Jump to content
thc-thc.com
ganjafarmer.com.pl
grower.com.pl www.growbox.pl seedstockers.com

Dobra ziemia - Poradnik


Gaab

Recommended Posts

Idąc w ślad za coraz częstszymi postami na forum na temat mieszanek glebowych, ich odpowiedniego przygotowania oraz nawożenia, napisałem artykuł, który mam nadzieje będzie przydatny zarówno dla młodych rolników, którzy dopiero zaczynają swóją przygodę z uprawą, oraz dla tych bardziej doświadczonych plantatorów. Pisząc ten tekst opierałem się niemal wyłącznie na własnej, sprawdzonej wiedzy, korzystając również czasami z literatury znajdującej się u mnie w domu w celu uniknięcia jakichkolwiek błędów i niedomówień.


Jak wszyscy wiemy nasze krzaki są bardzo specyficzne. Rosną znacznie szybciej niż jakiekolwiek inne rośliny, co łączy się z tym, że zużywają znacznie większą ilość substancji odżywczych, co sprawa, że zwykła ziemia jest dla nich za mało atrakcyjna.
Dobra gleba powinna zawierać przede wszystkim pierwiastki : Azot, Fosfor, Potas i Magnez, oraz wiele innych, które nie są bez znaczenia, jednak nie mają aż takiego wielkiego wpływu na rozwój jak powyższe.

Jednym z kilku składników, którym zasilimy naszą mieszankę glebową będą odchody dżdżownic kalifornijskich, popularnie występujących pod nazwą biohumus. Możemy w nich znaleźć przede wszystkim dużo azotu oraz fosfor.
Kolejną substancją wzbogacającą naszą ziemie będzie popiół drzewny. Zawiera on dużo fosforu, który jest nam potrzebny przy procesie kwitnienia. Najważniejszą jednak jego zaletą jest to, że zawiera dużo także innych składników potrzebnych w fazie wzrostu. Za jego pomocą roślina wykształca piękną, silną i rozłożystą łodyge(Potas) oraz jest bardziej odporna na wszelakie choroby.
Następnym składnikiem jest dolomit, który zawiera dużo magnezu i wapna. Nie tylko wyrównuje pH, ale również ułatwia absorbowanie substancji oraz wchłanianie światła!!!(cząsteczka chlorofilu zbudowana jest z magnezu).

Kolejnym według mnie bardzo ważnym składnikiem jest perlit, lub ewentualnie styropian. Pełnią one role spulchniacza gleby. Są bardzo ważne, gdy chcemy intensywnie nawozić roślinę. Ziemia nie będzie wtedy zbita, a korzenie będą miały swobodny dostęp do życiodajnego tlenu.

Przedstawie Wam teraz prosty przepis, dzięki któremu stworzycie sprawdzoną, wystarczającą mieszankę glebową.

20l ziemi sklepowej, ewentualnie 10l ziemi sklepowej i 10 l ziemi ze spota(spod pokrzyw).
3,5l sypkiego biohumusa. – może być więcej, jeśli nawóz nie jest zbytnio skoncentrowany( obi)
2 pełne sita popiołu.(roślina łatwiej wchłania składniki poprzez drobny popiół aniżeli przez duże kawałki drewna, które mogą dostać się do ziemi)
2 garście dolomitu
5l perlitu bądź styropianu.
Dzięki temu dostajecie funkcjonalną glębę, którą możecie po okresie 2-4 tygodni obficie nawozić.

Poniżej podam pare ciekawych sposobów, których nie sprawdzałem z powodu braku opisywanych składników w sklepach w moich zasięgu/

-mączka kostna- działanie podobne do biohumusa, jednak sprzedawana jest w postaci granulek, które dość długo się rozkładają, więc roślina po zużyciu naszej podtawowej bazy składników, może zabrać się za mączkę.

- algi morskie – gazeta soft secrets i holenderski autor artykułu bardzo zachwala je z powodu ciekawej postaci wapna w nich zawartych. Twierdzi, ze wapno z alg rozkłada się znacznie szybciej, niż jego inne gatunki.

Życze wszystkim wielkich plonów, pozdrawiam;)

Gaab

Link to comment
Share on other sites

Piszesz tu o

20l ziemi sklepowej, ewentualnie 10l ziemi sklepowej i 10 l ziemi ze spota(spod pokrzyw).

Czy te 20 l (wraz z pozostałymi składnikami) ma być poprostu dodane do ziemi na spocie, czy na każde 20l dodawać w/w składników ?

Link to comment
Share on other sites

mieszamy na spocie tuż przed wysadzeniem pomidorków?

a może przywieść ziemi ze spota, umieszać w domku i pozostawić z tydzień, żeby się "przegryzło" i dopiero wtedy na spota?

ile to jest "dwa sita" popiołu?

napisz też, na ile "dołków" wg. ciebie powinno starczyć takiej mieszanki

:peace:

Link to comment
Share on other sites

Daab przekonales mnie pojechalem i kupilem ziemie kompostowa z biohemusem dosypalem dolomitu niestety perlitu nie dostalem ani steropianu wiec niczym jej nie spulchnilem mam nadzieje ze bedzie si i roslinki beda rosly w sile :)

Link to comment
Share on other sites

mieszamy na spocie tuż przed wysadzeniem pomidorków?
Im wcześniej zamieszasz tym lepiej. Masz racje, jesli wczesniej sporzadzisz mieszanke, zdąży się już tam rozwinąć mikrożycie, co sprawi, że planty będą lepiej rosły.

Mając na myśli sitko mam takie zwykle sito kuchenne, którym sie makaron odcedza. Czyli nasypujesz pełne sito popiołu z komina i cedzisz. Robisz tak dwa razy i masz dwa sita.

Starczy Ci na tyle dołków na ile sobie rozdzielisz;) Ja taką jedną porcje wrzucam do jednego dołka, ale mam ku temu dobre warunki, ponieważ mam produkty potrzebne do sporządzenia ów mieszanki niemal za darmo.

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Dobry temat miejmy nadzieję że ograniczy ilość "podstawowych pytań" przynajmniej tych co umieją czytać.

Zgadzam się z kolegą w 98%, ponieważ ten styropian jest dla mnie "zagadką" o ile perlit rzeczywiście poprawia strukturę podłoża głównie ze względu na zdolność do absorbowania wody, podobnie te kulki wulkaniczne (nie pamiętam), o tyle styropian ani nie bierze wody ani w jakiś mechaniczny sposób nie napowietrza gleby. Przyznam że nie używałem nigdy styropianu (ponieważ nie wierzę w jego magiczne właściwości). Ale dopuszczam możliwość pomyłki...

Chciałem jednak dorzucić swój kamyczek do ogródka. Od wielu lat do podobnej mieszanki którą z gubsza można określić 50/50 sklep/spot dodaję jeszcze kostkę włókna kokosowego.

Faktem jest że ziemia którą kupuję jest już z włóknem i perlitem (ziemia uniwersalna K. i K. Krajewscy z dużymi słonecznikami na worku) to na mój gust włókna jest za mało i na 20l worek idzie 1 kostka czyli ok 5l namoczonego włókna podobnie jak perlit ma ono możliwość magazynowania wody a dodatkowo wysychając kurczy się i rozszerza namakając ruchy te wymuszają "ponadprogramowy" ruch powietrza w otoczeniu korzeni i zwiększają pojemność wodną mieszanki. Efekt poza walorami czysto mechanicznymi jest taki że przez ostatnią pogodę straty w pomidorkach i papryce (bo tylko to oczywiście uprawiam.) wynoszą śliczne okrąglutkie "0".

Nie uważam że jest to najdoskonalsze rozwiązanie ale od lat nie zmieniam i jestem zadowolony z owoców swej pracy bardzo (z wyjątkiem zeszłego sezonu ,gdzie zamówiłem krzyżówkę pomidora hawajskiegoxS1 i tylko zaczęły kwitnąć... pod koniec października.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

proponowalbym zamienic sypki biohumus na obornik bydleci albo konski, a ziemie z pod pokrzyw zmieszac w proporcji pol na pol z ziemia sklepowa 5050 - ziemiatorf, azofoska itd, dodac kermazytu do dolka.

reszta zostawic jak jest i sam bym sie zasadzil w takiej kompozycji :bigblant:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

20l ziemi sklepowej, ewentualnie 10l ziemi sklepowej i 10 l ziemi ze spota(spod pokrzyw).
3,5l sypkiego biohumusa. – może być więcej, jeśli nawóz nie jest zbytnio skoncentrowany( obi)
2 pełne sita popiołu.(roślina łatwiej wchłania składniki poprzez drobny popiół aniżeli przez duże kawałki drewna, które mogą dostać się do ziemi)
2 garście dolomitu
5l perlitu bądź styropianu.

gdy do tego nie dodam sypkiego biohomusa i popiołu to duza różnica bedzie?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Privacy Policy to insert a link to the Privacy Policy page GDPR - Website only for adults, 18+