Skocz do zawartości
thc-thc

centrummarihuany

Dobranie wentylatoru pod filtr weglowy


SaJLas

Recommended Posts

Witam!

 

Czytałem już kilka stron na temat dobierania wentylatora pod fitr weglowy, ale nie wiem czy dobrze to sobie obliczyłem. o tego sam nie wiem jaki mam filr, bo dostałem go gratis, tak więc proszę o pomoc :)

 

Obliczenia wykonałem zgodznie z zaleceniami na stronach z filtrami weglowymi

 

GROWBOX - 60x60x140 dark street II - mnożenie - 0,6m x 0,6m x 1,4m = 0,504m szesciennych

 

Wynik mnoże raze 60 czyli 0,504x60 = 30,24

 

I tu pojawia się moje pytanie czy to możliwe, żeby wyszła mi taka mała wartość? Wtedy by wychodziło, że nawet najmniejszy filtr pownien poradzić sobie z filtracją zapachu w boxsie.

 

 

Druga sprawa to indentyfikacja mojego filtra weglowego. Niestety nie mam aparatu dlatego nie moge wrzucic zdjęcia.

 

 

WYMIARY:

 

szer. kołnieża - 120mm

szerokość całkowita - 190mm

wysokość - 180mm

 

 

Aby obliczyć, wydajność filtra mnożę fi x H czyli 120mm x 180mm = 216m szesciennych

Dobrze kombinuję?

 

Jeśli tak to mój filtr bez problemu powinien poradzić sobie z filtracją powietrza w boxie.

 

Jednak moje wyniki nie zgadzają się z tabelą:

 

Jaki Filtr potrzebuję dla siebie?

 Oblicz wymaganą wydajność filtra węglowego. Jest to bardzo proste i zrobisz to w zaledwie trzech krokach. Obliczenia te opierają się na wymianie powietrza w pomieszczeniu gdzie ma być zainstalowany filtr raz na minutę.
- Zmierzyć objętość powietrza w pomieszczeniu, chodzi o kubaturę growboxa, szklarni lub biura mnożąc długość przez szerokość przez wysokość (w metrach) w pomieszczeniu. Np. growbox o powierzchni  2,4m x 2,4m z wysokością 2 m ma objętość powietrza(kubaturę) 1.2 x 1.2 x 2 = 2,88 m 3 .
- Pomnóż ilość powietrza przez 60. Daje to ilość powietrza, jaką potrzebujesz aby filtracja była właściwa. W naszym przykładzie wynik wynosi 172.8.
- Wybierz filtr(y) z poniższej tabeli, Twój otrzymany wynik nie może byc większy od maksymalnej przepustowości powietrza.
 
 
 
SERIA ECO LINE - PRIMA KLIMA dostępne modele:
 
 
Rozmiary (kołnierz fi x wysokość mm) / MAX. Przepływ powietrza / Optymalny przepływ / WAGA 
 
100/125 x 135 mm 250 m 3 / h 200 m 3 / h 2,5 kg
100/125 x 250 mm 440 m 3 / h 360 m 3 / h 3,6 kg
100/125 x 180 mm 240 m 3 / h 160 m 3 / h 1,9 kg
100/125 x 250 mm 360 m 3 / h 240 m 3 / h 2,4 kg
100/125 x 400 mm 480 m 3 / h 360 m 3 / h 3,6 kg
150/160 x 400 mm 620 m 3 / h 475 m 3 / h 5,1 kg
150/160 x 650 mm 900 m 3 / h 700 m 3 / h 7,8 kg
200 x 500 mm 1000 m 3 / h 780 m 3 / h 9,4 kg
200 x 750 mm 1300 m 3 / h 1000 m 3 / h 14,2 kg
250 x 750 mm 1500 m 3 / h 1100 m 3 / h 16,8 kg
 

 

Jak więc prawidłowo to wszystko oblcizyć?

 

Jakie wentylatory dobrać do tego zestawu? Zależy mi na ciszy.

 

 

Dodam, że filtr węglowy z wierzchu nie ma watoliny czy o przeszkadza? ( Widać taką siatkę - widać wgiel pod światło ) 

 

I jeszcze jedno, czy taki filtr mocno zwiększy temp?

 

 

Czekam na wasze odp. Mam nadzieje że ktoś rozwiąże tą zagadę :)

 

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

Sorki, ale nie chce mi sie czytac calego postu :P Prawdopodobnie masz taki filtr : 

Filtr ECO mini 160-240m3/h fi100mm
- do układów wentylacyjnych o średnicy 100mm
- zawiera aktywny węgiel CTC 55 + filtr wstępny 
- wymiary:  h 180mm, przyłącze fi 100mm
- filtrowania max 240 m3 / h, optymalnie 160 m3 /h
- waga 1,9kg 
- wersja ekonomiczna
- możliwość samodzielnej wymiany węgla aktywnego 
- minimalna żywotność 8-12 miesięcy
- maksymalna kubatura pomieszczenia 20m3

 

(Filtr ECO mini 160-240m3/h) tez mialem taki podpiety pod wentyl 280m3/h w takim samym boxie i wszystko bylo ok

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

Witaj

 

Rozpisałem się i mi się skasowało... więc w skrócie:

Filtr dobierasz pod moc wentylatora, musi być identyczna, a moc wentylatora pod moc lampy i warunki.

 

Olej obliczenia, słabo mają się do rzeczywistości, jest zbyt dużo zmiennych... 

 

 

Druga sprawa to indentyfikacja mojego filtra weglowego. Niestety nie mam aparatu dlatego nie moge wrzucic zdjęcia.

 

Zdjęcie i wszelkie wymiary plus każdy szczegół / oznaczenie z filtra

 

 

Jak więc prawidłowo to wszystko oblcizyć?

Zadać pytanie tutaj ;) Ja odpowiem.

 

 

Dodam, że filtr węglowy z wierzchu nie ma watoliny czy o przeszkadza? ( Widać taką siatkę - widać wgiel pod światło )

Masz 100zł ? Lepiej kupić nowy filtr, ten masz bez filtra wstępnego który chroni węgiel przed osadem, bez niego szybko przestanie filtrować węgiel zapach.

 

 

I jeszcze jedno, czy taki filtr mocno zwiększy temp?

A co ma filtr do temperatury ? :) 

 

 

 

Zacznijmy od początku.

 

1. Masz namiot: 60x60x140 (ciasno i nisko, im mniejszy namiot tym trudniej)

2. Jaki masz wentylator ? Jak nie masz to ile masz kasy na niego ? Im droższy tym lepszy i cichszy.

3. Jaką masz lampę ?

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

Lampe mam 150W z odbłyskiem. Jednak wentylatorów jeszcze nie mam, bo nie wiem jakie będą odpowiednie pod filtr węglowy i ogólnie. Nie wiem ile kosztują takie wentyle, 100zł wystarczy na coś censownego?

 

A nie da rady założyć na ten filtr watoliny czy coś? Nowe są dość drogie z tego co widziałem chyba, że tu wystarczyły jakiś mały rozmiar.

 

Aha i tak jeszcze na marginesie jaka byłaby dobra żarówka 150W? Moja jest już trochę skatowana i może przydałoby się ją wymienić też na coś dobrego. Żarówka żarówce nie równa chyba nie?

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

150W to maksimum i idealnie na ten namiot :)

Potrzebujesz wentylator który ma mniej więcej 150m3/h i do tego filtr o takich samych lub zbliżonych parametrach.

WENTYLATOR KANAŁOWY 2-BIEG. FI 100MM 145/187M3/H

lub

WENTYLATOR KANAŁOWY FI 125MM 150M3/H - tańszy ale gorszy i głośniejszy

 

Weź miarę w rękę i podaj wymiary filtra to dopasujemy filtr wstępny. Zmierz: 

- przyłączę - jego średnicę

- wysokość

- czy ma jakieś oznaczenia

 

 

Żarówki trzeba wymieniać co 3 growy na zasilaczach magnetycznych, więcej powinny wytrwać na cyfrowych, ale to też zależy od ich wykonania i modelu. Jeżeli nie masz idealnych warunków to też nie inwestuj w najlepszą żarówkę bo różnicy nie odczujesz.

Najlepsza dla Ciebie i nie najtańsza:

LAMPA / ŻARÓWKA HPS 150W PHILIPS MASTER SON-T PIA PLUS

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

Dzięki za szybką odp. :)

 

Cóż wentylator trochę drogi, a musiałbym kupić takie dwa? Jak mam go zamontować do rękawa w boxie? Nie znalazło by się coś tańcszego? Myślałem nad wentylatorem osiowym coś tego pokroju:

 

http://www.growshopjamaica.pl/product/wentylator-kanalowy-fi-150mm-280m3-h/?id=39

 

Ale widzę, że ma on 10db więcej. Jak to ma się w praktycę?

 

Wyczytałem tutaj na forum, że podobno Wentylatory AirBox są ciche, ale nigdzie nie mogę ich znaleźć.

 

Do tej pory sadziłem na dworze tak więc Indoor jest dla mnie obcy :)

 

WYMIARY FILTRA:

 

szer. kołnieża - 120mm

szerokość całkowita - 190mm

wysokość - 180mm

 

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

Jeden wentylator wystarczy. Zaopatrz się w przewód wentylacyjny, tylko nie bierz tego najtańszego bo strasznie hałasuje.

Weź taki jeżeli chcesz jak najtaniej: PRZEWÓD WENTYLACYJNY ALU/PCV 127/1M

 

 

 

Ale widzę, że ma on 10db więcej. Jak to ma się w praktycę?

im taniej tym głośniej.

 

AirBox

WENTYLATOR RADIALNY SILENT AIR BOX LITE 250M3

 

 

tutaj masz filtr wstępny: FILTR WSTĘPNY V300S 125/200

 

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

Dzięki za te wszystkie linki,

 

Oo AirBox to za duży wydatek. Na to sobie niestety pozwolić nie mogę :/

 

Naprawdę 1 wentyl wystarczy? Myślałem, że jeden będzie wtłaczający powietrze, kolejno filtr i od filtra przewód wentylacyjny na górę do wentylatora wytłaczającego powietrze. Do tego myślałem, że bedzie jeszcze potrzebny wentyl mieszający w środku boxa.

 

Czy przy jednym wentylatorze temp. nie będzie zbyt duża?

 

Jest możę jakiś tańszy odpowiednik tego kanałowego wentyla? Od ilu decybeli wentyl staje się słyszalny? Chciałbym po prostu spać spokojnie :)

 

Czy ten filtr wstępny wystarczy? Jak go zamontować? Po prostu owinąć filtr czy jak?

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

 

Czy przy jednym wentylatorze temp. nie będzie zbyt duża?

tego nikt nie wie, dopiero jak odpalisz to się przekonasz

 

 

Naprawdę 1 wentyl wystarczy? Myślałem, że jeden będzie wtłaczający powietrze, kolejno filtr i od filtra przewód wentylacyjny na górę do wentylatora wytłaczającego powietrze. Do tego myślałem, że bedzie jeszcze potrzebny wentyl mieszający w środku boxa.

Montujesz tak:

Filtr -> przewód wentylacyjny -> wentylator

lub

Filtr -> wentylator -> przewód wentylacyjny

 

Skąd te pomysły na "wtłaczający" ? Codziennie piszę że to bzdura, z taką samą prędkością co wyciągasz powietrze to wpada otworami do boxa. Ciśnienie.

 

 

Czy ten filtr wstępny wystarczy? Jak go zamontować? Po prostu owinąć filtr czy jak?

Nakładasz jak kondoma :)

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

Gość
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Polityka prywatności link do Polityki Prywatności RODO - Strona tylko dla osób pełnoletnich, 18+