Skocz do zawartości
thc-thc

grower

HPS vs CFL


badgrass

Recommended Posts

Ufo led to jes ściema, pewnie musisz ich mieć takiej samej mocy co HPS aby coś dało. 

 

Wystarczy zobaczyć moje badnia które prowadziłem, zestawienia HPS, CFL oraz LED. Widać że 2szt. CFL 55W  jest dużo słabsze od LED 30W oraz HPS 70W ale pewnie i 50W. CFL 110W przy 25cm daje takie natężenie jak HPS 70W przy 50cm. Jednak CFL ma swoje zalety nie grzeje się tak mocno i nie wymaga różnego rodzaju sterowników, jednak dotyczy to lamp do około 100W powyżej CFL są wg mnie nie opłacalne ponieważ lepiej dać HPS. W przypadku kiedy mamy dać 150W CFL lub HPS 70W to wolałbym dać tego drugiego. Jednak w przypadku małych tanich uprawa do 50W CFL jest bardzo dobrym rozwiązaniem ponieważ nie grzeje się i zajmuje stosunkowo mało miejsca. Nie brałem tutaj pod uwagę LED bo obecnie jest to inna bajka. 

zestawienia

 

 

Co do wyniku papryk pokazanych na zdjęciach, HPS daje duże większe natężenie przez co szybciej roślina mogła przeprowadzić procesy biologiczne, przy CFL świało jest mniejszego nateżenia i daltego mamy takie wyniki. Doskonale widać te proporcje na poszczególnych zdjęciach. Na samym początku rośliny idą łeb w łeb. Później większa większe natężenie wyzwala większą mase rośliny przez co większą powierzhcnie asymilacyjną i dalej leci już wprost proporcionalnie. 

 

Gdybym miał CFL 150w lub 250w wtedy mógłbym przeprowadzić badanie przez co było by wiadomo jak prezentuje się ta moc na tle HPS. 

 

Cały temat

Zestawienie oświetlenia na podstawie pomiaru PPF miernikiem Apogee Quantum Flux

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

  • 1 miesiąc temu...
  • 11 miesięcy temu...
  • 11 miesięcy temu...

Odkopię temat. Ilość lumenów docierających do rośliny spada do kwadratu wraz z odległością.

Lampy CFL można ustawić dosłownie kilka centymetrów ponad szczytami przez co ich wydajność wzrasta.

Ta przewaga odnosi się do małych upraw. W dużych uprawach jedna lampa oświetla większą przestrzeń na większych odległościach niż mała.

Dochodzi do tego także czynnik długości fal które lubi roślina. HPS pod tym względem bardziej roślinie "pasuje"

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

Gość
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Polityka prywatności link do Polityki Prywatności RODO - Strona tylko dla osób pełnoletnich, 18+