Skocz do zawartości
thc-thc

grower

Recommended Posts

10 najczęstszych mitów na temat marihuany

post-2-0-33556300-1395940507_thumb.jpg

Mimo że w ostatnich miesiącach miało miejsce sporo pokrzepiających rozmów na temat konopi – częściowo mowa o tych, które odbyły się na Wzgórzu Kapitolińskim – marihuana wciąż pozostaje jedną z tych substancji, na temat których ludzie mają bardzo mylne pojęcie. Są mity i jest rzeczywistość; oto pięć najbardziej utrwalonych mitów na temat marihuany.
 
1. Czy marihuana powoduje utratę pamięci?
Nie ma żadnych rozstrzygających danych, które potwierdzałyby, że konopie wpływają na pamięć krótkotrwałą przez długi okres czasu. Wbrew powszechnemu przekonaniu, pamięć krótkotrwała zostaje zaburzona wyłącznie w stanie odurzenia.
post-2-0-34037800-1395940499_thumb.jpg
 
2. Zmiany hormonalne
Na podstawie badań przeprowadzonych w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku stwierdzono, że konopie szkodliwie wpływają na hormony płciowe, jednak współczesna nauka obaliła te wnioski. Jak na ironię, alkohol (będący legalną używką) ma wpływ na zmiany hormonalne.
 
3. Nieistniejące przedawkowanie
Brak jest jakichkolwiek dowodów na to, że ktokolwiek zmarł z powodu przedawkowania marihuany. Badania przeprowadzone na myszach wykazały, że wskaźnik kannabinoidów w organizmie musiałby wynosić 40 000:1, żeby spowodować przedawkowanie. Wystarczy porównać to do wskaźnika obecności alkoholu, który wynosi pomiędzy 4:1 a 10:1.
 
4. Uszkodzenie mózgu
W przeciwieństwie do alkoholu, marihuana nie wytwarza toksyn, które zabijają komórki mózgowe. Ponadto stosowanie konopi przez dłuższy czas nie powoduje zużywania się receptorów w mózgu. Prawdą jest, że zażywanie marihuany łączy się z nieznacznie zwiększoną aktywnością fal alfa kojarzonych głównie z medytacją, relaksacją i twórczym stanem umysłu.
 
5. Marihuana a problemy z prokreacją
Kolejny mit, który nie znajduje żadnego potwierdzenia w realiach. Badania przeprowadzone w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku dotyczące szkodliwego wpływu marihuany na komórki płciowe rezusów (gatunek małpy) miały wykazać, że zażywanie konopi przez ludzi może wywoływać podobne skutki, jednak nie istnieją na to żadne dowody.

post-2-0-50052000-1395940503_thumb.jpg

 

6. Osłabiony układ odpornościowy
Badania prowadzone na szczurach laboratoryjnych wykazały, że obecność we krwi bardzo wysokich dawek THC może mieć potencjalnie działanie immunosupresyjne. Oznacza to, że przeciwciała i komórki odpowiedzialne za zwalczanie infekcji bakteryjnych mogą być upośledzone. Należy jednak zastrzec, że działanie takie ma miejsce wyłącznie w stanie odurzenia i tylko wtedy, gdy dawka THC jest irracjonalnie wysoka.
 
7. Czy marihuana jest narkotykiem inicjacyjnym?
Jest to jeden z najczęściej powtarzanych mitów wszech czasów na temat marihuany. Prawda jest taka, że nie istnieją żadne naukowe dane na poparcie tego twierdzenia. Właściwie prawda przedstawia się zupełnie odwrotnie. Badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych wykazały, że ponad 75% obywateli amerykańskich, którzy w dowolnym momencie swojego życia zażywali marihuanę, nigdy nie sięgnęło po tzw. „twarde narkotyki”. Co bardziej interesujące, w trakcie badań ujawniono fakt, iż osoby uzależnione od twardych narkotyków zaczynały od spożywania... alkoholu. Po raz kolejny widać, że zamiast alkoholu szkaluje się marihuanę. 
post-2-0-67633300-1395940512_thumb.jpg
 
8. Marihuana a palenie tytoniu
Kolejny popularny mit mówi, że palenie trawki jest o wiele bardziej niebezpieczne niż palenie papierosów. Mówiąc prosto, nie ma w tym krzty prawdy. Najbardziej niebezpiecznymi związkami chemicznymi znajdującymi się w papierosie są tlenek węgla i substancje smoliste. Chociaż związki te występują dwa razy częściej w marihuanie niż w tytoniu, jednak są one wchłaniane w o wiele mniej stężonych dawkach. Innymi słowy, osoba paląca konopie musiałaby wypalić olbrzymią liczbę „czystych” jointów, żeby pochłonąć taką ilość tlenku węgla i substancji smolistych, co palacz papierosów.
post-2-0-33955100-1395940497_thumb.jpg
 
9. Czy legalizacja marihuany stałaby się przyczyną większej liczby wypadków samochodowych?
Ci, którzy opowiadają się przeciwko legalizacji marihuany, twierdzą, że nasze drogi zamieniłyby się w kłębowisko chaosu, gdyby przyszło nimi jechać. Prawdę – jak zawsze – pokazują dane statystyczne. Dostępne dane wskazują, że osoby palące trawkę powodują mniej więcej tyle samo wypadków samochodowych, co ludzie pijący alkohol. Ponadto 85% osób, które spowodowały wypadek samochodowy, będąc pod wpływem marihuany, w tym samym czasie spożywały również alkohol. Oznacza to, że – jak zwykle – współzależność nie jest tym samym co przyczynowość.
 
10. Czy marihuana jest silnie uzależniająca?
Jest to kolejny popularny mit, zgodnie z którym konopie są substancją silnie uzależniającą. Mniej niż 1% Amerykanów pali trawkę codziennie. A czy wiesz, ile osób codziennie pije kawę? Faktem jest, że marihuana uzależnia o wiele mniej niż kofeina – kolejna legalna używka.
post-2-0-62744400-1395940515_thumb.jpg
 
Koniec końców, zawsze znajdą się osoby, które ignorują naukowo udowodnione fakty, nawet jeśli je im podsunąć pod sam nos. Mimo to nasz kraj stoi obecnie na krawędzi, uznając, iż marihuana nie jest tak wielką plagą, jak się tego spodziewano. Wystarczy jeszcze trochę cierpliwości, a będziemy świadkami, jak opinia publiczna zmienia zdanie na jej temat.
Odnośnik do komentarza
Share on other sites

MAm nadzieje że ludzie w końcu zaczną używać mózgów i wyrobią sobie własne zdanie na temat konopi a nie tylko ślepo patrzą na to co wmawiają im ludzie którzy nie maja o tym zielonego pojęcia... A tak nawiasem mówiąc to  ta pamięcią to chyba troche prawda bo sklerozę mam straszną chociaz może to nie dokońca wina mj ;)

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

Pewnie każdy przyzna,że pamieć sie troche dziurawi i czlowiek jest bardziej rozleniwiony. Ale to kwestia indywidualna napewno i kazdy reaguje inaczej. Najgorszy mit na temat marihuany to jej szkodliwosc ktora jest znikoma !! a najgorsze jak mówia "furtka,brama" do innych narkotyków.

Wiadomo kazdy podchodzi do tego inaczej, jak ma brac narkotyki bedzie je brał a trawa nie ma z tym nic wspólnego.

Trzeba wiedzieć swoje :weed_victor:  a ciemnogrodowi nie przetłumaczy na zaden sposób bo to podejscie "Skoro alkohol jest tak łatwo dostępny sprzedaja go x lat w sklepach to ta nielegalna marihuana ktora sobie wstrzykuja pod trzepakami mlodzi ludzie w zyle" musi byc zla !!

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

Gość
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Polityka prywatności link do Polityki Prywatności RODO - Strona tylko dla osób pełnoletnich, 18+