Skocz do zawartości
thc-thc

centrummarihuany

Nauka o medycznej marihuanie


Macky

Recommended Posts

Wraz z okryciem w ludzkim organizmie sieci receptorów kannabinoidów, obalona została koncepcja, iż tetrahydrokannabinol (THC) jedynie maskuje pewne dolegliwości cielesne, jak na przykład ból, a nie działa na nie bezpośrednio. W organizmie znajdują się dwa receptory kannabinoidów: CB1 oraz CB2. CB1 znajduje się w kilku obszarów ciała, na przykład w neuronach w mózgu, rdzeniu kręgowym czy obwodowym układzie nerwowym. Zawierają go również niektóre narządy i tkanki, jak na przykład śledziona, gruczoły wydzielania wewnętrznego, serce, pewne obszary układu rozrodczego, moczowego i gastrojelitowego. Receptory CB2 są natomiast zlokalizowane głównie w komórkach układu odpornościowego, takich jak leukocyty, a także w śledzionie i migdałkach. Różnica między tymi dwoma rodzajami receptorów jest taka, że CB1 generują efekty podobne do oddziaływania konopi, zwłaszcza w odniesieniu do układu krążenia oraz psychiki. Receptory CB2 nie generują tego typu efektów.

Badania nad medyczną marihuaną

Istnieje wiele współczesnych badań nad możliwościami wykorzystania medycznej marihuany w leczeniu licznych dolegliwości. Wiele z nich przeprowadzono na zwierzętach laboratoryjnych – myszach i szczurach. Zgodnie z wynikami jednego z badań, kannabinoidy pomagają w przypadku problemów z jedzeniem, ograniczając poziom leptyny (hormonu stanowiącego naturalny sposób organizmu na zmniejszenie ilości przyjmowanego pokarmu). Wyjaśnia to, dlaczego wiele osób odczuwa potrzebę jedzenia po przyjęciu THC lub zażyciu marihuany. Wyniki te mogą pomóc ludziom mającym niewielki apetyt lub znaczną utratę wagi będące skutkiem choroby bądź efektem ubocznym stosowania leków.

Inne badanie ujawniło, że kannabinoidy zmniejszają działanie wydzielin jelitowych w jelicie cienkim. Powyższe wyniki badań wskazują na to, że marihuana medyczna może być skuteczna w leczeniu biegunki.

Anandamid endokannabinoidowy reaguje z mięśniami gładkimi znajdującymi się w drogach oddechowych, w części płucnej, w następstwie czego redukuje kaszel. Poprzez ukierunkowanie receptorów znajdujących się w górnej części dróg oddechowych, kaszel można kontrolować, co jest korzystne dla osób cierpiących na choroby i dolegliwości układu oddechowego.

Badania zastosowania THC w zakresie leczenia nudności i wymiotów pozwoliły wysunąć konkretne wnioski na temat przewidywanych wymiotów często powiązanych ze stosowaniem opiatów. Wyniki te są istotne ze względu na potencjalne działanie, jakie może mieć ten związek chemiczny na skutki uboczne chemioterapii nowotworów, przy której nudności i wymioty są powszechnym problemem.

Przeprowadzone na myszy laboratoryjnej badania nad THC stosowanym w charakterze leku przeciwnowotworowego przyniosły pozytywne wyniki. Naukowcy odkryli, że THC w połączeniu z syntetycznymi kannabinoidami ma istotny wpływ na wynik badania. Kilku myszom wstrzyknięto komórki raka mózgu, który wywołał śmiertelne guzy. Związek będący mieszanką THC z syntetycznymi kannabinoidami został skierowany w komórki guza i spowodował ich rozproszenie. Należy zauważyć, że leczenie nowotworów przeprowadzone na myszach czy szczurach potencjalnie może być śmiertelne lub nieskuteczne dla człowieka.

Doświadczenia na pacjentach

Informacje dotyczące prowadzonych na pacjentach w ramach badań naukowych doświadczeń z użyciem medycznej marihuany są dyskusyjne i wymagają dalszych badań. Niektórzy pracownicy służby zdrowia gromadzą informacje od swoich pacjentów; jednak wyniki są jeszcze zbyt nieliczne, aby móc przeprowadzić dokładną, kompleksową analizę. W gruncie rzeczy, analizując osobiste reakcje ludzi korzystających z medycznej marihuany, stwierdzono, że na wiele chorób, dolegliwości i rodzajów przewlekłego bólu mogą istnieć bardziej skuteczne, dostępne leki, choć ludzie bardzo różnie reagowali na wybrane farmaceutyki. Obecnie brak jednak jednomyślności w kwestii skuteczności stosowania medycznej marihuany, a każdy przypadek odnosi się indywidualnie do poszczególnych osób.

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

Musze dodać w artykule ciekawą rzecz, marihuana działa na choroby lokomocyjne, ale tylko w postaci spożytego produktu konopnego(masło,olej).

Paląc przed i w trakcie podroży, jest się bardziej narażonym na rożne dolegliwości.

Zawroty głowy, nagłe skoki ciśnienia, uczucie ruchu pojazdu, uczucie stresu związanego z długą trasą, ogólnie większe rozdrażnienie, no i przez dym może wywołać torsje, gdzie w przypadku jedzenia jest to fizycznie nie możliwe(działanie anty wymiotne).

 

Zapewne będę to niejednokrotnie powtarzać, ale w wyniku długiej jazdy/podróży dzięki zjedzeniu ciastka, nie czuje się odrętwienia, zawrotów głowy, nudności, torsji. 

Ma pozytywny wpływ na błędnik (przy długiej jeździe nie występują zawroty głowy oraz gwałtowne zmiany związane z prędkością podroży).

Wywołanie torsji jest nie możliwe, nawet przy usilnym ich wywołaniu.

Bóle głowy oraz zawroty ustępują, a podroż jest przyjemniejsza.

Jest to kolejny plus medycznej marihuany, wiadomo tylko dla osób dorosłych.

 

Musiałam dodać :)

Patrząc sie na liczbę receptorów to fascynująca sieć kannabinoidów w organizmie. 

A ich funkcjonalność w organizmie jest niesamowicie wielka, nie ma lepszego leku na świecie.

 

:indiana:

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

Gość
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Polityka prywatności link do Polityki Prywatności RODO - Strona tylko dla osób pełnoletnich, 18+