Skocz do zawartości
thc-thc

centrummarihuany

Automatyczny system nawadniania


Paniewładzo

Recommended Posts

Witam zgromadzonych,

 

mianowicie intryguje mnie temat zautomatyzowania podlewania w pojedynczej doniczce 6-7l. Moim celem nie jest całkowite wyparcie podlewania ręcznego a jedynie zastąpienie go co jakiś czas na 3-5 dni mojej nieobecności. Po zagłębieniu się w temat trafiłem na system Tropf Blumat, który zaciekawił mnie swoją korzystną ceną i brakiem potrzeby użycia prądu. Podłączony do zasilania w postaci kranu z reduktorem ciśnienia lub do zbiornika wodnego ustawionego odpowiednio wysoko, działa następująco:

 

 

Zbudowany jest z ceramicznego stożka, głowicy regulacyjnej z membraną i zaworem. (...) Kroplownik monitoruje poziom wilgotności ziemi w miejscu umieszczenia (w pobliżu korzeni rośliny) i reaguje natychmiast dostarczając właściwą ilość wody gdy ziemia wokół korzeni jest zbyt sucha.
 
I tutaj rodzi się moje pytanie, co sądzicie o tego typu nawadnianiu? Czy ktoś używał, miał z nim styczność i może wypowiedzieć się o jego skuteczności przy uprawie pomidorków?
 
Dodam jeszcze, że interesuje mnie zestaw złożony z:
  1. Pojemnik na wodę (kanister) 5 lub 10l f-biowin-kanister-bialy-20l-na-wode.jpg
  2. Złączka zbiornika 
  3. Wąż doprowadzający wodę (8mm) 
  4. Sam kroplownik kroplownik-tropf-blumat-z-rurka-3mm.jpglub dłuższy kroplownik-tropf-blumat-maxi.jpg
  5. Złączka końcowa lub korek

Całkowity koszt to około 45 zł.

 

Pozdrawiam, Paniewładzo  :mexican:

 
 

 

 

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

Moim skromnym zdaniem, zastosowanie wszelakich systemów automatycznego nawadniania ogranicza napowietrzenie korzeni, dlatego też stosowanie tego w ziemi (w kokosie jeszcze by uszło) lub bez pompy napowietrzającej a la w systemie DWC lub autopot, mija się z celem i może być przydatne tylko wtedy, gdy planujemy jakiś wyjazd i nie możemy fizycznie podlać roślin metodą konwencjonalną.

 

Jestem tutaj podobnego zdania, co wiekszość osób zajmujących się uprawą roślin (nie tylko konopi), że podlanie raz a porządnie jest lepsze, niż częste podlewanie po trochu.

Ma to związek z zassysaniem powietrza do gleby / substratu wraz z jego wysychaniem oraz łatwiejszą eliminacją metabolitów i substancji szkodliwych dla korzeni - jak chociażby nadmiar CO2.

 

 

Niewłaściwe warunki tlenowe w glebie wywierają niekorzystny wpływ na rośliny :

  • bezpośrednio
    • powodując niedotlenienie korzeni roślin i zahamowanie ich oddychania
  • pośrednio
    • przez nagromadzenie się CO2 w stężeniach szkodliwych (ponad 10 %)
    • deficyt azotu na skutek denitryfikacji i ulatniania się go z gleby w postaci gazowej
    • toksyczność niektórych produktów powstających w procesach beztlenowych np Mn++, Fe++ NO-2, S- -, CH4, C2H4.

 

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

Do wody w zbiorniku, ale nie możesz używać gęstych produktów nie przeznaczonych do takiej dystrybucji wody - zapychanie rur.

Dlatego też dobrze pasuje tutaj BioTabs (choć wg. ich zaleceń trzeba dwa razy wyłączyć system i podlać ręcznie z orgatrexem) albo AN Iguana Juice czy inne produkty przeznaczone do organicznej uprawy w hydro.

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

Oj chłopaki :puff: Airdome nie wkłada się do wody.

 

Airdome to kopuły napowietrzające, wkłada się je do donic i za pomocą pompy napowietrza, nie potrzebne są auto poty, mogą być to też zwykle donice.

 

Kopuła wygląda w ten sposób można było obserwować to w poprzednich uprawach.

 

gallery_27223_836_6455.jpg

 

gallery_41993_892_140061.jpg

 

:indiana:

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

Gość
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Polityka prywatności link do Polityki Prywatności RODO - Strona tylko dla osób pełnoletnich, 18+