Skocz do zawartości
thc-thc

grower

Budujemy panel LED :)


Dzielnicowy

Recommended Posts

Po jakichś 2-3 godzinach świecenia pełną mocą, panel jest mocno ciepły. Można na nim spokojnie trzymać dłoń. Zasilacz też mocno ciepły. Chyba więcej ciepła absorbuje od radiatora niż sam wytwarza. Musze pożyczyć pirometr i pomierzyć temperatury. Przy 86W bez wentylatorów to można zapomnieć. Myślę że wtedy to byłby bardzo gorący, wręcz parzący. Ciekawe mnie też jak te wentylatory będą sobie radziły z chłodzeniem radiatora. Zobaczymy za parę dni jak zmontuję zasilacz 600mA.

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

  • 4 tygodnie później...

Witam.

Chciałem się pochwalić nowym dziełem. Trochę mniej skomplikowanym niż poprzednie, ale trochę mocniejszym.

Radiator 20x33x5cm

68 diod Powerl Led 3W

4x 450nm

4x 465nm

4x 430nm

4x 5000K

8x 630nm

2x 610nm

12x 640nm

30x 660nm

 

Zasilanie dwoma zasilaczami 600ma. Już nie takimi gołymi jak poprzednio, tylko we własnych obudowach. Stwierdziłem że zabawa w te małe drivery, umieszczanie ich w obudowach uniwersalnych i łączenie, to tylko strata czasu i pieniędzy.

DOBRA RADA 1 - jak robcie panel, darujcie sobie te małe gołe drivery. Kupcie takie już w obudowach. 

DOBRA RADA 2 - nie bawcie się w 5 czy więcej driverów na panel, tak jak ja wcześniej. Bez sensu. Lepiej 2, max 3. Jeden taki potrafi pociągnąć i ze 40 diod, a nawet więcej.

Jeden zasilacz zasila wszystkie niebieskie, białe i 16 czerwonych (8x 640 i 8x660nm), co daje jakieś 55W. Drugi resztę diod. Około 50W. Na razie połączone na krótko. Muszę na kablu jeszcze zamontować ten przełącznik, który widać na którymś zdjęciu. 

Moc panelu, to według obliczeń jakieś 105W. Niestety nie dorobiłem się jeszcze tego urządzonka do pomiaru mocy. No i jeszcze bedzie wentylator 20cm na panelu. Po 20-30 minutach na dwóch zasilaczach, panel był porządnie gorący. Z 50 stopni może miał. Ogólnie ciężko było rękę utrzymać dłużej, niż kilkanaście sekund.

Świeci to mocno jak cholera. Jak położyłem go na podłodze i zapaliłem, to pokój 10m2 oświetlał tak mocno, że zapalenie lampy nie robiło żadnej różnicy. Przez chwilę myślałem że żarówka się przepaliła, ale patrzę, a ona czy zapalona, czy nie, to nie robiła żadnej różnicy przy włączonym panelu.

A tu parę fotek

panel 68LED VOST 2A

led4

led3

led2

led1

 

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

Heja.

Nastąpił mały postęp w pracach. Zamontowałem włącznik :) Liczyłem jeszcze na to, że dojdzie wentylator, ale nie doszedł. A tak miałbym już wszystko ogarnięte. Prezentuje się to teraz tak.

led5

led6

led7

led8

Jak tak teraz na to patrzę, to dochodzę do wniosku, że mogłem te czerwone w obwodzie z niebieskimi inaczej podłączyć. Jakoś tak dziwnie wyglądają po bokach. Trochę czerwonych z lewej, trochę z prawej, a po środku nic. Ale już mi się nie chce tego rozlutowywać. Jedyne co zmienię, to chyba od niebieskich odłączę 4 czerwone i dam je do obwodu samych czerwonych. Wtedy na obwodzie "wegowym' będzie 50W, a no "kwitnącym" 55. Teraz jest dokładnie odwrotnie.

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

  • 3 miesiące temu...

Cześć wszystkim

Fajny panel. Tez mam zamiar coś zbudować do box 50×60cm. Zastanawiam sie nad modułami ledowymi 10 W koszt ok 9zł/szt i sa różne kol. Zawsze to mniej zabawy itd.

Myślałem by je podlaczyc równolegle pod zasilacz 12v tylko dobrac jego moc. Co myślicie?

Dzieki

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

  • 1 rok później...

Po pierwsze chciałbym przywitać się z całą świtą forum po krótkiej rozłące i przeprosić, że odkopuje srare tematy, ale jako, że nie ma nic świeższego w tematyce Led to piszę tu.

Mam pytanie odnośnie radiatorów, a dokładnie jaki wpływ na temperature ma grubość radiatora? Polatałem troche po Jebay'u i znalazłem takie po 22 i 25 mm. Ty tutaj użyłeś 50 mm i zastanawia jaka jest różnica w "odprowadzaniu ciepła?" ?

Edit :
Właśnie doczytałem, że użyłeś 25 mm grubości radiatora. Nie wiem skąd mi się to wzięło... pewnie dlatego, że czytałem po łebkach.



pzdr
Addict

Edytowane przez Addict
Odnośnik do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Reply to this topic...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Polityka prywatności link do Polityki Prywatności RODO - Strona tylko dla osób pełnoletnich, 18+