Skocz do zawartości
nasiona konopi

grower

Recommended Posts

Opublikowano

large.roslina-konopi-zakwitla-zbyt-wczes

Uprawa roślin konopi wymaga precyzji i dbałości o szczegóły, aby móc osiągnąć najlepsze rezultaty. Jednym z najważniejszych czynników w uprawie zdrowych i wysokiej jakości roślin jest czas. Niestety, wielu hodowców konopi napotyka problem wczesnego kwitnienia, co może znacząco wpłynąć na plon i siłę ich upraw. Na szczęście, wystarczy odrobina wiedzy oraz praktyki, aby zażegnać ryzyko obniżenia wartości uprawy i zadbać o najlepsze zdrowie i punktualne kwitnienie uprawy. W tym artykule przedstawiamy przyczyny i skutki wczesnego kwitnienia roślin konopi oraz przedstawiamy zalecenia dotyczące zapobiegania i łagodzenia skutków takiej sytuacji.

Dlaczego konopie nie mogą zakwitnąć zbyt wcześnie?

Jak każdy żywy organizm na naszej planecie, tak również konopie mają wypracowany od setek lat sposób na funkcjonowanie w środowisku naturalnym, który zapewnia im najbardziej korzystne warunki funkcjonowania. W przypadku tych roślin, jeśli sztucznie wymusimy skrócenie czasu dojrzewania, spotkamy się, niestety, z wyraźnym pogorszeniem jakości zbiorów: będą one mniejsze i słabsze. Niecierpliwość i brak znajomości zasad hodowli jest więc podstawowym błędem, który może popełnić początkujący hodowca. Warto wiedzieć, z pomocą jakich sztuczek uda się uniknąć zbyt szybkiego wzrostu konopi.

Genetyczne predyspozycje roślin

Predyspozycje genetyczne są jedną z najczęstszych przyczyn wczesnego kwitnienia konopi: niektóre odmiany są, najprościej mówią, bardziej podatne na wcześniejsze kwitnienie. Dlatego, wybierając nasiona pod uprawę, warto zrobić dokładne rozeznanie, które pokaże, jak szybko rozwija się dana odmiana konopi oraz czy jesteśmy w stanie dostosować jej potrzeby do prognozowanych warunków pogodowych. W większości przypadków najlepszy plon uzyskuje się w momencie obniżenia temperatury otoczenia, a więc wczesną jesienią. Dlatego tym, o czym zawsze warto pamiętać, jest konieczność dostosowania odmiany konopi do czasu jej zasiania.

Czynniki środowiskowe

Organizując miejsce pod swoją uprawę konopi, warto dokładnie sprawdzić ekspozycję na światło, temperaturę oraz wilgotność. Konopie, które trafiają do gleby wcześniej, powinny unikać zbyt nasłonecznionych powierzchni, tak samo, jak wysokich temperatur, ponieważ to znacząco przyspiesza ich wzrost. Najbezpieczniejsze i najbardziej odpowiednie okazują się miejsca częściowo zacienione, do których światło słoneczne dociera jedynie przez część dnia. Dłuższy okres wegetacji rośliny to doskonały sposób na pomoc w osiągnięciu przez nią pełnego potencjału. Inną kwestią, o której warto pamiętać, jest umiarkowane podlewanie. Konopie, które w naturalnym środowisku doskonale są w stanie samodzielnie zaspokajać swoje potrzeby, nie wymagają częstego podlewania. Wręcz wskazane jest przesuszenie gleby od czasu do czasu - pozwala to nie tylko zahamować zbyt szybki wzrost, ale też zniwelować ryzyko przegnicia korzeni.

Stały cykl świetlny

Aby czas wegetacji roślin nie był zbyt krótki, warto odpowiednio zadbać o dodatkowe naświetlenie, jeśli w miejscu uprawy występuje zbyt mało światła naturalnego. Może to okazać się problematyczne między innymi w momencie trzymania uprawy pod folią - temperatura jest nieadekwatna do okresu nasłonecznienia, przez co może dojść do sytuacji, w której część roślin pozostanie w stanie wegetatywnym, a część rozpocznie kwitnienie. Dojście do perfekcji w wyczuwaniu potrzeb uprawy konopi wymaga czasu, jednak warto podjąć ten wysiłek, nawet, jeśli będzie to oznaczało dodatkowe naświetlanie, czy przesadzanie roślin. Wypracowana rutyna to klucz to zyskania najlepszych efektów.

Podstawą jest stałe monitorowanie uprawy

Nawet najlepszy hodowca może przeoczyć pewne zasady, które spowodują wcześniejsze kwitnienie konopi. I choć zawsze lepiej jest zapobiegać, niż leczyć, nigdy nie warto skazywać całej pracy ostatnich miesięcy na straty. Codzienna obserwacja i reagowanie na przedwczesne zmiany jest kluczem do wprowadzenia stosownych zmian: czasem będzie to zapewnienie roślinom dodatkowego cienia, czasem zwrócenie uwagi na wilgotność gleby, innym razem uzyskanie najlepszej temperatury. Najważniejsze i kluczowe jest Twoje zaangażowanie, a także troska, jaką poświęcasz roślinom. Przebywając z nimi na co dzień i ucząc się o nich coraz więcej, sam wkrótce przekonasz się, co w Twoim otoczeniu jest najbardziej skuteczne, a z czego warto zrezygnować. Praktyka jest najlepszym nauczycielem; stosując przedstawioną tu wiedzę i będąc wytrwałym w swoich dążeniach do doskonałości, gwarantujesz sobie sukces i zapobiegasz zbyt szybkiemu kwitnieniu twojej uprawy konopi!

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Reply to this topic...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Polityka prywatności link do Polityki Prywatności RODO - Strona tylko dla osób pełnoletnich, 18+