Jump to content
thc-thc.com
ganjafarmer.com.pl
sklep z nasionami marihuany
dutch-passion.com babciaganja.pl thc-thc.com

Nowatorskie zastosowanie konopi


Vito

Recommended Posts

Polska stwarza bardzo korzystne warunki do uprawy konopi włóknistych na cele energetyczne. Zgodnie z Ustawą z dnia 29 lipca 2005r. o przeciwdziałaniu narkomanii, która reguluje uprawę konopi w Polsce, wszystkie obecne odmiany zawierają mniej niż 0,2% substancji halucynogennej. W rejestrze znajdują się 4 odmiany rośliny: konopie Białobrzeskie, Beniko, Silesia oraz Tygra. 
 
W tym momencie, uprawa konopi włóknistych może być prowadzona wyłącznie na potrzeby przemysłu włókienniczego, chemicznego, celulozowo-papierniczego, spożywczego, kosmetycznego, farmaceutycznego, materiałów budowlanych oraz nasiennictwa.
 
Badania nad właściwościami konopi i opłacalnością jej uprawy na cele energetyczne potwierdzają, że roczny plon biomasy uzyskany z hektara uprawy waha się w przedziale 10-15 ton. Ciepło spalania wynosi około 18 MJ/kg. Źródłem energii jest nie tyle co cała roślina ale także powstający produkt uboczny jakim jest paździerz. Przeprowadzono już prace doświadczalne nad brykietyzacją paździerzy i stwierdzono, że paździerze same się ze sobą sklejają przez działanie naturalnych substancji roślinnych i wysokiego ciśnienia i właśnie dlatego nie jest konieczne stosowanie chemicznych dodatków.
 
Czytaj także:
Nowa alternatywa w produkcji biopaliw!
 
Jeżeli chodzi o wymagania biologiczne konopi, to jest to z pewnością roślina ciepłolubna, której nasiona kiełkują w temperaturze 8-10oC zazwyczaj w ciągu 8-12 dni. Młode rośliny są w stanie przetrwać przymrozki dochodzące do –6oC. W warunkach klimatycznych Polski, po zbiorze roślin, konieczne jest  dosuszenie jej nasion i słomy. W kwestii wymagań wodnych, konopie włókniste potrzebują około 300 mm opadów atmosferycznych. W tym wypadku, pobór wody jest związany ze wzrostem rośliny. Największy rozkwit przypada na czerwiec i lipiec. Konopie lubią gleby żyzne, bogate w azot i wapń. Nie rozwijają się prawidłowo na terenach stale podmokłych i glebach piaszczystych.
 
Plantacja konopi włóknistych wpływa korzystnie na środowisko. Można je uprawiać na skażonej glebie, ponieważ przyczyniając się do rekultywacji, absorbują metale ciężkie. Rośliny te nie wymagają stosowania środków ochrony roślin. Ponadto, mają one swój znaczny udział w ograniczaniu efektu cieplarnianego przez to, że wiążą około 2,5 tony CO2. Konopie, przez to że wytwarzają spore ilości biomasy, zagłuszają chwasty tworząc swoisty zabieg odchwaszczający.
 
Na chwilę obecną został już złożony do Sejmu projekt ustawy o wprowadzenie możliwości uprawiania konopi włóknistych do celów energetycznych.
 
Magdalena  Wiśniewska

 

Link to comment
Share on other sites

Jest bardziej wydajna niż las.

Odnawia się co rok.

Nie wymaga tak dużego nakładu pracy przy obróbce.

Daje możliwość zmniejszenia uzależnienia energetycznego od rosyjskich paliw.

 

Nasiona i olej uzyskany z nich jest niezwykle zdrowy.

 

Na dzień dzisiejszy jedynie system i niedoinformowane a wręcz żyjące stereotypami społeczeństwo jest największą przeszkodą dla przemysłu konopnego.

 

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Privacy Policy to insert a link to the Privacy Policy page GDPR - Website only for adults, 18+