Jump to content
thc-thc.com
ganjafarmer.com.pl
sklep z nasionami marihuany
grower.com.pl www.growbox.pl seedstockers.com

Masz skłonności do narkotyków? Może to wina Twojego mózgu


Big Lebowski

Recommended Posts

635676676740603652.jpg

 

Naukowcy twierdzą, że palenie mocnych odmian marihuany może doprowadzić do uszkodzenia włókien nerwowych łączących półkule mózgu i utrudnienia komunikacji pomiędzy nimi.
 
Skany mózgu osób, które regularnie palą mocną marihuanę, wykazują patologiczne zmiany w istocie białej, jednej z dwóch podstawowych tkanek ośrodkowego układu nerwowego – sugeruje najnowsze badanie neurobiologów z Instytutu Psychiatrii w King's College. Dlaczego to takie istotne? Istota biała odpowiada za przesyłanie sygnałów z jednej półkuli mózgu do drugiej.
 
Wysokie stężenie THC – czyli jakie?
 
Zmiany nie pojawiły się u osób, które nigdy nie paliły marihuany, lub zdecydowały się na lżejsze odmiany narkotyku. Paola Dazzan, jedna z autorek badania, przekonuje, że stopień zmian w mózgu związany jest ze stężeniem substancji aktywnych w odmianie palonej marihuany. Chodzi o THC (czyli tetrahydrokannabinol), który odpowiada za stan upojenia pojawiający się po wypaleniu skręta. Tradycyjne odmiany marihuany mają od 2 do 4 proc. THC, podczas gdy mocniejsze – od 10 do 14 proc. Takich odmian może być nawet około 100.
 
– Jeżeli spojrzymy na ciało modzelowate (pasmo istoty białej łączące półkule mózgu), zobaczymy znaczną różnicę pomiędzy wynikami badań tych osób, które palą mocne odmiany marihuany, a wynikami tych, które nie paliły nigdy lub zdecydowały się na słabsze odmiany narkotyku – tłumaczy Dazzan.
 
Mózg uzależniony od narkotyków
 
Badanie nie pozwala stwierdzić jednoznacznie, że to duże stężenie THC w marihuanie odpowiada za zmiany w istocie białej. Dazzon sugeruje, że ludzie z „uszkodzoną” tkanką mogą chętniej sięgać po używki. – Możliwe, że mają inną budowę mózgu i przez to mają większe skłonności do zażywania narkotyków. Z pewnością można za to stwierdzić, że jeżeli często palisz mocną marihuanę, twój mózg różni się od mózgu osób, które palą tradycyjne odmiany lub nie palą wcale – tłumaczy badaczka.
 
Włącz myślenie
 
Dazzon apeluje też, by społeczeństwo zmieniło sposób myślenia o paleniu pochodnych konopi. – W przypadku alkoholu myślimy o tym jak dużo pijemy i jakie spożywamy trunki. Tak samo powinniśmy myśleć o konopiach – twierdzi neurobiolog. Stężenie THC w poszczególnych odmianach marihuany jest inne, przez co palenie danej odmiany ma inne skutki dla stanu naszego zdrowia. 
 
– W badaniach nad zażywaniem konopi indyjskich najważniejsze jest zebranie informacji na temat rodzaju narkotyku i częstotliwości jego zażywania. Te informacje pomagają ocenić ryzyko zaburzeń zdrowia psychicznego i zwiększyć świadomość na temat szkód, jakie narkotyk może wyrządzić w mózgu – dodaje Dazzen.
 
 

 

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Privacy Policy to insert a link to the Privacy Policy page GDPR - Website only for adults, 18+