Jump to content
thc-thc.com
ganjafarmer.com.pl
sklep z nasionami marihuany
grower.com.pl www.growbox.pl seedstockers.com

Wilgotność powietrza


Dzik

Recommended Posts

Wilgotność

 

Wilgotność jest to ilość wody w powietrzu. Do pomiaru używa się higrometru. Higrometr jest podstawowym wyposażeniem growboxa. Pozwoli on zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy i frustracji z powodu  grzybów niszczących twoje rośliny. Niektóre higrometry mają wbudowane termometry więc można mierzyć temperaturę oraz wilgotność powietrza w tym samym czasie. Aby zmierzyć należy umieścić higrometr i termometr w powierzchni parowania, bardzo blisko roślin.

 

gallery_40794_888_2040.jpg

 

Jeśli temperatura growboxa osiągnie zbyt wysoki poziom, wilgotność zwiększy się a rośliny rośliny staną się podatne na pleśń. Niższa temperatura oznacza że powietrze jest w stanie pomieścić mniej wilgoci. Dlatego gdy temperatura spada wilgotność znowu wzrasta.

 

Niska wilgotność powoduje stres u roślin. Idealnie jest utrzymywać  RH (wilgotność względną) około 60-65% podczas wzrostu  wegetatywnego i około 50% w czasie kwitnienia.

 

Utrzymuj poziom wilgotności na poziomie 50-60% aż do ostatnich 2 tygodni kwitnienia. W tym momencie, wilgotność powinna zostać obniżona najbardziej jak to możliwe. Zmusza to roślinę do uszczelniania i zabezpieczenia się przed zbyt wysoką transpiracją poprzez produkcję dodatkowej żywicy (niektórzy hodowcy są w stanie obniżyć jej poziom aż do 32%). Wykorzystując tę metodę możesz być pewien znacznego zatrzymania się puchnięcia kwiatostanów. Wyższe poziomy wilgotności przed ostatecznym dojściem zmniejszają poziom soli w tkankach roślinnych przyczyniając się do zdrowszego i bardziej bujnego wzrostu.

 

 

Zwiększenie wilgotności:

+

  • Aby zwiększyć wilgotność  powietrza wystarczy popryskać spryskiwaczem albo postawić w pomieszczeniu pojemnik z wodą do odparowania (umieścić go w pobliżu światła).

 

  • Nawilżacze powietrza. Istnieją dwa rodzaje –z ciepłą lub chłodną mgiełką. Ciepła mgiełka podnosi temperaturę a chłodna nie wpływa na temperaturę w ogóle. Istnieją również nawilżacze, które pozwalają przełączyć między ciepłą a chłodną mgiełką.

 

Zmniejszenie wilgotności:

-

  • Osuszacz elektroniczny -jest to najlepsza opcja ponieważ jest on całkowicie sterowalny. Minusem jest to, że wytwarza ciepło,  zużywa dużo energii elektrycznej i zajmuje miejsce

 

  • Pochłaniacz wilgoci –są to higroskopijne substancje pochłaniające wilgoć. Pochłaniacze są złym wyborem ponieważ muszą być często wymieniane. Szybkość wchłaniania jest tylko funkcją odsłoniętej powierzchni suszącej czyniąc korzystanie z nich w growboxie niemożliwym do kontrolowania. Środki suszące są tanie ale powtarzalne zakupy czynią je drogą metodą. Żel krzemionkowy, siarczan wapnia i glinka montmorylonitowa to powszechnie stosowane środki osuszające

 

  • Ruch powietrza jest doskonałym sposobem aby zmniejszyć wilgotność zwłaszcza jeśli wilgotność względna poza growboxem jest niska. W takim przypadku dodanie wentylatorów ssących i wydechowych  zmniejsza wilgotność stosunkowo tanio i skutecznie. Ponadto, większość hodowców używa wentylatorów do kontrolowania temperatury. Jedynym minusem może być problem z uszczelnieniem środowiska, gdy bezpośrednia wentylacja nie jest możliwa ze względu na zastosowanie dodatkowego co2.

 

 

mocno edytowane tłumaczenie fragmentu "Growing Elite Marijuana" - Ryan Riley

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Privacy Policy to insert a link to the Privacy Policy page GDPR - Website only for adults, 18+