Jump to content
thc-thc.com
ganjafarmer.com.pl
sklep z nasionami marihuany
grower.com.pl www.growbox.pl seedstockers.com

Dość gnębienia miłośników narkotyków "na własny użytek"


seven

Recommended Posts

Helsińska Fundacja Praw Człowieka pozytywnie ocenia opracowany w resorcie sprawiedliwości projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, przewidujący m.in. możliwość niekarania za posiadanie nieznacznej ilości narkotyków.

Fundacja chce, aby nowy przepis jednoznacznie rozstrzygał, iż jeśli inne okoliczności nie wskazują na np. handlowe przeznaczenie posiadanych w niewielkiej ilości narkotyków, to są one przeznaczone "na własny użytek" posiadacza.

W ocenie fundacji, której opinia na temat projektu zamieszczona została na jej stronach internetowych, przedłożony projekt jest znaczącym krokiem w kierunku poprawy polskiego prawa dotyczącego przeciwdziałania narkomanii. Jak dodano w opinii podpisanej przez prezes zarządu fundacji Danutę Przywarę, HFPC z uznaniem przyjmuje praktykę opierania nowych rozwiązań prawnych nie na hipotetycznych założeniach autorów czy też doraźnych interesach politycznych, ale na rzetelnych badaniachZałożenia nowelizacji zostały przedstawione we wrześniu, a ostatecznie przyjęte przez rząd w końcu listopada. Zgodnie z nimi w ustawie m.in. miałby się pojawić nowy przepis dający prokuratorowi i sądowi możliwość zaniechania ścigania i możliwość umarzania spraw - w pewnych sytuacjach - wobec osób posiadających nieznaczne ilości środków odurzających przeznaczonych na własny użytek. "Generalną przesłanką stosowania tego przepisu byłaby niecelowość stosowania wobec pewnej grupy osób posiadających narkotyki represji karnej" - zaznaczyło ministerstwo w założeniach do noweli.

"Równocześnie represja ta może poprzez stygmatyzację takich sprawców wyrządzać wręcz poważne szkody i początkować proces ich dalszego wykolejenia społecznego lub proces ten pogłębiać" - wskazywało ministerstwo, uzasadniając potrzebę zmian.

Jednocześnie według resortu należy zrezygnować z bliższego definiowania pojęcia "nieznacznej ilości środka odurzającego", pozostawiając to ocenie organów ścigania w konkretnych sprawach.

Jak zaznaczyła fundacja w swym piśmie, spostrzeżenia resortu pokrywają się z jej doświadczeniami. W jej ocenie jednak proponowany przepis powinien być sformułowany precyzyjnie i wprowadzać domniemanie, iż narkotyk posiadany w niewielkiej ilości przeznaczony jest "na własne potrzeby".

"Taka treść przepisu przerzucałaby na organy ścigania ciężar dowodu, że cele posiadania były inne niż potrzeby własne" - wskazała fundacja. Jak dodała, w odmiennym przypadku konieczność przeprowadzenia takiego dowodu spoczywałaby na posiadaczu narkotyku, co nie zawsze byłoby możliwe.

Ponadto według ministerialnych założeń po nowelizacji ma zostać nałożony na prokuratora i sąd obowiązek zbierania informacji na temat używania przez podejrzanego (oskarżonego) środków odurzających, aby efektywniej stosować zasadę "leczyć zamiast karać". Dlatego też zaproponowano zmiany, które umożliwią szersze wykorzystywanie instytucji zawieszenia postępowania, aby podejrzanego (oskarżonego) kierować na leczenie. Obecnie zawieszenie postępowania stosowane jest bardzo rzadko.

W założeniach przewidziano także wprowadzenie do ustawy przepisu, który regulowałby kwestię udzielenia przerwy w wykonywaniu kary więzienia wobec osób uzależnionych skazanych za przestępstwa popełnione w związku z uzależnieniem. Chodzi o to, aby takim osobom, w niektórych sytuacjach, umożliwić leczenie poza zakładem karnym.

Według obecnych unormowań, kto wbrew przepisom ustawy, posiada środki odurzające lub substancje psychotropowe, podlega karze pozbawienia wolności do lat trzech. Jeśli przedmiotem czynu jest znaczna ilość środków odurzających lub substancji psychotropowych, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od sześciu miesięcy do lat ośmiu. W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.


http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,Dosc-gnebienia-milosnikow-narkotykow-na-wlasny-uzytek,wid,11810760,wiadomosc.html

Link to comment
Share on other sites

Niestety nie zmieni...

Spójrzcie na komentarze, pod artykułem. Po prostu społeczeństwo nie jest gotowe na takie zmiany.

Pomyślcie co sie będzie działo w TVNie.

Odzwyczajam się od krytykowania, ale będzie emitowane tyle UWAG w TVN, że rząd doprowadzi do delegalizacji...

Smutne, ale prawdziwe. Chciałbym, żeby nie karano za posiadanie małych ilości, ale to mało możliwe:(

Link to comment
Share on other sites

jestesmy 100 lat za murzynami i tak juz pozostanie tutaj.Polska jak wiadomo od zawsze stara sie byc kopia USA tylko ze zatrzymala sie na latach 80 USA i nic nie idzie do przodu.Paranoja jest co tu sie wyrabia...Prezydent nei wie czy marihuana jest z konopi, drugi mowi ze palil ale sie nie zaciagal,trzeci przyznaje sie do palenia marihuany ale twierdzi ze smianie sie to byl dla niego straszny przezytek i horror i tak moge wymieniac i wymieniac :| ludzie przyjezdzajacy z innych krajow nie moga sie nadziwic jak polaczki sa oglupiane ale ludzie proboja tego nie zauwazyc

Link to comment
Share on other sites

Ale ta nowelizacja czy ch*j wie co lezy na idiotycznym i ciezkim do zrozumienia tle .. nic nie wnosi do naszego prawa przeciw dzialaniu narkomani,bylo jak jest ..teraz tez jak cie zlapia to nie zawsze masz przejabene , ja mialem 2 sprawy i tylko same pouczenia bo poprostu trafilem na dobrego prokuratora i przekonujaca z nim rozmawialem nie wydajac przy tym zadnego koleszki :zjarany: . A mimo wszystko widnieje tytul w stylu " mozna posiadac na wlasny uzytek " tylko skad wziasc to na wlasny uzytek, no wiadomo od dilera bo swojego uprawiac nie pozwalaja no wiec wg nich wypadaloby sprzedac kolege to cie zostawia w spokoju . Czyli ku**a nic sie nie zmienia w naszym kraju

Link to comment
Share on other sites

Ja to nazwe 2 słowami : "PAŃSTWO POLICYJNE" i to nie jeden juz mowil..haha..ostanio w tvn Turbo facet ktorego capneli za przekroczenie predkosci powiedzial wlasnie "panowie patrza na marki aut?..bla bla bla..na koniec dodal..widocznie mamy panstwo policyjne"..

Link to comment
Share on other sites

Jednocześnie według resortu należy zrezygnować z bliższego definiowania pojęcia "nieznacznej ilości środka odurzającego", pozostawiając to ocenie organów ścigania w konkretnych sprawach.

czyli jeżeli przeforsują tą ustawę, to bądźcie gotowi i tak na więzienie, nasi panowie policjanci będą sobie interpretowali nieznacze ilości jako 1mg.

Link to comment
Share on other sites

metalfan

Jak bys mial samare po jaraniu i powiedzmy ze pyłek czy taki miał Ci zostanie...w naprawde minimalnych ilościach to tez sie dojebią..hah..To jest smieszne..pełno pakietów lezy na ulicy jak dziecko je podniesie to tez beda "mili" dla dziecka ?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Privacy Policy to insert a link to the Privacy Policy page GDPR - Website only for adults, 18+