Skocz do zawartości
thc-thc

grower


BODIM

Recommended Posts

 

Wiatraczki komputerowe wytwarzają znikome ciśnienie statyczne powietrza i nie nadają się do tego, by przepychać powietrze przez filtr. W takim wypadku ich realna moc zostanie ograniczona do ~ 10%.

Zgadzam się. Tylko w przypadku PCBoxa można takim małym wiatraczkiem wytworzyć wewnątrz lekkie podciśnienie i nie robić dodatkowego wlotu powietrza do środka, niech powietrze wlatuje tylko "naturalnymi" nieszczelnościami w obudowie. 

Takie rozwiązanie powinno zabezpieczyć wydostawanie się zapachów przez owe nieszczelności i zmusić je aby wylatywało przez filtr węglowy. W teorii. Jeżeli w praktyce ktoś chętny do dam za parę złociszy kasetkę a testujący daje wentylatorek + PCBoxa :)

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

Te wiatraczk komputerowe wcale nie sa takie słabe. Z kumplem ostatnio testowaliśmy taki 120x120mm. Miał wydajność około 90m3/h. Przynajmniej tak podawał producent. Radził sobie całkiem spoko z warstwą węgla o grubości około 3-4cm. Zapachu zero za węglem. Box 0,4x0,6x0,8m. Bez wenta wilgotność w boxie od 80% na początku do 60% na koniec dnia. Z wentem i filtrem wilgotność spadała do 50% bardzo szybko, temp. też leciała w dół o parę stopni. A mamy jeszcze wnet. o wydajności 170m3/h. Ten to bez problemu sobie poradzi z taką warstwą węgla. Zawsze można dać np 4 wentylatory. Jeden obok drugiego, albo 2x2. Zrobić do nich taki jakby panel, w którym można je umieścić. Taki panel montujesz w ściance szafy lub ściance boxa z miękkiego materiału i masz 4x90m3/h. Do tego kasetki z warstwą grubości 2-3cm i jest bardzo wydajny filtr. A przy tym bardzo kompaktowy i cichy. Na 2 miesiące myślę że w zupełności starczy. A potem uzupełnia się świeżym węglem. Taką kasetkę to w sumie można samemu zmontować ze starego wentylatorka.

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

Pierwszy filtr gotowy.

 

post-43129-0-85811100-1440071564_thumb.j

 

Wysokość: 250 mm (razem z przyłączem 300 mm)

Średnica zewnętrzna: 150 mm

Przyłącze: 100 mm (w minusie więc wchodzi do środka wentylatora)

Waga całkowita: 2370 g

Waga węgla: 1600 g (3,45 litra)

W dolnej części korek umożliwiający wysypanie węgla i zasypanie nowym

Włóknina filtracyjna 250 x 520 nie w postaci worka tylko paska i zaciśnięta opaskami. Trzyma się mocno.

 

Powinien być odpowiedni dla przepływów do 250 m3/h lub mniejszych

 

Bardzo proszę o uwagi i spostrzeżenia. Zostaną uwzględnione w kolejnych prototypach

 

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

Wygląda dość profesonalnie :) Z tymi uchwytami mógłbyś coś pokombinować. Dla mnie jako, że sam robiłem boxa z płyt osb ciężko jest przymocować filtr opaskami. A tak to sobie wkręce w osb'ka 2 haki i będę mogł zawiesić. Teraz trzymam podwieszony na "trytkach" opaskach zaciskowych, ale martwię się, że jak nabierze wilgoci i zapachów to mi trytki wagi nie wytrzymają. Bo z tego co pamiętam to przed wymianą węgla filtr ważył ze 2-3 razy więcej niż ze świeżym węglem.

 

 

pzdr

 

   Addict

 

 

=================

 

Jeszcze z ciekawości. Biorąc pod uwagę, że przy małych(niskich) projektach (ale większych niż pcbox) nie ma miejsca na filtr wewnątrz boxa(każdy cm na lampę na wagę złota) wygladałoby to tak :

 

Went->Rura alu->filtr

 

1. Czy wtedy powietrze pchane przez went, a nie zaciągane wytwarzałoby większe ciśnienie? (czyli potrzebnaby była szersza(grubsza) ścianka dla filtra

2. filtr wstępny wsadzić wewnątrz filtra ( żeby kurz i inne syfy nie zapychały węgla)

 

Mam nadzieję, że da się to przeczytać i zrozumieć o co mi chodzi :) I czy jest to możliwe do wykonania?

Edytowane przez Addict
Odnośnik do komentarza
Share on other sites

Jeszcze z ciekawości. Biorąc pod uwagę, że przy małych(niskich) projektach (ale większych niż pcbox) nie ma miejsca na filtr wewnątrz boxa(każdy cm na lampę na wagę złota) wygladałoby to tak :

 

Went->Rura alu->filtr

 

1. Czy wtedy powietrze pchane przez went, a nie zaciągane wytwarzałoby większe ciśnienie? (czyli potrzebnaby była szersza(grubsza) ścianka dla filtra

2. filtr wstępny wsadzić wewnątrz filtra ( żeby kurz i inne syfy nie zapychały węgla)

 

Mam nadzieję, że da się to przeczytać i zrozumieć o co mi chodzi :) I czy jest to możliwe do wykonania?

1. Dla powietrza nie ma znaczenia czy wentylator pcha czy ciągnie. Wszystkie parametry będą takie same. Jedynie na co trzeba zwrócić szczególną uwagę w takim przypadku to szczelność całego układu went -> rura->filtr aby powietrze nie wylatywało nieszczelnościami jeszcze przed filtrem.

2. Filtr do wewnątrz jest problem wcisnąć i zmusić go żeby się nie rolował. Można wycinać z maty filtracyjnej kółeczka o średnicy wentylatora i na jego wylot montować i częściej ją wymieniać

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

Wentylatorowi łatwiej zasysać powietrze, niż je pchać.

Hmm. Wentylator zawsze pcha i ciągnie równocześnie. Zasada dla powietrza jest jedna i niezmienna: Ile wlata tyle wylata. Różnica może być jedynie w prędkości i ciśnieniu jakie wytwarza wentylator. Dla wentylatorków które tutaj są stosowane nie będzie to miało większego znaczenia.

 

Poniżej zdjęcie dla @Addict filtr do podwieszenia pod sufitem

 

post-43129-0-28725000-1440071390_thumb.j

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

Czyli parametry zostają te samę dla poszczególnych wydajności wentylatorów. Bo głównie mi o to chodziło :) Sam chyba bedę musiał zastosować taki trick, chociaż wiąże się to z częstym wymienianiem maty węglowej wewnatrz. Chyba że zrobiłbym to tak:

 

mata węglowa -> went -> rura -> filtr

 

Wtedy nie musiałbym dotykać scalonego układu filtracyjnego i nie byłoby problemu rozszczelnienia przy ponownym łączeniu rura->filtr. A w dodatku nie zasyfiałby się wentylator.

 

Le jestem zajebisty :D

 

pzdr

 

   Addict

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

 

 

mata węglowa -> went -> rura -> filtr

 

Wtedy nie musiałbym dotykać scalonego układu filtracyjnego i nie byłoby problemu rozszczelnienia przy ponownym łączeniu rura->filtr. A w dodatku nie zasyfiałby się wentylator.

 

Le jestem zajebisty :D

 

pzdr

 

   Addict

 

Nie mata węglowa. Tylko zwykła taka biała. a czy będzie przed wentylatorem czy za to jeden kij. Będzie czysty wentylator. 

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

 

Nie mata węglowa. Tylko zwykła taka biała. a czy będzie przed wentylatorem czy za to jeden kij. Będzie czysty wentylator. 

 

No o to mi chodziło. Nie wiem czemu napisałem węglowa, ale chodziło mi tutaj o zwykłą. A mata przed wentem, bo za wentem to już się went zasyfi. Tak na logikę :) kurz nie zatrzyma się przed wentem jak nic go tam nie będzie zatrzymywać.

 

===============

 

To kiedy bedziecie chcieli wchodzić z filtrami na rynek? I jak +/- cenowo to będzie wyglądać w stosunku do filtrów już obecnych?

Jeśli chodzi o wygląd to nie odbiegają niczym od zachodnich. Jeszcze tylko test pochłaniania zapachów i jeśli cena będzie konkurencyjna to macie dużą szansę na szerokiego grona odbiorców. W dodatku te filtry do pcboxów mogą być popularne. Bo nie widziałem jeszcze nigdzie takiej oferty.

 

pzdr

 

   Addict

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

Gość
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Polityka prywatności link do Polityki Prywatności RODO - Strona tylko dla osób pełnoletnich, 18+