Skocz do zawartości
thc-thc

grower

Filtr z maty węglowej (idea)


Bablo

Recommended Posts

Witam.

W poszukiwaniu taniej alternatywy profesjonalnego filtru którego koszt jest dość spory, wpadłem na wiele wzmianek na temat węgla aktywnego.
Najczęściej użytkowane to granulat z Węgla aktywnego i mata "nafaszerowana" kruszonym węglem aktywnym (do okapów).

 

Pytanie jak to połączyć by działało?

Wiadmo że taki filtr w olbrzymich pudłach się nie sprawdzi, jednak jest to opcja dla tych mneijszych.

-Znalazłem stworzenie pojemnika z tworzywa sztucznego, oklejonego watą i uzupełnionego granulatem z węgla aktywnego.

-Inny to kolanko z naciągniętą "skarpetą" z maty węglowej,  i wentylatorem PC tłoczącym do  niej powietrze.

 

Jednak, chciałem zminimalizować rozmiar filtru do wielkości plastikowego, i nie stosować olbrzymich wentylatorów które zmuszone byłby przepchnąć całość przez stosy waty.

 

Wpadłem na pomysł (mały "schemacik" przekroju), i wiadome pytanie czy zadziała? (a odpowiedź jeszcze bardziej znana, jak nie sprawdzisz to się nie dowiesz). 

 

 

1302020315580103.png

 

Gdzie kolorem brązowym jest oznaczona obudowa  z grubego kartonu lub tektury (niestety, wszystkie rury wentylacyjne o przekroju prostokątnym są 120x60)

Granatowy to są wentylatory 120mm PC (niestety nie policzę ich obrotów, za mało danych podaje "producent").

Czarny kolor to: paski - mata węglowa ułożona po całej szerokości (czyli pasek o szerokości 120mm ułożony w pare warstw)  spray-Granulat z węgla aktywnego

Szary - blacha perforowana o oczkach 0.5mm.

 

Czy ktoś jest w stanie się podzielić wszystkim  za i przeciw takiej myśli "tehcnicznej"?

 

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

tak jak pisze baton sam używam maty węglowej i nie zatrzymuje ona dość dobrze zapachu lepiej było by zrobić z granulatem formowanym w środku. Czyli jest pudełko z jednej strony zaklejasz matą weglową w środek wsypujesz węgiel formowany 

 

WĘGIEL AKTYWNY FORMOWANY 1 kg

Charakterystyka fizyko-chemiczna:
 
· masa nasypowa 460-500 g/dm3,
· uziarnienie 3 – 5 mm,
· chłonność dynamiczna par benzenu 95 g/dm3,
· zawartość wilgoci < 3 %.

z drugiej strony dajesz znów matę węglową i gotowy filtr. Tylko musisz dać mocny wentylator lub przynajmniej sprawdzić wcześniej aby przedmuchało powietrze przez filtr. Na linku powyżej 1kg to około 2litry. Dodatkowo mogę powiedzieć że dobrym wentylatorem na filtr choć troszkę głośnym ale coś za coś jest SUNON 

 

Wentylator 80x80x25 ślizgowy SUNON / 0738

Producent : SUNON
 
 
Wentylator 80x80x25 ślizgowy
DC 12V
68m3/h
33dBA 
 
Dane techniczne: Napęd : jednouzwojeniowy, bezszczotkowy
silnik DC
Materiał (obudowa, wiatrak) : termoplast PBT (UL94V-0) Wyprowadzenia : dwa przewody AWG24 o długości 300 mm
Klasa izolacji (100°C) : E
Wytrzymałość dielektryczna : 500 V AC w ciągu 1 minuty
Rezystancja izolacji przy 500 V DC : >500 MΩ
Temperatura składowania : -40°C .. +70°C
Temperatura pracy : -10°C .. +70°C
symbol  EE80251S1-0000-A99

 Mogę powiedzieć że daje jak wściekły. Nie ma porównania z innymi. Wszystkie ciche nie dadzą radzy ten natomiast wieje chyba bardziej niż łazienkowy z dospela a pobiera około 2-2,5W.  

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

  • 2 tygodnie później...

Pomysł Super!!!

Wbudowałbym wentylatory PC do środka jeden przed wartswą węgla aktywnego a drugo po i wtedy otrzymasz kompaktową jednostkę wentylacyjną.

Może sam taki wykombinuje dla siebie i wbuduje sobie od razu w boxa.

Spróbuje zrobić tak przkładaniec Mata-wnetylator- węgiel aktywny- wentylator- mata. Jak zbuduję to opiszę doświadczenie.

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

Właśnie zamówiłem węgiel. A wentylatorków komputerowych znalazłem w moim złomie komputerowym 5 szt. 50x10. Jak będzie treba to dołoże po 2 na kazdą stronę. Ciekaw jest czy to coś da. Katalogową wydajnośc mają na poziomie 15m3/h. Dołoże jeszcze potencjometr do regulacji ilości obrotów. Pozwoli to lepiej utrzymywać temperaturę.

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

wg mnie nie ma znaczenia ile mają m3/h ponieważ  mogą mieć 1000m3/h ale bardzo małe ciśnienie przez co wentylator będzie idealny do przepychania powietrza bez oporu. Natomiast gdy będziemy chcieli  wykorzystać go jako wentylator do filtra to wg mnie poprostu nie przecha powietrza. Najlepiej wlacz wentylatory od strony której pchają i przyłóż kartkę papieru z drugiej strony i zobacz czy się odchyla jak nie to filtr nie działa czyt. za słaby wentylator.

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

Gość
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Polityka prywatności link do Polityki Prywatności RODO - Strona tylko dla osób pełnoletnich, 18+