Jump to content
thc-thc.com
ganjafarmer.com.pl
sklep z nasionami marihuany
dutch-passion.com babciaganja.pl thc-thc.com

Czy marihuana jest narkotykiem inicjacyjnym?


HolenderskiSkun.pl

Recommended Posts

To jest właśnie jedna z tych rzeczy, które zawsze wmawiano Ci, w miarę jak dorastałeś. Weź bucha ze skręta, a niedługo potem będziesz sobie wstrzykiwać albo wciągać naprawdę niebezpieczne narkotyki. Teoria ta, oparta na błędnej logice i przestarzałych badaniach, nadal jest często słyszana. Urzędy antynarkotykowe wykorzystują ten mit jako slogan w swoich kampaniach przeciwko marihuanie. 

Warto zrozumieć fakty, aby odpowiedzieć na fałszywe zarzuty dotyczące marihuany i móc cieszyć się działaniem konopi bez niepotrzebnych zmartwień i stresu wywołanych niepewnością, czy rzeczywiście zażywanie marihuany oznacza, że pakujesz siebie i innych w poważne problemy narkotykowe.

 

Badania wykorzystane jako potwierdzenie, że marihuana jest narkotykiem inicjacyjnym

Jedno z ogólnie znanych twierdzeń naukowych brzmi następująco: „Korelacja nie oznacza związku przyczynowego”. To, że dwa zjawiska istnieją razem, nie oznacza, że jedno jest przyczyną drugiego. 

Wiele z tych badań, na podstawie których twierdzi się, że marihuana stanowi bramę do przejścia na twardsze narkotyki, korzysta z prostej statystyki dotyczącej zażywania substancji odurzających i interpretuje je w sposób odpowiadający ich potrzebom – a nie czysto naukowy. 

Organy rządowe i urzędy antynarkotykowe wprowadziły swoją hipotezę o marihuanie jako narkotyku inicjacyjnym na podstawie danych z 1991 roku, kiedy to badania wykazały, że 17% osób palących marihuanę zażywa także kokainę. Badania te wykazały również, że tylko 0,2% osób zażywających kokainę nigdy nie miało styczności z marihuaną. Jednak organizacja zwalczająca zioło postanowiła przyjrzeć się tym liczbom i stwierdziła, że osoby zażywające marihuanę 85 razy częściej przechodzą później na kokainę niż osoby, które nigdy nie zapaliły skręta.

Dane te wskazują na fakt, że większość zażywających kokainę próbowała też marihuany. Jednak badanie to nie dowodzi, że palenie marihuany powoduje przejścia takiej osoby na kokainę czy inne twardsze narkotyki.

 

Wady teorii o marihuanie jako narkotyku inicjacyjnym

Wiele osób korzysta z marihuany. Faktem jest, że jeżeli ktoś chce brać kokainę, to najprawdopodobniej próbował kiedyś marihuany. Wydaje się po prostu nierealne, że ktoś, kto zażywa twarde, niebezpieczne narkotyki, przeszedłby przez życie, nigdy nie spróbowawszy konopi.

Patrząc z drugiej strony na to wyżej wspominane 17% – liczba ta oznacza, że 83% osób korzystających z marihuany nigdy nie zażywało białego proszku. W przeważającej mierze ludzie poprzestają na marihuanie i nie przechodzą wcale przez tę mityczną bramę do twardszych narkotyków.

Kolejnym wyraźnym przekłamaniem w teorii o narkotyku inicjacyjnym jest brak związku między zażywaniem marihuany, a zażywaniem kokainy, heroiny i innych narkotyków. W ciągu ostatnich dziesięcioleci zażywanie marihuany wyraźnie wzrosło, natomiast kokaina i inne narkotyki straciły na popularności. Jeżeli rzeczywiście istniałaby zależność, że po spróbowaniu marihuany ludzie przechodzą na twardsze narkotyki, wzrost popularności konopi prowadziłby do nagłego skoku wskaźnika zażywania kokainy i innych narkotyków. 

Dużą rolę odgrywa tu także mylne zrozumienie pojęcia uzależnienia. Hazard uzależnia, więc sporo osób zaczyna od gry w totka, a kończy na hazardzie, obstawiając wysokie stawki. Marihuana nie ma właściwości uzależniających ani nie powoduje reakcji chemicznych charakterystycznych dla kokainy, więc te dwie kwestie po prostu nie są powiązane.

 

źródło: http://www.royalqueenseeds.pl/blog-czy-marihuana-jest-narkotykiem-inicjacyjnym--n57

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Privacy Policy to insert a link to the Privacy Policy page GDPR - Website only for adults, 18+