Skocz do zawartości
thc-thc

grower

Sterownik mikroprocesorowy


lgorek

Recommended Posts

Hello, na początku chce napisać że nie wiedziałem gdzie umieścić temat, ale że dotyczy to uprawy w growboxie najlepiej będzie tutaj zamieścić.

Jak już wspomniałem kiedyś buduje pomału w miare wolnego czasu sterownik mikroprocesorowy w kontrolowaniu wszystkiego z centrum sterowania.

Funkcje sterownika:

Ogólne:

- graficzny podświetlany wyświetlacz LCD, na nim będą wyświetlanie wszystkie info.

- sterowanie klawiszami

- licznik energi, bedzie dokladnie wiadomo ile uprawa pochlonela energi.

- licznik dni od danej daty, z mozliwoscia zmiany i zresetowania,

- możliwość wyboru jezyka na poczatku PL i ENG

- chyba bedzie możliwość aktualizacji we wlasnym zakresie w przypadku bledu w programie

Lampy:

- włączanie i wyłączanie oświetlenia o odpowiedniej godzinie

- możliwość podlaczenia do 4 sekcji i ustawienie wlaczenia dla kazdej osobno, mamy 4 zarowki i mozna ustawic ze beda sie wlaczaly po 15min i tak samo przed koncem, czyli symulacja zmierzchu i switu.

- zabezpiecznie startu na gorąco, czas do ustawienia recznie w menu

- automatycznie pokazuje jaki jest fotopieriod, w przypadku jednej lampy nie ma problemu, gdy jest wiecej niz jedna sekcja wtedy zliczany jest najdlzszy czas swiecenia, czyli ze lampa#1 15-20, lamp#2 14-21, wtedy obliczany jest czas od 15-21 czyli 6godzin

- wyjście jednej sekcji
2500W
nigdzie nie widziałem sterownika który ma aż taką dużą moc

Temperatura i wilgotnosc:

- mozliwosc podlaczenia dwoch rodzajow czujnikow, #1 temperatura, #2 temperatura i wilgotność, sami wybierami ktory chcemy zastosowac i na czym nam zalezy.

- możliość ustawienia innej temperatury dnia i nocy, sterownik automatycznie bedzie utrzymywal dana temperatura, tak samo wilgotnosc w przypadku gdy mamy nawilzacz, zraszacz itp.

- podłącznie do 4 czujników #1 i #2 razem czyli max może być ich 4

- mozliwosc wyboru ktory czujnik ma byc jako glowy i ma byc na jego podstawie utrzymana wilgotnosc/temperatura lub na zasadzie sredniej

- zapisuje automatycznie min/max temperatury i wilgotnosci

- wykres temperatury/wilgotnosci na przestrzeni czasu, bedziemy widziec jak sie zmieniala, co do ram czasowych to zalezy wszystko od konstrukcji

- zastanawiam się nad regulatorem obrotów wentylatora były dwa wyjścia jeden 12V drugi 230V wtedy moża płynnie ustawić

Nawodnienie

- możliwość zaprogramowania nawodniania, przez jak dlugo ma działać, i co jaki czas

- w przypadku upraw hydroponicznych mozliwość obslugi sondy pH

Dwutlenek wegla

- sterowanie elektrozaworem od butli CO2, lub innymi urzadzeniami wytwarzajacymi dwutlenek wegla

- mozliwosc ustawienia co jaki czas i na jak dlugo ma otworzyc zawor

Extra #1

- możliwość sklonowania któregoś z wcześniejszych funkcji, np dwa osobne wentylatory

Extra #2

- możliwość sklonowania któregoś z wcześniejszych funkcji, np dwa osobne wentylatory

Opcje które możliwe że dodam w przyszłości

- zastosowanie większego wyswietlacza o duzo wiekszej rozdzielczosci

- sterowanie poprzez Bluetooth lub WiFi

- zapis danych srodowiskowych na karte pamieci

- zastosowanie miernika CO2 w celu dokladnego utrzymania jego stezenia

I teraz moje pytanie do WAS czego tam jeszcze brakuje co można dodać, co zmienić ?? Tak aby sterownik pomagał nam w uprawie? Czy sekcji jest wystarczająco, tak samo czujników temperatury ?? Czekam na wasze sugestie i opinie. Dla osób które udzielą pomocnych informacji będzie promocja przy gotowym produkcie.

Prawdopodobnie będe potrzebował BETA Testerów, tylko warunek bedzie posiadać funkcje np sterowanie CO2, nawilżacz, hydroponika, itp czyli te co nie wszyscy mają.

Gotowy sterownik będzie pewnie gdzieś za 2 miesiące, może wcześniej wszystko zależy od problemów napotkanych w trakcie oraz kosztów, będą różne wersje cenowe, więc każdy będzie mogł wybrać co będzie chciał.

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

Pomysł nie zły tylko trzeba mieć niezła kasę żeby kupić to plus wszystkie dodatki, sondy do ph, butle co2 no i właśnie brakuje miernika co2 dzięki temu zawór w butli otwierał by się tylko gdyby co2 spadło poniżej iluś tam %. Ogólnie to mi się podoba, może kiedyś w przyszłości się uda kupić taki profesjonalny osprzęt :)

Kurcze teraz zauważyłem że ten miernik zamierzasz dodać w przyszłości, sorry za niedoczytanie :zbakany:

:peace:

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

Pomysł nie zły tylko trzeba mieć niezła kasę żeby kupić to plus wszystkie dodatki, sondy do ph, butle co2 no i właśnie brakuje miernika co2 dzięki temu zawór w butli otwierał by się tylko gdyby co2 spadło poniżej iluś tam %. Ogólnie to mi się podoba, może kiedyś w przyszłości się uda kupić taki profesjonalny osprzęt :)

Kurcze teraz zauważyłem że ten miernik zamierzasz dodać w przyszłości, sorry za niedoczytanie :zbakany:

:peace:

Bo szukam odpowiedni sensor, a najtańszy jaki znalazłem to około 100euro czyli to nie jest tanio, ja obecnie mam miernik CO2 szczególy w podpisie. I obecnie mam cos takiego że recznie ustawiam ile ma byc CO2 mam miernik co pozwala zachowac odpowiedni poziom, tak samo mozna pozniej zrobic czyli najpierw badamy ile jest ustawiamy elektrozawor i patrzymy czy jest dobrze a jak nie to zmniejszamy lub zwiekszamy dawke. A miernik mozna uzywac w roznych miejscach :D

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

Bardzo fajne

Mam system hydro i butle co2; czegos takiego mi wlasnie brakuje bo z tym co2 to troche strzelam w ciemno ile dodac. Widziałem takie układy są od 500 do 1000 Funtów ile twoj by kosztował

Na obecnym stadium budowy trudo powiedziec ale bedzie taniej niz te które ty widziałeś, a co do cena bedzie zalezec od wyposazenia dodatkowego :D

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

  • 4 tygodnie później...

Już jest bliżej niż dalej, posiadam praktycznie wszystkie części które docierały do mnie z całego świata. Jak prototyp będzie działał dodam mały pokaz możliwe że w formie video.

Zrobiłem kilka modyfikacji funkcji z uwagi na ograniczenia sieci elektrycznej:

- maksymalne obiążenie około 15A czyli około 3600W, wg mnie wystarczająco, dlaczego tak zrobiłem ponieważ sieć elektryczna w domu jest przeważnie na 16A lub 20A gdybyśmy podłączyli więcej wywali nam korki,

- są 2 sekcje lamp zamiast 4 możemy podpiąc 2x1000W i zostaje nam jeszcze 1600W albo jeszcze jedna lampa 1000W lub zostawić jakby ktoś włączył w domu coś mocniejszego.

- funkcja grzania

- dodałem odrazu czujnik CO2 czyli będzie wiadomo jakie jest stężenie oraz regulować jego stężenie gdy np mamy elektrozawór :D

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

  • 2 tygodnie później...

Spoko ale mysle że dla upaw na własny uzytek to troche przkombinowane. Co do świtu i zmierzchu to nie wiem czy to w ogole ma sens - niektórzy to stosuja przy rybach, ale czy rołśinom to jest potrzebe to nie wiem. Mysle ze bardziej przydatne byłoby uzycie upsa sterujacego automatycznie włączana pradnica - przyduzych uprawach wprzypadku wyłaczaniea zasilania z sieci, ewentualnie w małej uprawce na własny uzytek sam ups ktory zasialby awaryjne oswietlenie białymi ledami w momencie awari sieci 0 jesli ktos miesza wrejonie gzie takie sa bardzo czeste i ma problemy z hjermieniem. Mozliwe ze przyu duzych uprawach miałoby sens ekonomiczny stosowanie sekwencyjnego oswietlenia np przy fp12/12 przez 12h oświetlenie CFL dajace około 75% optymalnego, a dodatkowo przez 4-6h w środku tego cyklu dodatkowo hpsy dajace łącznie z CFKLami np 300%optimum i t takie "sztuczne południe" zastanawiałem sie czy to by miało sens tzn słabe oswietlenie słuzyłoby tylko utrzymaniu odpowiedniego fp, a te kilka godzin byłoby własciwym dostarceniem enegii do liści. No ale nie mam danych czy takie cos by miało sens to by wymagało duzo doswiadczen i obliczen ekonomiczych ale mysle ze wiesz ocb.

hejka, zalozenie moje jest takie aby miec jedno urzadzenie zamiast 5 jak nie wiecej, czasami jest tak ze mamy kilka termometrow, regulatory wentylatorow, wlaczniki oswietlenia, watomierze i inne pierdoly. Ja chcialem to zlaczyc w jedno urzadzenie aby usprawnic calym zarzadzaniem. Co do UPS to zawsze mozna dodać taki przed urządzeniem i będzie tak samo dzialal. Co do oswietlenia swit zmierz, dla roslin jest lepiej jak jest stopniowo zwiekszane natezenie swiatla niezawsze jest to mozliwe ale im lagodniejszy skok tym lepiej, poniewaz inaczej maja szok swietlny. Ale mozna z tego korzystac ale nie musi sie napisalem tylko ze bedzie taka mozliwosc.

Natomiast co do zalaczania swiatla w ciagu dnia to w tym sterowniku bedzie to mozliwe. Wspomnialeś rownież o 300% optimum, wg mnie cieżko zapewnić roślinie 100% a co dopiero mowić o 300%, napisalem ile tak naprawde jest wykorzystywanego swiatla przez rosliny. Ale opisalem to w innym temacie.

CO do samego sterownika jest już bliżej niż dalej czekam na jakieś drobne części, a program już pisze i nie jest łatwo. Wszystko pasuje zrobić dobrze aby nie było problemów a to wymaga czasu :D

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

  • 2 tygodnie później...

Witam

Wszystko pomału nabiera funkcji, mam jedynie pytanie czy będziecie bardziej skłonni używać czujników wilgotności i temperatury koszt jednejgo czujnika będzie w granicach 30-50zł czy tylko temperatury wtedy pewnie jakies 10zł. Jest to istotna kwestia ponieważ jakbym zamawial czujniki wilgotnosci to wraz z wiekszym zamowieniem jest wiekszy rabat. Dajcie znac co i jak.

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

ja bym wolał jeden i drugi. co to jest 50zł przy kosztach takiego cacka.

przewidujesz podpięcie do komputera i programowanie z jego poziomu? ciekawe tez byłoby gdyby była mozliwośc rysowania wykresów.

Podpięcie do kompa nie będzie wszystko będzie dostępne poprzez sterownik, poprzez kompa bedzie aktualizacja softa. Co do rysowania wykresow bedzie taka opcja ale bedzie to pokazywalo na wyswietlaczu. Pozniej prawdopodobnie dodam z mozliwosc dodania marty pamieci i zapisywanie tam wszystkich danych. Wtedy mozemy zrobic sobie wykresy i zestawienia.

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

Gość
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Polityka prywatności link do Polityki Prywatności RODO - Strona tylko dla osób pełnoletnich, 18+