Skocz do zawartości
thc-thc

centrummarihuany

Projekt i wykonanie oświetlenia energo


lolo

Recommended Posts

Instrukcja montażu żarówek energooszczędnych z odbłyśnikiem

1. Kupiłem trzonki do żarówek gniazdo E27 4szt x 2,50zł

z kabla do prądu wyciąłem 8 odcinków - takich ok 10-15cm, wedle uznania.

2. Kupiłem blachę do ciast

matową, 5,20zł

3. Wyciąłem a raczej wybiłem młotkiem i przecinakiem w niej 4 dziury na oprawki zarówek.

powsadzałem gniazda i owinąłem taśmą izolacyjną, żeby usztywnić. bo trzonki same w sobie są już zaizolowane.

4. Zrobiłem uchwyty na spodzie blachy, w sumie można ten punkt ominąć. ale ja chciałem je mieć

5. Połączyłem kable w kostkę i owinąłem taśmą izolacyjną.

na prośbę lola dorzucam schemat podłączenia kabli, sory za prowizorkę, oczywiście 2 sposoby, szeregowo lub równolegle, u mnie wygląda to tak:

potrzebujemy kostki (można tez kable poskręcać ze sobą, ale tak wygodniej), śrubokręta i kawałek kabla, z jednej strony kostki wtykamy kable od wtyczki a z drugiej kable od oprawek. Ważne tu jest tylko to, żeby każdy z kabli od oprawki wsadzić w inny otwór w kostce, są dwa - tak jak na zdjęciach.

KOSZTORYS:

- 4 oprawki = 10zł

- blacha = 5,20zł

- 4 żarówki OSRAM 24W, które maja podobno dawać tyle co zwykła 120W, kupiłem hurtem po 13zł razem = 52zł

- taśma izolacyjna, rurki termokurczliwe (albo cyna i lutownica), kable uchwyty, 2m łańcucha, para śrubki pierdółki, w 10zł się zamknie, (każdy ma coś z tego w domu).

wykonanie jakieś 3godz.

Daje to całkiem fajny efekt. To chyba niezły zamiennik w porównaniu do HPS-św.(cena/jakość).

Może komuś się przyda, pzdr.

 

aczkolwiek, dobry temat brkowało na forum takiego projektu

uważam że można podkleić bo ludzie często o to pytają :joint:

pozdrówka :happy:

to chyba niezły zamiennik w porownaniu do HPS-ow.(cena/jakość).

tu się nie zgodzę a czemu ??

zerknij na mój podpis :)

 

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

  • 1 miesiąc temu...
  • Replies 52
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

a można by jeszcze prościej, tak dla zupełnych laików jak ja? :D
no więc tak, mam taki zestaw:
-wtyczka z uziemieniem
-kabel (w środku jest zolty brązowy i niebieski)
-mostek (poczwórny)
-4 oprawki E27

moje pytanie brzmi: jak to połączyć ? czy kolory kabli mają jakieś znaczenie typu jeden z nich to uziemienie, drugi to + a trzeci - ?
przyznam ze nigdy nie bawiłem się w elektryka i nie mam pojęcia jak się do tego zabrać, tym bardziej że z moich oprawek nie wystają kabelki tak jak na tych zdjeciach i nie wiem który do której elektrody podłączyć, co zrobić z uziemieniem itp.
 

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

najlepiej żebyś zaopatrzył się w kabel dwużyłowy jeśli już nie możesz chociaż wątpię to zapewne od uziemienia będzie żółty przewód wtedy tylko zmostkuj go z kostką ? i już reszta kabli nie ma znaczenia bo przecież mamy prąd zmienny czyli fazy zmieniają sie na okrągło.

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

  • 1 miesiąc temu...

ok, to ja mam pytanie. Tamta kostka co jest owinieta tasma rozumiem, ze ma 10 wejsc tak? po 2 na kazda zarowke plus 2 co ida do wtyczki do kontaktu, zgadza sie? Drugie pytanie: czy to sa zwykle zarowki energooszczedne, takie zwykle ze sklepu energy saving? I na koniec jakies przykladowe maksymalne rozmiary boxa w jakim by to zdalo egzamin, oczywiscie nie bedzie wielki, tak na 1 lub 2(?) LR-y. A, i czy mozna by caly cykl rosniecia zrobic na takiej brytwance. Wiem, ze nie bylo by to extra ale czy mozna by tak. Z gory dziekuje za odpowiedz. :peace: Pozdro

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

  • 1 rok później...

Big up. Świetlówka kompaktowa 24W E27 marki GOVENA
Moc: 24W = 120W
Gwint: E27
Długość: 129 mm
Szerokość: 61 mm
Barwa światła: 2700K
Strumień świetlny: 1600 Lm
Żywotność: 12 000 godz.
Wysoka efektywność: 66,5 Lm/W

source: allegro   :)

Więc 1600 lm x4 = 6400 lm

mam boxa o pow. 0.3m wiec te 4 żąrówki raczej nie wystarcza. Co myślicie o metalohalogenie w takiej oprawie? 150w daje 12k lumenów więc mi odpowiednio :D

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

Gość marco86

a łatwiej dostepne np

osram 24W=1500lm polluxy 24W 1450lm

mam boxa o pow. 0.3m wiec te 4 żąrówki raczej nie wystarcza. Co myślicie o metalohalogenie w takiej oprawie? 150w daje 12k lumenów więc mi odpowiednio

jak to "takiej oprawie" przeciez to jedna zarówka i to chyba E40 ze specjalistycznym układem zasilajacym (inny niz hps o ile pamietam) wiec co ma jedno z drugim??

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

Cholera, chyba źle zrobiłem ze kupiłem 13 żarówek energooszczędnych po 1100 lm każda plus 13 oprawek po 6 zł sztuka wiec razem około 210 zł ( potrzeba mi 15000 lumenów) w dodatku niemam odbłyśnika i myśle z czego go zrobić :? eh, mogłem kupic na allegro za 140 zł gotowy secik 150w hps, ale tak to jest jak sie spalonym robi zakupy :)

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

Gość
This topic is now closed to further replies.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Polityka prywatności link do Polityki Prywatności RODO - Strona tylko dla osób pełnoletnich, 18+