Skocz do zawartości
nasiona marihuany

seedbay

Panel LED


Recommended Posts

Opublikowano

A jak chcesz to podzielić? Tak, że na veg świeci ileś tam diod, a na flo dołączasz następne i świecą wszystkie?

Czy tak, że na veg świeci pierwszy obwód, a na flo wyłączasz ten pierwszy i włączasz drugi?

 

Pierwsza opcja była by lepsza chyba. Na veg np. niebieskie białe i połowa czerwonych, a na flo dodatkowo reszta czerwonych i pomarańczowe. 

A jak będzie za mało na veg, to zawsze możesz lecić od początku pełną mocą.

  • Replies 49
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Opublikowano

No właśnie tak kombinowałem, żeby na weg dać ileś tam diod - spektrum na weg, a na flo wyłączyć weg i dać ileś tam diod na flo. Ale się teraz zastanawiam się czy nie połączyć wszystkich równolegle i dać po prostu całe spektrum przez cały okres. Powiedzmy, że 24x3 to daje nam 72W - to był realny czy realny jest trochę mniejszy- Dzielnicowy? Bo pamiętam, że to liczyłeś. ;)

 

 

Opłaca się robić, żeby wszystkie świeciły równocześnie? Będzie to wykorzystywane czy po prostu marnotrawstwo prądu?

Opublikowano

Załóżmy że użyjesz takiej ilości i proporcji diod

10x 660

6x 625

4x 450

2x 465

2x orange

2x 5000k

 

Diody czerwone i pomarańczowe mają spadek około 2,3V na jednej diodzie.

Diody niebieskie i białe mają około 3,4V na diodzie.

Co to oznacza?

Że jeżeli np. połączysz w szeregu 10 diod niebieskich, to masz spadek napięcia 10x3,4V, czyli 34V. Jeżeli użyjesz zasilacza stałoprądowego, który daje prąd 600mA (0,6A), to moc jaką pobiorą diody, jest to napięcie wszystkich diod w szeregu (czyli nasz spadek napięcia 34V) pomnożońy przez prąd jaki daje zasilacz. W tym przypadku 0,6A. Da ci to około 20,4W mocy pobieranej. A licząc moc z nazwy diod, że są to niby diody 3W, to powinno wyjść teoretycznie 30W :) A jest 20,4.

Gdybyś miał w szeregu np. 10 diod czerwonych, czyli 10x2,3V i chciałbyś je podłączyć pod zasilacz 300mA (0,3A), to moc miałbyś taką: 23Vx0,3A=6,9W. Dla zasilacza 0,6A, około 2 razy więcej, czyli jakieś 13,8W. To wszystko liczysz ze wzoru P=U*I, czyli moc równa się napięcie razy natężenie prądu. W jednym szeregu możesz m ieć różne kolory diod, i każda może powodować inny spadek napięcia. Sumujesz spadki napięć dla wszystkich diod i mnożysz przez prąd jaki daje zasilacz. To wszystko. Musisz tylko pamiętać, żeby zasilacz był w stanie obsłużyć takie napięcie. Zazwyczaj na zasilaczach stałoprądowych, tzw, driverach, masz podane jakie zakresy napięć obsługuje, np, 45-67V. Czyli łączny spadek napięć dla wszystkich diod musi się mieścić w tym przedziale. 

Teraz powinieneś być w stanie policzyć, jaką moc będzie miał panel na tych diodach co wyżej podałeś. Policz i napisz, to powiem ci czy dobrze. Jest to moc plus/minus parę procent. Do tego dochodzą jeszcze jakieś straty, ale tych nie wiem jak się liczy. Jakoś się w to specjalnie nie zagłębiałem.

 

A co do dwóch obwodów, to zrób tak że jeden na veg plus dołączany drugi na flow. Jak się okaże że na veg mało, to możesz lecieć od początku do końca na dwóch. Na 0,2mkw starczy.

Opublikowano

Mega łopatologicznie wytłumaczone! Przyda się na pewno nie tylko mi!

 

Zasilacz jaki proponujesz - 0.6 czy 0.7? Napięcie do 70V pewnie styknie, chociaż jeszcze nie liczyłem. ;)

Opublikowano

Policz policz. A zasilacz, czy 0,6A (600mA), czy 0,7A (700mA), to od ciebie tylko zależy. Didoy 3W ponoć potrafią wytrzymać i 1200mA, ale wtedy ich żywotność DRASTYCZNIE spada. 0,6 czy 0,7 są bezpiecznymi prądami dla tych diod. Przy 0,7 będzie ci pobierło odpowiednie więcej prądu niż przy 0,6.

 

Co ciekawe.

Jeżeli np. zamiast zasilcza 300mA dasz zasilacz 600mA, czyli dwa razy większy, to teoretycznie powinieneś mieć dwa razy więcej światła. A tak niestety nie jest. Będziesz miał światła więcej nie o 100%, a o jakieś 70-90%. Jest to spowodowane CHYBA tym, że przy większym prądzie przepływającym przez didoy, diody bardziej się grzeją i wytwarzają przez to większy opór dla przepływajacego prądu. Czyli część mocy, te 10-30%, idzie w ciepło a nie w światło. Jakoś tak to mniej więcej wyglądało. Dokładnie już nie pamiętam. Ale to tylko taka ciekawostka.

Opublikowano

To dam 0,7. - Czytałem o tym, że jest więcej światła, ale nie o 100%. Przeliczę na dniach, znajdę jakiś zasilacz i pokażę- ustalimy czy styknie i rozrysuję wstępnie układ diod.

Opublikowano

W takim układzie to byłoby ok. 70v, co na zasilaczu 0,7 daje nam ok. 49W. I się poważnie zastanawiam czy w ogóle dzielić to na dwa obwody, czy po prostu puścić wszystko na jednym - bez faz weg i flo, ale na zasilaczu 0,6w - co da jeszcze mniejszy pobór. 

 

Jakiego kabla używasz Dzielnicowy do lutowania? Jaki przekrój - 0,5 - 0,75 (kwadrat)? Skrętka? 

 

BTW, na radiatorze ok, 12x20cm powinny się zmieścić 24 diody, ta? i jeszcze jedno btw - myślisz, że przy wysokości 3,5cm obędzie się przy takiej ilości diod bez wentyla czy marne szanse?

Opublikowano

Około 48-49W.

Kabel 0.3mm kwadrat.

Daj na jednym jak chcesz. Mniej zabawy przy montażu.

Radiator czy da rady, to zależy od jego powierzchni. Musiałbyś poluczyć ile cm kwadratowych mają łącznie jego żebra. Żeby odprowadzić 1W ciepła bez chłodzenia, potrzeba by z 50-60cm kwadrat. Czyli dla prawie 50W potrzeba by conajmniej 2500cm kwadratowych. Ale już po wywymiarach jakie podałeś, obstawiam że twój tyle nie będzie miał. Może będzie miał z 1800-2000 cm kwadrat.

Ile jest na nim żeberek i jaki jest wymiar jednego żebra?

Opublikowano

Jeszcze się rozglądam, bo po prostu nie chcę kupić radiatora, gdzie przerwy między diodami będą wynosić 5cm i więcej. Chcę to światło bardziej zbić niż rozrzucić po radiatorze. Jakiś sklep możecie polecić z radiatorami?

  • 3 miesiące temu...
Opublikowano

Witam.Odświeze temat troche bo sam zaczełem mysleć na led growem. Jakie firmy polecacie dostepne w pl (allegro,growshopy itp) i jak ma sie moc lampy led do powierzchni boxa? to znaczy ile w na m^2?

Gość
This topic is now closed to further replies.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Polityka prywatności link do Polityki Prywatności RODO - Strona tylko dla osób pełnoletnich, 18+