Skocz do zawartości
nasiona konopi

grower

Recommended Posts

Opublikowano

Szklarnie stały się ostatnio modne wśród hodowców konopi indyjskich. Są niedrogie w budowie, wymagają mniej doświetlania i wentylacji niż zwykłe uprawy pod lampami. Uprawy są możliwe przez cały rok na prawie wszystkich szerokościach geograficznych.

Ciężko jest ukryć prawdę. O ile hodowca nie przedsięweźmie odpowiednich kroków, uprawy pod lampami nie są przyjazne środowisku pod żadnym względem. Zaczynając od niewielkich namiotów, po duże uprawy przemysłowe, każda z nich pobiera duże ilości prądu, głównie ze względu na sztuczne oświetlenie mające zastąpić energię słoneczną. Do tego dochodzi zużycie prądu przez wentylację, niezbędną do kontroli temperatury i zapachu.

Prohibicja stworzyła potrzebę upraw konopi indyjskich pod sztucznym oświetleniem. Nadchodzi jednak czas, aby przenieść je z powrotem pod słońce, tam gdzie ich miejsce. Szklarnie są bardzo dobrym sposobem, dzięki któremu również można je uprawiać przez cały rok, przy minimalnym zużyciu prądu i co za tym idzie niewielkim śladzie węglowym. Dla legalnych hodowców na dużą skalę, zmniejszenie konsumpcji energii powinno być istotne zarówno ze względu na środowisko jak i redukcję kosztów w dłuższym czasie. To samo tyczy się mniejszych upraw.

DŁUŻSZY SEZON UPRAWOWY, MNIEJSZE RACHUNKI ZA PRĄD

Prowadząc swoje uprawy w szklarni, masz możliwość manipulacji oświetleniem oraz możliwość wspierania energii słonecznej dodatkowym, sztucznym światłem. Jest to niewątpliwie pierwsza z przewag, które mają tego typu uprawy nad typowymi outdoor czy indoor. Okres wegetatywny można przedłużyć o okres jesienny i zimowy, zwyczajnie poprzez doświetlanie upraw w trakcie dni pochmurnych i analogicznie, w ten sam sposób wydłużać im dzień, ponieważ w tym okresie słońce zachodzi zbyt wcześnie. Na tej samej zasadzie można rozpocząć swoje uprawy wcześniej, jeszcze przed nadejściem wiosny, dzięki wspomaganiu roślin sztucznym oświetleniem.

I nie jest to tylko kwestia wspomagania światła słonecznego sztucznym. Dobrze zaprojektowana szklarnia utrzymuje temperaturę na stabilnym poziomie, w odróżnieniu od tej panującej na polach czy w ogródku nocą lub wczesną wiosną. W okresie zimowym natomiast, szklarnie można łatwo dogrzać, lecz nawet w wypadku braku ogrzewania czy wentylacji, amplituda temperatur jest wciąż dużo korzystniejsza, niż ta na zewnątrz w większości klimatów i niezależnie od wysokości nad poziomem morza. Ten elastyczny mikroklimat również czyni łatwiejszym i tańszym redukcję ryzyka związanego ze zbyt suchym i gorącym powietrzem w trakcie upalnego lata, co często stanowi w tym okresie duży problem dla uprawiających konopie indyjskie pod lampami.

Wymianę powietrza można łatwo aktywować poprzez otwarcie w szklarni okna, różnica temperatur wykona całą robotę. Można również wspomagać się wentylatorami. Promienie słoneczne podgrzewają w szklarni powietrze i podłoże, podczas gdy zatrzymana jest w niej wilgoć, tak ważna zwłaszcza w początkowym okresie rozwoju roślin. Dzięki tym wszystkim atutom, uprawa w szklarni jest możliwa przez cały rok, przy zachowaniu precyzyjnej kontroli nad warunkami klimatycznymi i ilością dostarczanego roślinom światła. Rachunki za prąd są dużo niższe niż w przypadku upraw w namiotach. Natomiast jeżeli chodzi o jakość i wielkość zbiorów, nie ustępują one w niczym a nawet można osiągnąć lepsze wyniki, niż przy tradycyjnych uprawach pod gołym niebem lub pod lampami.

PROJEKTOWANIE SZKLARNI

Jeżeli do tej pory uprawiałeś pod sztucznym oświetleniem, w szklarni możesz prowadzić uprawy w bardzo podobny sposób. Zupełnie jak w namiocie uprawowym, także tutaj można kontrolować długość naświetlenia, zapewniając roślinom konopi indyjskich światło słoneczne przez ponad dwanaście godzin na dobę, co jest bardzo ważne podczas ich fazy wegetatywnej. Również w trakcie długich letnich dni, hormony roślinne odpowiadające za kwitnienie można aktywować poprzez przesłonienie przezroczystych ścian szklarni, aby uzyskać cykl dwunastu godzin światła i tyle samo ciemności. Zaawansowane szklarnie zaopatrzone są w zautomatyzowane zasłony, systemy nagrzewania, klimatyzacji, nawilżania, osuszania, wentylatory, dozowniki CO₂, oraz wszelkie urządzenia i gadżety kontrolujące środowisko, które bardzo ułatwiają pracę. Cokolwiek co sprawdza się przy uprawach wewnątrz, zadziała również w szklarni, zazwyczaj jednak będzie kosztować mniej i będzie miało mniejszy negatywny wpływ na środowisko. Warto odnotować, że niektóre z wspomnianych rozwiązań mogą być zbyt zaawansowane dla hobbistów, co między innymi jest również powodem, dla którego profesjonalni hodowcy coraz częściej decydują się na uprawy w szklarniach.

Jeżeli chcesz zachować naturalny cykl rozwojowy roślin uprawianych pod gołym niebem, sprawa jest dużo prostsza. Nie potrzebujesz bowiem dodatkowego ekwipunku, okres kwitnienia trwa odpowiednio dłużej, wsparcie techniczne może być potrzebne dopiero jesienią i zimą, jeśli w tym czasie również chcesz prowadzić swoje uprawy. Korzystając ze szklarni, zasadniczo czerpiesz wszystkie zalety wynikające z upraw pod słońcem, zyskujesz jednak dodatkową korzyść, którą jest możliwość manipulacji mikroklimatem w niej panującym, wedle własnego uznania i potrzeb.

NA KAŻDĄ KIESZEŃ

Podczas gdy w pełni zautomatyzowana szklarnia faktycznie może stanowić dużą inwestycję, najprostsza jej wersja już wcale nie musi taką być. Szklarnie mogą stać samodzielnie, lub być częścią większego kompleksu budynków. Przedłużenie budynku czy magazynu o szklarnię, zamiast budowa niezależnej, pozwala zaoszczędzić dużo środków na materiały, jest również dużo prostsze w wykonaniu. Najprostsza szklarnia, którą można wykonać własnymi rękoma (DIY), może się składać ze drewnianej, plastikowej lub wykonanej z lekkiego metalu ramy, pokrytej przezroczystym materiałem, np. specjalną folią. Współczesne szklarnie wykonane z odpowiednich materiałów, przepuszczają prawie całe spektrum światła słonecznego, pozwalając fotonom na bombardowanie liści. Tego typu struktura może być dowolnej wielkości i zazwyczaj nazywana jest „zimną ramą”, podczas gdy te wyposażone w systemy grzewcze potocznie zwane są „gorącym łóżkiem”. Można wykorzystać wiele modułów o różnej funkcjonalności w celu uzyskania idealnych warunków i odpowiedniej ilości miejsca dla roślin na dowolnym etapie rozwoju. Wysokie sufity eliminują problem z nadmiernym średnim wzrostem niektórych odmian, generalnie rośliny uprawiane w szklarni będą większe niż te w namiocie, zarówno jeżeli chodzi o wysokość jak i o szerokość. Może się zdarzyć, że te najwyższe będą wystawiać szczyty przez okna w suficie!

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Reply to this topic...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Polityka prywatności link do Polityki Prywatności RODO - Strona tylko dla osób pełnoletnich, 18+