Skocz do zawartości
thc-thc

grower

Waszyngton zalegalizował palenie i uprawę marihuany


weeed

Recommended Posts

W Waszyngtonie posiadanie marihuany od czwartku jest legalne. Decyzję w tej sprawie mieszkańcy miasta podjęli w ubiegłorocznym referendum.

 

Zgodnie z nowym prawem w stolicy Stanów Zjednoczonych można nie tylko palić marihuanę, ale i uprawiać niewielkie ilości konopi indyjskich.

Wchodzące w życie prawo legalizuje marihuanę na terenie Dystryktu Columbii, który funkcjonuje jako osobna jednostka administracyjna. Dystrykt jest częścią aglomeracji waszyngtońskiej. Liczy on 650 tysięcy z 6 milionów mieszkańców stolicy.

Nowe przepisy pozwalają na palenie marihuany w prywatnych domach, posiadanie do 56 gramów tej używki i uprawę do sześciu roślinek jednocześnie. Dozwolone jest też przekazanie innej osobie do 25 gramów marihuany. Podobnie jak alkohol mogą ją zażywać osoby powyżej 21. roku życia. Pozostaje zakazana na terenach federalnych, które stanowią 30 procent powierzchni miasta.

Zupełnie niejasne pozostaje, jak ktokolwiek będzie mógł wejść w posiadanie marihuany. W przeciwieństwie do stanów Waszyngton czy Kolorado, które jako pierwsze zalegalizowały w ubiegłym roku marihuanę stosowaną w celach rekreacyjnych, stołeczne władze nie przyjęły regulacji dotyczących sprzedaży marihuany. Zakazał im tego Kongres USA, który ma szerokie kompetencje w decydowaniu o prawie przyjmowanym przez radę miejską Waszyngtonu.

Uchwalone w Dystrykcie Columbii przepisy są sprzeczne z prawem federalnym. Z tego powodu republikanie w Kongresie grozili nawet odcięciem funduszy dla miasta. Ostatecznie odstąpili od swoich gróźb wzywając do działania prokuraturę federalną. Rząd Baracka Obamy prawdopodobnie nie podejmie jednak interwencji, tak jak nie walczy z marihuaną w Colorado, Oregonie czy w stanie Waszyngton.

Pierwszymi stanami, które zalegalizowały w USA marihuanę do celów rekreacyjnych, były w 2014 roku Waszyngton i Kolorado (obywatele tych stanów opowiedzieli się za legalizacją w referendach w listopadzie 2012 roku). Zgodnie ze szczegółowymi przepisami marihuanę kupić można tylko w posiadających odpowiednią licencję i podlegających kontroli miejscach sprzedaży, a znaczne zyski z podatków od sprzedaży narkotyku idą głównie na cele edukacyjne.

Jako trzeci stan marihuanę zalegalizowała we wtorek Alaska, ale utrzymany został zakaz palenia marihuany w miejscach publicznych. Nie wprowadzono też jeszcze stanowych licencji dla sklepów na sprzedaż marihuany, bowiem trwają prace nad uregulowaniem i opodatkowaniem tego nowego rynku. Jego uruchomienie przewidziano najwcześniej na 2016 rok.

Prawo federalne nadal traktuje marihuanę jako nielegalny narkotyk, ale administracja prezydenta Baracka Obamy ogłosiła w 2013 roku, że nie będzie na razie stawać na drodze stanom, które ją legalizują, o ile przestrzegane będą surowe zasady dotyczące dystrybucji narkotyku. Chodzi m.in. o zapewnienie, że nie trafi ona do nieletnich albo gangów oraz nie będzie sprzedawana do stanów, w których pozostaje nielegalna. Stany, w których zalegalizowano posiadanie i sprzedaż marihuany, mają też zapewnić, że konopie indyjskie nie będą uprawiane na terenach publicznych.

 

 

Źródło: polskie radio

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

@Anonymous - owszem news świetny. Ale według mnie u nas w Polsce w najbliższych latach nie ma co liczyć na zmiany.

Jeśli miały by nastąpić zmiany za kilka lat to już teraz musiało by się zmieniać podejście medii do tematu konopi. Wszystkie reportaże , artykuły ,etc. wpływają wciąż bardzo negatywnie na opinie publiczną , są mega tendencyjne i stronnicze. Przedstawiające konopie jako straszny narkotyk a nie roślina o wielu zastosowaniach w tym leczniczych. Bo przecież nie dziwi wogóle temat alkoholu , który jest "dobrem narodowym" (jako podstawa rozwoju każdej polskiej rodziny).

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

Gość
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Polityka prywatności link do Polityki Prywatności RODO - Strona tylko dla osób pełnoletnich, 18+