kwitnienie-konopi-dla-poczatkujacych/

Edytowane przez sich
  • Upvote 3
  • 1 rok później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Reply to this topic...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Polityka prywatności link do Polityki Prywatności RODO - Strona tylko dla osób pełnoletnich, 18+