Skocz do zawartości
thc-thc

centrummarihuany

Dziedziczenie genów


Mateusz27g

Recommended Posts

Witaj, aż się sam zamyśliłem... nie zajmuje się automatami więc olewam je ale znalazłem ciekawy artykuł o genie recesywnym:

Genetyka mendlowska (klasyczna) - link do pełnego artykułu: http://www.e-biotechnologia.pl/Artykuly/genetyka-mendlowska-klasyczna

a w nim pewien fragment:

Cytuj

Interakcje między allelami tego samego genu: 
•    dominacja całkowita – dziedziczenie typu Pisum; allel dominujący nie pozwala na ujawnienie się cech allelu recesywnego; 
•    dominacja niecałkowita, semidominacja, półdominacja – dziedziczenie typu Zea; allel dominujący nie maskuje w pełni działania allelu recesywnego, to znaczy jeśli allel czerwonej barwy kwiatów jest dominujący (AA - kwiaty czerwone), a białej - recesywny (aa - kwiaty białe), to heterozygota (Aa) będzie miała kwiaty różowe; 
•    współdominowanie, czyli kodominacja; w stanie heterozygotycznym ujawniają się cechy fenotypowe obu alleli danego genu i występują niezależnie od siebie w postaci wyjściowej, np. czerwono-białe kwiaty. 

...


Wśród osobników o jednakowym genotypie pod względem badanego genu, jedynie część z nich może wykazywać obecność danej cechy. Zjawisko to nazywa się penetracją genu. O penetracji całkowitej (100%) mówimy, gdy w populacji wszystkie osobniki z tym samym genotypem mają identyczny fenotyp. Penetracja niezupełna (<100%) występuje, gdy w populacji osobniki o tym samym genotypie wykazują zróżnicowanie fenotypowe. 

Gdy osobniki o tym samym genotypie ze względu na dany gen mają różny stopień nasilenia cech fenotypowych mówimy o ekspresywności genu. Może mieć ona charakter stały lub zmienny. 

 

Idąc tym tropem trzeba by sprawdzić geny których używamy, na pewno nie są to czyste fotoobojętne geny... Wychodzi na to że roślina auto + auto wcale nie nie musi dać pokolenia w 100% auto... 

Już sam nie wiem co pisze, nie lubię automatów i wiedza o nich ciężko mi się przyswaja... Tak czy inaczej ja nie odpowiem, ale może ktoś już robił potomstwo z dwóch automatów... 

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

Gość
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Polityka prywatności link do Polityki Prywatności RODO - Strona tylko dla osób pełnoletnich, 18+