Skocz do zawartości
nasiona konopi

grower

Recommended Posts

Opublikowano

Mimo, iż tytoń i marihuana mają bardzo podobne składniki, marihuana nie uszkadza płuc tak, jak robią to papierosy. Taki wniosek wyciągnięto z jednego z największych badań w tej dziedzinie, w którym zmierzono pojemność płuc ponad 5000 osób przez dwadzieścia lat. Badania wykazują dobry stan narządów oddechowych palaczy marihuany, który w niektórych przypadkach jest nawet lepszy niż średni populacji. 

marihuany-szkodzi-plucom_blog_full.jpg

Fakt, że tytoń jest szkodliwy dla płuc został potwierdzony przez środowisko naukowe i zaakceptowany przez społeczeństwo, ale mylnie przypisuje się taką samą szkodliwość marihuanie. Jako, że tytoń i marihuana mają wiele wspólnych składników, społeczność naukowa przyjęła, że konopie również oddziaływają negatywnie na układ oddechowy. Jednak ostatnie badania zaprzeczają temu twierdzeniu. 

Mimo, iż brakuje prac na ten temat, coraz więcej badań potwierdza brak negatywnego oddziaływania marihuany na płuca, jak ma miejsce w przypadku tytoniu. Jedno z największych badań w tej dziedzinie, w którym przeanalizowano stan zdrowia ponad 5000 osób przez dwadzieścia lat, całkowicie obaliło tę teorię, a wręcz potwierdziło, że pojemność płuc poprawia się dzięki paleniu marihuany. 

Wyniki były tak nieoczekiwane, że wywołały konsternację samych naukowców, badaczy z University of California, w San Francisco oraz University of Alabama w Birmingham. 

pulomones2_blog_cdn.jpg

"W przypadku tytoniu wykryliśmy dokładnie to, czego się spodziewaliśmy - stałą utratę czynności płuc," powiedział Mark Pletcher, jeden z autorów badania, profesor Uniwersytetu w Kalifornii. "Jednakże, byliśmy zaskoczeni widząc zupełnie inny wzór w wyniku ekspozycji na działanie marihuany." 

Badanie, opublikowane w czasopiśmie medycznym "Journal of American Medical Association" wykazało, że u osób palących jednego jointa tygodniowo nie wykryto pogorszenia stanu zdrowia płuc, ani też u osób palących regularnie, które przez siedem lat paliły jeden raz dziennie. Co więcej, u niektórych wzrosła zdolność wdychania i wydechania powietrza.

Badanie jest jednym z najważniejszych w tej dziedzinie, ze względu na ogromną liczbę uczestników i długi czas analizy, który wyniósł dwadzieścia lat. Naukowcy przeanalizowali dane z Cardia, amerykańskiego projektu badawczego, który obejmował dane od marca 1985 do sierpnia 2006 roku. W tym czasie lekarze zmierzyli pojemność płuc ponad 5100 mężczyzn i kobiet z różnych amerykańskich miast. 

pulomones3_blog_cdn.jpg

https://www.dinafem.org/pl/blog/marihuany-szkodzi-plucom/

  • 5 miesięcy temu...
Opublikowano

Ciekawy artykuł. Na naszym blogu pisaliśmy z kolei jakiś czas temu o wpływie waporyzowanej marihuany na zdrowie dróg oddechowych. W skrócie: istnieje szereg niezależnych od siebie badań naukowych, które jednoznacznie wskazują, że przestawienie się z palenia na waporyzację wiąże się z drastyczną poprawą kondycji dróg oddechowych i ustąpieniem przykrych symptomów będących efektem wdychania dymu. Dla zainteresowanych: https://www.vapefully.com/pl/waporyzacja-a-zdrowie/

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Reply to this topic...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Polityka prywatności link do Polityki Prywatności RODO - Strona tylko dla osób pełnoletnich, 18+