Jump to content
thc-thc.com
ganjafarmer.com.pl
sklep z nasionami marihuany
grower.com.pl www.growbox.pl seedstockers.com

Organiczne nawozy, dodatki i odżywki do uprawy konopi


Vito

Recommended Posts

oragnic_grow_norcal.jpg

 

Konopia to roślina jednoroczna, która w sprzyjających warunkach może osiągnąć nawet 4 metry wysokości. Szybkość wzrostu zapewnia jej dynamiczna fotosynteza, którą oprócz światła i wody wspomagają także tlen, dwutlenek węgla oraz składniki odżywcze pobierane z gleby. Do najważniejszych z nch należą azot, fosfor i potas, których dostępność gwarantuje przy okazji pobieranie mikroelementów tj. wapń, magnez, żelazo czy molibden. W uprawie organicznej staramy się o dostarczenie ich wszystkich w zrównoważony sposób, aby nie spowodować ani niedoboru, ani toksycznego stężenia.
 
Cykl życiowy konopi jest zwykle dzielony na dwie fazy: wegatatywną i kwitnienia. Podczas tej pierwszej roślina silnie rozwija system korzeniowy i liściowy, a podczas tej drugiej kwiatostany, które po ścięciu i wysuszeniu każdy zdolny grower zamienia w marihuanę. Istnieje wiele metod uprawy konopi, ale jedną z zyskujących największą popularność w ostatnich latach jest uprawa organiczna, polegająca na działaniu w zgodzie z naturą i stosowaniu podłoża, nawozów i odżywek, które nie zostały wyprodukowane przy pomocy przemysłowych procesów chemicznych.
 
W istocie, prawdziwy hodowca organiczny stosuje jedynie te środki i produkty, które są roślinnego lub zwierzęcego pochodzenia, zamykając w ten sposób obieg naszego ekosystemu i nie przykładając ręki do niszczenia powłoki naszej planety, po której codziennie chodzimy. Głównym ostrzem krytyki ze strony rolników organicznych wobec upraw opartych na nawozach sztucznych jest niszczenie przez nie mikroflory i mikrofauny glebowej, której dobra kondycja pozostaje kluczowa dla zdrowia roślin, owadów i zwierząt.
 
Poniżej przedstawiam wam listę najbardziej znanych i efektywnych nawozów, dodatków i odżywek, które każdy organiczny grower powinien znać na pamięć, podając także gdzie trzeba nazwy angielskie, gdyż niektóre z nich mogą nie być znane pod polską nazwą.
 
Wysuszona krew / Bloodmeal
 
Jeden z najbardziej efektywnych nawozów organicznych stosowanych w fazie wegetatywnej, który jest dokładnie tym – wysuszoną krwią zwierząt. Jeden z najważniejszych składników supergleby SubCoola, który zawiera bardzo dużo azotu dostępnego niemal natychmiast po zmieszaniu z podłożem, wystarczającego roślinie nawet na 4 miesiące. Wysuszona krew może być także stosowana w formie płynnej, a w tym celu należy ją rozpuścić w wodzie w stosunku 1:8.
 
Generalnie, jest to nawóz, który należy stosować bardzo oszczędnie i raczej mieszać z glebą przed posadzeniem roślin, a dodawać w trakcie fazy wegetatywnej tylko w wypadku wyraźnego niedoboru azotu, lub gdy dana odmiana jest na tyle silna i dynamiczna, że skorzysta z dodatkowego zastrzyku energii. Po podaniu zbyt dużej dawki wysuszonej krwi u rośliny mogą gwałtownie ciemnieć liście, a ona sama pokazywać symptomy poparzenia takie same, jak w przypadku nawozów sztucznych. Czasem przyciąga zwierzęta w uprawie outdoor.
 
Typowe NPK: 15-0-0
 
Guano nietoperza / Bat guano
 
Guano nietoperza to nic więcej, tylko skamieniałe odchody tych nocnych drapieżników, które są pozyskiwane z jaskiń, w których zamieszkują. W trakcie wieloletniej kalcyfikacji guano wiąże się z wapniem, magnezem i wieloma innymi mikroelementami, a po sproszkowaniu przypomina drobny, brązowy piasek. W uprawie konopi guano jest stosowane jako element supergleby lub miksu przygotowanego konkretnie pod kwitnienie
 
Guano jest cennym dodatkiem ze względu na wysoką zawartość fosforu, który rozkłada się jednak bardzo powoli i po 3-4 tygodniach jedynie część z niego zostaje udostępniona roślinom. Po jakichś trzech miesiącach można oczekiwać na dostępność w granicach 5-6%. Rozkład związku można minimalnie przyśpieszyć zagotowując guano w wodzie lub używając specjalnego bubblera. Najlepszą metodą jest jednak inokulacja korzeni konopnych mikoryzą, która rozkłada fosfor w naturalny sposób.
 
Typowe NPK: 3-15-4
 
Mączka kostna / Bonemeal
 
Mączka kostna to drobno zmielone rogi, kości i kopyta zwierzęce. Jeden z najczęściej stosowanych nawozów organicznych z dużą zawartością fosforu, który jednak bardzo powoli się rozkłada. Zwykle musi minąć przynajmniej miesiąc, zanim bakterie glebowe i grzyby zaczną ten proszek rozkładać do postaci przyswajalnej przez rośliny. Dodawać go należy najlepiej do miksu przed posadzeniem rośliny lub zagotować w przypadku stosowania jako odżywki.
 
Mączka kostna zawiera zawsze trochę azotu, a także dużo wapnia i magnezu, które są niezbędne do stabilnego rozwoju kwiatostanów i wpływają na ostateczny smak marihuany. Sama w sobie podnosi również PH gleby, gdyż ma naturalnie zasadowy odczyn, tak więc może być stosowana zamiast wapna tam, gdzie zachodzi potrzeba odkwaszenia podłoża, lub gdy miks zawiera za dużo torfu, czy igieł sosnowych. Może przyciągać niektóre zwierzęta w uprawach outdoor.
 
Typowe NPK: 2-11-0
 
Kompost organiczny
 
Jeden z najcenniejszych składników każdej zdrowej gleby. Kompost użyźnia podłoże poprzez usprawnienie jego struktury, napowietrzając je i zmniejszając parowanie wody, co przekłada się na mniejszą potrzebę podlewania. Sam w sobie kompost zawiera bardzo mało azotu, fosforu i potasu, ale niemal wszystkie mikroelementy potrzebne zarówno w fazie wegetatwnej, jak i w fazie kwitnienia. Najcenniejszym składnikiem kompostu jest jednak kwas humusowy, który niezwykle zwiększa objętość korzenia, co przekłada się na dynamiczny i stabilny wzrost rośliny.
 
Zawartością kompostu można łatwo manipulować dodając do pryzmy elementy bogate w potrzebne substancje, które stają się z kolei pożywką dla bakterii nitryfikacyjnych i wielu rodzajów grzybów. Te rozmnażając się w dużej ilości są zaś wskaźnikiem zdrowia naszej gleby. Bez nich możemy w zasadzie zapomnieć o uprawie organicznej, gdyż rośliny współżyją z nimi na symbiotycznych zasadach. Bakterie i grzyby wydalają podczas rozkładania związków chemicznych życiodajne enzymy, które pomagają roślinom w każdej fazie rozwoju.
 
Typowe NPK: 0,5-0,5-0,5
 
Biohumus / Worm castings
 
Biohumus to wydaliny dżdżownic żywiących się kompostem, bądź obornikiem. Mimo że zawierają w zasadzie bardzo mało azotu, fosforu i potasu, są niezwykle bogate w pożyteczne bakterie i grzyby i mikroelementy, które pomagają we wszystkich fazach wzrostu rośliny, szczególnie wzmacniając korzenie i łodygi. To przekłada się zaś na bardziej dynamiczny wzrost, większą odporność na choroby i ataki owadów.
 
Biohumus najlepiej dodawać do miksu przed posadzeniem roślin, gdyż jest on bardzo łatwo przyswajalny, tak więc w widoczny sposób przekłada się na rozwój systemu liściowego. W istocie, obecność biohumusu może sama w sobie zapewnić wystarczający poziom mikroelementów na cały żywot rośliny i dać jej stabilną podstawę zarówno na samym początku fazy wegetatywnej, jak i po ewentualnym przesadzeniu. Zaletą biohumusu jest to, że można stosować go obficie bez żadnych obaw.
 
Typowe NPK: 0,5-0,25-0,25
 
Sproszkowana skórka bananowa
 
Jeden z najbardziej dostępnych, a przy tym niezwykle bogatych w substancje odżywcze nawozów organicznych. Skórka bananowa zawiera gigantyczne ilości potasu i pewną ilość fosforu, które szybko rozkładają się w glebie. Aby sproszkować skórkę bananową należy ją przesuszyć przez kilka dni, a potem piec w piekarniku nastawionym na 200°C przez około 20 minut na suchy wiór, który należy następnie zmiksować na drobny proszek. Ten można również stosować jako odżywkę po częściowym rozpuszczeniu w wodzie.
 
Typowe NPK: 0-3-42
 
Sproszkowane skorupki od jajek
 
Skorupki od jajek zawierają śladowe ilości azotu, fosforu i potasu, ale same w sobie są złożone w 93% z wapnia, który jest niezbędny konopiom, szczególnie w pierwszym miesiącu życia i w trakcie kwitnienia. Żeby sproszkować skorupki od jajek należy je wysuszyć, pokruszyć, a następnie zmiksować na drobny proszek. Ten dosypujemy do naszego miksu przed posadzeniem roślin lub stosujemy jako odżywkę po częściowym rozpuszczeniu w wodzie. Nie należy stosować skorupek w całości, gdyż rozkładają się wtedy latami. Na zewnątrz może przyciągać niektóre zwierzęta.
 
Typowe NPK: 0-0-0
 
Gnojowica z pokrzywy
 
Pokrzywa należy do roślin akumulujących azot w dużej ilości, który ma jedną ważną cechę – jest natychmiastowo przyswajany przez rośliny, tak więc przekłada się na bardzo dynamiczny wzrost systemu liściowego i umocnienie łodygi. Pokrzywa zawiera oprócz azotu, fosforu i potasu także dużą ilość potrzebnych konopiom mikroelementów tj. żelazo, wapń i molibden.
 
Gnojowicę z pokrzywy robi się w bardzo prosty sposób, zalewając wodą wiadro lub duży zbiornik wypełniony liśćmi (łodygi wyrzucamy), wystawiając je na słońce i czekając kilka dni aż kompletnie się rozłożą, wydzielając charakterystyczny smród. Ten gęsty płyn rozrabiamy następnie wodą na tyle, żeby można go stosować jako płynną odżywkę, którą podlewamy nasze rośliny średnio raz na miesiąc.
 
Typowe NPK: 4-1-1
 
Gnojowica z żywokostu
 
Żywokost to roślina doskonale znana w tradycyjnym ziołolecznictwie, a zrobiona z niej gnojowica pozostaje idealnym źródłem potasu, fosforu i azotu, a także wielu mikroelementó, które są dostępne roślinom natychmiast po rozłożeniu się liści. W przypadku silnego ekstraktu typowe NPK może zostać podbite nawet do 8-5-20.
 
Żeby przygotować gnojowicę z żywokostu należy zebrać dojrzałe liście i kwiaty rośliny, a następnie zalać je wodą w beczce lub dużym pojemniku, który pozostawiamy na kilka dni w nasłonecznionym miejscu. Gnojowica jest gotowa, gdy wszystko dokładnie się rozpuściło i czujemy charakterystyczny smród. Idealna odżywka na czas wczesnego kwitnienia. Alternatywnie, liście można wymieszać z glebą podczas przygotowania miksu pod kwitnienie.
 
Typowe NPK: 2-1-5
 
Pokruszona skała wulkaniczna / Volcanic rock dust
 
Skała wulkaniczna jest pozyskiwana z terenów, które ucierpiały kiedyś z powodu eksplozji wulkanów, ale po latach zamieniły się w niezwykle żyzne ziemie dające nieprzeciętne plony, z których najbardziej znanymi są te w okolicach Wezuwisza i Etny. Tajemnica leży w rzadkich minerałach zawierających, silikę, tlenek żelaza, tlenek wapnia, tlenek tytanu oraz potas i fosfor, które wpływają na wigor roślin i ilość kwiatów.
 
Pokruszoną skałę wulkaniczną należy zmieszać w bardzo małych ilościach z glebą przynajmniej kilka miesięcy przed posadzeniem rośliny. Wadą tego dodatku glebowego jest bardzo powolny czas rozkładu minerałów, który może zająć nawet dwa lata. Zaletą jest niemal całkowita mineralizacja naszego miksu czy podłoża, które z czasem osiąga pełną równowagę i drastycznie zwiększa plony w kolejnych latach.
 
Typowe NPK: 0-0,25-0,25
 
Popiół drzewny
 
Popiół drzewny to jeden z najstarszych nawozów naturalnych stosowanych przez człowieka, bardzo bogaty w potas, który jest jednym z podstawowych składników mineralnych potrzebnych do prawidłowej fotosyntezy, a przede wszystkim do szybkiego i obfitego kwitnienia. Dodanie popiołu drzewnego może samo w sobie zapewnić dostateczny poziom potasu na cały okres kwitnienia, ale łatwo można z nim przesadzić, więc należy to robić z umiarem.
 
Jako że potas może być przez konopie pobierany jedynie, jeśli znajduje się w okolicach korzenia, najlepszym sposobem jest zmieszanie popiołu z glebą przed posadzeniem konopi. Popiół można jednak również stosować na początku kwitnienia, posypując nim glebę wokół rośliny, lub rozpuszczając go w wodzie w stosunku 1:10 i stosując jako odżywkę. Uwaga! Popiół jest silnie zasadowy i z miejsce podbija PH gleby. Żeby lekko go zneutralizować należy dodać trochę własnego moczu, octu lub soku z cytryny.
 
Typowe NPK: 0-1-3
 
Ekstrakt z wodorostów / Seaweed extract
 
Ekstrakt z wodorostów jest pozyskiwany z brązowych alg morskich, które zawierają bardzo małe ilości azotu, fosforu i potasu, ale niemal wszystkie mikroelementy potrzebne konopiom do prawidłowego rozwoju. Główną zaletą ekstraktu z wodorostów pozostają jednak zawarte w niej naturalne hormony wzrostu i enzymy, które stymulują korzeń do szybkiego wzrostu i uodparniają roślinę na infekcje bakteryjne. Należy stosować jako dodatek glebowy przed posadzeniem roślin. Może przyciągać niektóre zwierzęta i owady.
 
Typowe NPK: 0,5-0,25-1
 
Obornik bydlęcy
 
Obornik bydlęcy jest częściowo lub całkowicie skompostowaną mieszanką kału i moczu krowiego oraz ściółki z obory. Jeden z najpopularniejszych nawozów organicznych używanych przy uprawie konopi. Jego zaletą są łatwo i szybko przyswajalne przez rośliny fosfor, azot i potas, które po dodaniu do gleby przed posadzeniem roślin, wystarczają w zupełności na cały okres wegetatywny i wczesne kwitnienie. Wadą jest to, że azot z obornika szybko się wyczerpuje – na zewnątrz zostaje szybko wypłukany z gleby – tak więc we wszystkich rodzajach upaw jego ilość należy uzupełniać regularnie co roku.
 
Typowe NPK: 2-5-2
 
Węgiel drzewny / Biochar
 
Koncepcja stosowania węgla drzewnego sięga pierwszych eksperymentów rolniczych człowieka we wczesnym neolicie. W Ameryce Południowej wiele z zamieszkujących lasy amazońskie plemion wypalało małe połacie lasu w celu użyźnienia gleby. Koncepcja używania węgla drzewnego w rolnictwie była bardzo popularna tuż przed rewolucją w przemyśle nawozów sztucznych w połowie XIX wieku.
 
Węgiel drzewny działa jako naturalny spulchniacz gleby dzięki swojej porowatej strukturze, która wiąże wilgoć, zapewnia dostęp do tlenu korzeniom konopi i staje się doskonałą pożywką dla wielu grzybów i bakterii glebowych. Ponadto, węgiel drzewny wiąże substancje odżywcze w glebie, zmniejszając ich wypłukiwanie. Podobnie do popiołu drzewnego, węgiel podbija również PH gleby i stablizuje jej odczyn w granicach 7.0, ale znacznie wolniej się rozkłada.
 
Bez żadnych obaw można go stosować w miksach organicznych zamiast perlitu, coco coir czy łusek ryżowych. Efektywnie zwiększa plony, co zostało udowodnione w uprawach porównawczych! Działa doskonale w parze z mikoryzą. Zmniejsza ilość CO2 w atmosferze, przechowując go w glebie przez długie lata z korzyścią dla mikroflory, mikrofauny i uprawianych roślin.
 
Typowe NPK: 0-0-0
 
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Privacy Policy to insert a link to the Privacy Policy page GDPR - Website only for adults, 18+