Jump to content
thc-thc.com
ganjafarmer.com.pl
sklep z nasionami marihuany
grower.com.pl www.growbox.pl seedstockers.com

Uderzanie w użytkowników marihuany nie ma sensu


weeed

Recommended Posts

Po sprawie Juranda. "Uderzanie w użytkowników marihuany nie ma sensu"

- W Polsce nie ma ograniczeń w dostępności narkotyków - mówił w TOK FM Marek Balicki, poseł SLD, członek sejmowej komisji zdrowia. - Takie narkotyki, jak marihuana, są bardzo łatwo dostępne, w związku z tym kierowanie ostrza prawa w ich sporadycznych użytkowników jest bez sensu - przekonywał.

Na antenie TOK FM rozmawiamy na temat dostępności i karania za posiadanie narkotyków na własny użytek. Pretekstem do rozmów jest historia Juranda, który ma osiemnaście lat i został aresztowany za posiadanie kilku "skrętów". W areszcie usłyszał: Lepiej, żeby pan pił wódkę jak normalny człowiek. Wyzywano go od ćpunów. Czeka go teraz proces o posiadanie narkotyków. Jeżeli zostanie skazany, znajdzie się w krajowym rejestrze skazanych - to może z kolei spowodować, że będzie miał problemy ze znalezieniem pracy.

"Te ograniczenia są nieskuteczne"

 

- To nie jest nic dziwnego, bo informacje o takich przypadkach mamy od wielu lat, czyli od kiedy wprowadzono karanie za posiadanie każdej ilości narkotyku na własny użytek i od kiedy wśród tych narkotyków znalazła się marihuana - komentował w TOK FM Marek Balicki, poseł SLD, członek sejmowej komisji zdrowia.

 

Wprowadzanie ograniczeń prawnych, takich jak zakaz posiadania narkotyków na własny użytek, jest celowe tylko, jeżeli są one skuteczne i rozwiązują pewien określony problem - uważa Balicki. - Natomiast te ograniczenia są nieskuteczne - podkreślił poseł. Dodał, że w przypadku rozwiązań zastosowanych w Polsce, prawo nie dość, że jest nieskuteczne, to na dodatek przynosi szkody. - Chodzi o sytuacje, kiedy obywatel nie popełnia wykroczeń w innych sferach życia, a zostaje przez jedną decyzję parlamentu przeniesiony do grupy przestępców. Można powiedzieć więcej: ta ostra polityka narkotykowa powoduje, że ludzie czasami trafiają do więzienia i tam trafiają w wir uzależnienia narkotykowego. Więzienie jest miejscem, gdzie można uzależnić się od narkotyków - podkreślił Balicki.

 

"Rozwiązanie jest złe, a nawet głupie"

 

- Dzisiaj mamy taką sytuację, że w Polsce nie ma ograniczeń w dostępności narkotyków - mówił Balicki. - Takie narkotyki, jak marihuana, są bardzo łatwo dostępne, w związku z tym kierowanie ostrza prawa w konsumentów - często eksperymentujących, sporadycznych użytkowników - jest bez sensu. Dlaczego państwo uderza w użytkowników substancji, które są mniej szkodliwe od innych substancji psychoaktywnych, które są powszechnie dostępne? - pytał poseł. I wyjaśnił: - W Polsce najwięcej szkód powoduje substancja psychoaktywna, jaką jest alkohol.

 

Zdaniem Balickiego, gdyby rzeczywiście realizowano plan zapowiadany w 2000 roku (działania policji miały być skupione na łapaniu dilerów dużej rangi, a poprzez drobnych użytkowników służby ścigania będą dochodziły do dystrybutorów) to to rozwiązanie mogło zadziałać. - Obietnice działań okazały się nieprawdą - policja skupia swoją uwagę na drobnych użytkownikach. Nie rozwiązuje to żadnych problemów. To jest złe, głupie - przyznał były minister zdrowia.

 

- Restrykcyjne prawo nie zmniejsza konsumpcji. Konsumpcja w Polsce wręcz wzrosła. Gdyby tego typu prawo było skuteczne w jakimkolwiek kraju, to można by dyskutować. Nie jest skuteczne - podsumował Balicki.

 

Po godzinie 10.25 gościem Komentarzy TOK FM będzie Jurand - aresztowany za posiadanie niewielkiej ilości marihuany.

 


Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Privacy Policy to insert a link to the Privacy Policy page GDPR - Website only for adults, 18+