Skocz do zawartości
thc-thc

darmowe nasiona marihuany

Led COB. CRI czy lumeny?


Rysiu

Recommended Posts

Hej. Myślę ostatnio nad montażem panelu na ledach COB. I tu pytanie. Co bardziej istotne, CRI czy lumeny. Im większy cri tym mniej lumenów i odwrotnie. HPSy mają np. bardzo małe cri i dużo lumenów z wata. W cobach przy 70cri jest i 160lm/W. Przy 90cri i więcej o kilkadziesiąt lumenów mniej. Pytanie co ważniejsze dla roślin. Więcej lumenów czy wyższe cri. Bo patrząc po hps, to lumeny wydają się ważniejsze.

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

Tylko im większy cri, tym dioda emituje więcej światła o różnych długościach fal, jak 660nm czy 450nm. Tak to przynajmniej rozumiem. Porównywałem wykresy citizenów 70cri i 90cri i dla 90 było wyraźnie więcej światła czerwonego i niebieskiego. Chyba, że źle interpretuje te wykresy? 

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

CRI odpowiada za postrzeganie kolorów obiektu oświetlonego danym źródłem światła. Niski współczynnik CRI przy HPS odpowiada za "zażółcone" zdjęcia roślin. 

PAR to chyba współczynnik odpowiadający za przyswajanie światła przez rośliny. 

Ktoś tu prowadził GR na LED z Ikea z wysokim PAR. Pomimo 20 Watt faza wzrostu wypadła bardzo dobrze.

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

  • 2 lata później...

@Zielone Na tak wysokim nie. Moje pierwsze ledy miały małe CRI, około 70, za to wysokie lumeny z wata. No i były tanie. Te co mają wysokie CRI, np. 95, mają najmniej lumenów z wata i są najdroższe. Ktoś tu robił na takich CRI growa i było bardzo dobrze. Ja teraz korzystam z takich pośrednich, około 80CRI, 160-180 lumenów z wata i jestem bardzo zadowolony. Co do lumenów na m2, ja się trzymałem starego kalkulatora 40000lm/m2. Mam teraz 0.4m2 i około 16000-17000 lumenów.

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

Gość
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Polityka prywatności link do Polityki Prywatności RODO - Strona tylko dla osób pełnoletnich, 18+