Skocz do zawartości
thc-thc

grower

Od świetlówki do "pro"


ubuzububub

Recommended Posts

Witam

 

Pierwszy wstep jest taki, ze to moze zły dział. Trudno. Łaskawi administratorzy i modzi napewno zrozumieją i przeniosą. 

 

Drugi wstep jest taki, ze to dla tych ktorzy robili ciągle małe, mało, nie tak jakby chcieli i otrzymali szanse zrobic tak jak chcą i jak zawsze chcieli a nie mogli z roznch przyczyn. Dla tych ktorzy jak juz chcą i moga a nie do konca wiedzą jak. 

 

Trzeci wstep jest taki, ze pozwole sobie opowiedziec swoją krotką historie :

 

Nastepujaco :

 

Forum obserwuje juz od lat, pare kont mialem i zniknely po czasie. Trafiłem na to forum pewnego dziwnego dnia kiedy otwierajac samare znalazlem w niej nasionko. Wowczas zlowieszczy pomysl przyszedl mi do glowy - sadzic, sadzic, sadzic. 

Wczesniej byłem tylko palaczem, teraz mialem przed sobą - początek - tego co zazwyczaj spalam. Potrzebowałem informacji i tak w ramach przypadku trawka.org stanela na mojej drodze.

 

Pierwsza uprawa z wyzej wspomnianego nasionka, pierwsza zebrana wiedza zdobyta na forum, dzisiatki przejrzanych growlogow az przyszedl czas - jak sadzilem bylem gotow. Czym predzej znalalem karton po butach, w mig oblepilem go folia aluminiową, jeden maly wiatrak od kompa na wyciag, drugi mieszajacy, mala dziura wycieta jako wlot pasywny. Nasiono na wacik ->do cieplego ciemnego miejsca i po okolo dwoch tygodniach pojaiwl sie kielek. Szał, fajerwerki, ekscytacja ! Wreszcie jest, tak dlugo oczekiwany. Ziemia, doniczka, do boksa i wyczekiwanie. Po okolo tygodniu wyszedl z ziemi - > znowu fajerwerki, zabawa i radosc. Temperatura w normie - wilgotnosc w normie - niecierpliwosc w normie. Czekam i czekam. Nastepne tygodnie mijały, wiedzialem ze jakos wolno rosnie ale obwinialem za to jedną swietlowke ktora w marzeniach miala byc hps'em. Pierwsze liscie, pierwsze pietro, drugie pietro, idzie w gore. Wolno ale jednak ! Non stop gapiąc sie na juz skonczone badz trwajajce growlogi innych, co chwila zagladałem do boxa. Czyzby obsesja ? W pewnym momencie nie moglem wiecej winic mojej jednej swietlowki. Widziałem dziwne roznice pomiedzy liscmi - mojej roslinki a liscmi roslin innych osob. Cos tu jest nie tak. Zły niepokoj wkradł sie do mojej głowy. Czyzby czekam na darmo ? To niemozliwe ! Napewno nie ! - wmawialem sobie. Czas mijał, roslina rosła coraz bardziej znacząc swoje roznice z konopią. Nie mialem wyboru mialem sprawdzic co mialem. Wtedy bylo juz oczywiste ze to nie mj. Sprawdziłem i okazało sie ze to winogron ! Z jednej strony ogromny zawod, z drugiej troche smiechu i duma. Kto by sie spodziewał ze kiedy uda mi sie od nasionka stworzyc winogron. Smutny, nie smutny posadzilem go w ogrodzie gdzie rozrosl sie niesamowicie i rosnie do dzis. 

 

"Mieli racje ludzie z forum, ktorzy mowili zeby pestki brac z dobrych seedbankow" - moje jedyne mysli pozniej. Jeszcze bylem studentem, hajsu nigdy nie bylo za wiele ale jakos sie udalo uzbierałem, boxa zbudowalem lepszego juz nie z pudelka po butach a malej szafki. Nasionko z dobrej strony zamowione, przyszlo nadzwyczaj szybko. Lumeny wyliczone - choc to nadal byly swietlowki, wentylatory o wiele lepsze, ziemia wspanialsza, nawozy z dobrych firm. Nasionko na wacik, po kilku dniach do ziemi i rosnie !

Wspaniale bylo czytac to forum i krasc z niego wiedze, wiedząc coraz wiecej. Wtedy moja pierwsza uprawa wydala mi sie zalosna i smieszna.W drugiej juz -  krzak rosl, rosl coraz bardziej i ku mojej uciesze byla to wreszcie MJ. Pierwsze LST zrobione, donica wielka, swiatła wystarczajaco a nawet zabardzo. Wybrałem wtedy odmiona - white widow. Rosła rosła. Jeden tydzien, drugi trzeci, miesiac, 5 tygodni. Wstawilem kiedys fotorelacje. Ludzie mowili "daj na flo bo rozsadzi ci boxa" - mowili ale nie wiedziałem dokladnie o co chodzi - przeciez zamowilem automata. Tak przynajmniej myslałem. Po okolo dwoch miesiacach, nie mogac doczekac sie kwitnienia, zrozumialem jaki ze mnie debil i w koncu przelaczylem oswietlanie na 12/12. Nigdy sie jednak nie doczekałem tego krzaka. Zył przez wiele miesiecy jesli nie pol roku. Skubalem z niego topy na ktorych tylko pojawily sie włosy. Niecierpliwosc a takze brak odpowiedniej wiedzy ponownie okazaly sie moja zgubą. "Uprawa moze nie dla mnie " - myslałem. Dałem sobie z tym spokoj, ciagle czytajac, czytajac i uczac się. 

 

Wiele miesiecy pozniej, ciagle czytajac forum i ogladac growlogi (az przykro bylo i zazdrosc szarpała, slina leciala a marzenia wymykaly sie wyobrazni) zdecydowałem po raz kolejny, poddac sie probie i rozpoczac tą dziwna przygode i podroz - uprawy. Przygotowania wieksze niz kiedys, wiedza z poprzednich upraw albo raczej bledow zdobyta i podsumowana. Trzeba dac rade bo jak nie to wielka kupa.

Box jeszcze lepszy, przystosowany, mini odblysnik - bo z braku hajsu dalej na swietlowkach. Wszystko jest, ziemia, donice odpowiednie. Wybieranie nasionka zajelo mi wieki - w koncu padło na Big Bang. Czy to napewno automat ? sprawdzalem po tysiac razy. Nie chcialem znowu czekac miesiacami. Relacja była, konto było i growlog tez. Konta nie ma, haslo zapomniane, w zaden sposob nie moge udowodnic ze to moje.

 

Walczyłem, walczyłem, z plamami na lisciach, a tu za malo rosnie a tu za slabo, co by nawozow za szybko nie dac. Po 65 dniach wreszcie cierpliwosc i starania zostaly nagrodzone i przyszedl czas na pierwszy plon. Pierwszy plon od oczekiwany od tak dawna (biorac pod uwage dwie poprzednie zakonczone niczym uprawy). Byłem niezwykle szczesliwy i zadowolony. Prawda, prawda drodzy uzytkownicy - scieta za wczesnie ale i tak zamiatała a na buzi banan.

 

Pozniej juz sie nie zatrzymałem ale na forum nie wracałem. Kolejna uprawa najlepsza ze wszystkich - odmiana La frutta di venus - do tej pory najlepszy przezemnie kosztowany automat. Oczywiscie poprawy boxa poprawy wszystkiego, doswiadczenie wyciagniete z bledow i jakby sie zdawalo wczesniej, zmarnowany czas nie poszedl na marne. Plon dwa razy wiekszy niz z big banga, zdjecia gdzies mam, jakby ktos chcial to zapodam.

 

Pozniej kolejna uprawa tym razem nie auto a trafilo na Mandalay (nie wiem czy dobrze napisane) od ministry canabis. Znowu swietlowki. Plon wyszedl dobry ale dopiero wtedy zrozumialem ze mogl byc przynajmniej 10 razy wiekszy gdyby byl hps. Roslina urosla ogromna ale topy nie napuchly, box przebudowywałem chyba z 10 razy, swietlowek dodalem od jednej az do 8. Wspanaila to roslina ze wspanialym wplywem. Szkoda ze nie bylo dobrego oswietlenia. Trudno.

 

Kolejna uprawa, brak hajsu na hps ale bylo mnie stac na cfl. Kupilem dwie. W koncu to lepsze niz normalne swietlowy. Jedną na weg, druga na flo. 125 w + zwykle swietlowki. 

Ponownie chcialem zasadzic la frutta di venus ale niestety po 16 dniach z powodu braku czasu i wypadku roslina do wyrzucenia. 

 

Nie poddałem sie tak łatwo bo uprawy nauczyly mnie radosci a zarazem smutku z czasu gdy dobiegaja do konca. Postanowiłem powrocic do zrodeł a raczej do pierwszej odmiany ktora udalo mi sie doprowadzic do konca - czyli big bang.

 

Pierwszy raz zamiast jednej kupiłem dwie. Aktualnie dzien 11, wszystko idzie dobrze, jak ktos bedzie chcial moge zrobic growlog.

 

Nic nie poradze na to, ze ciagle marze. Ciagle jest ten hps, ktorego nigdy nie mialem. Okolicznosci sie zmienily. Tym razem mnie stac. Mysle ze mam wystarczajaco doswiadczenia azeby przejsc na "pro". Dobry box, dobra wentylacja, dobry hps. Wszystko tak jak nigdy nie bylo a jak zawsze miało byc. Czas do grudnia - zeby to wszystko skompletowac i zlozyc. Srodki są rozłozone na dwa miesiace. Wszystko bedzie kupowane w czesciach. Mialem mozliwosc kupic gotowe zestawy ale jakos nie oszalamia mnie ich "moc". Zazwyczaj skladane sa przecietne czesci i kosztuja tak sobie. Wreszcie jak nigdy moge sobie pozwolic na to co chce a wiec postanowilem dac sobie czas i dobrze sie przygotowac. Moje motto na dzis jest takie - poczekac, dobrze sie przygotowac, niech starczy na dlugo, bez zmian. 

 

Z mojej strony - to dlugo terminowy temat - dlatego prosze o nie kasowanie go, nawet jesli jest wbrew regulaminowi itd. 

 

Bede tutaj pisał pokolei, co juz jest, co ma byc, czego nie jestem pewien, jakie mam rozkminy a takze rozwiazania na nie.

 

Zazwyczaj bym tego nie zrobił ale stworzylem ten temat poniewaz zrozumialem, ze rolnik jak jest dobry to jest, nawet bez sprzetu. A jednak roznica jest wielka dla kogos kto cale zycie jedzie w malych boxach na swietlowkach czy cfl'ach i pozniej chce przejsc na o wiele wieksze boxy i hpsy.Niby zasada ta sama - swiatlo, wentylacja, odpowiednie warunki. Mimo tego mysle, ze roznica jest zawsze a ktos kto robil dobre uprawy na malym sprzecie nie zawsze moze przyzwyczaic sie i ogarnac takie "wielkie" sprzety. To jakby nie bylo jest inny kaliber, mimo wiedzy i doswiadczenia wymagajacy innego podejscia.

 

Moze jest wiele takich osob jak ja a moze tylko ja jestem przewrazliwiony i biore wszystko zbyt powaznie. 

 

Temat - temat - tego tematu jest taki - wydac hajs raz a porzadnie - byle starczalo i spelnialo oczekiwania.

 

Bede w tym watku, dzielil sie swoimi uwagami i myslami, na temat najrozniejszych rzeczy zwiazanych z przejsciem na cos nowego - moze lepszego - silniejszego i napewno innego niz "uprawa na swietlowkach"

 

Uwazam ze na dzis to juz wystarczajaco dlugi post. Nastepnym razem napisze co zaplanowałem. Co juz jest pewne ze kupie a nad czym jeszcze rozkmina trwa. 

 

Obojetnie skad i obojetnie gdzie, co i jak i jak i po co.

 

W kazdym zakątku dla was rolnicy i pasjonaci.

 

Moc

 

Do nastepnego.

 

 

Peace

 

 

Ps. Za wszelkie bledy - zastrzegam sobie prawo nie poslugiwania sie jezykiem polskim od lat 7. Kto ma zrozumiec. Zrozumie.

 

Yo

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

Zacni uzytkownicy forum 

 

Bracia i Siostry

 

Coz moge powiedziec ? 

 

Spodziewalem sie raczej ze polece prosto do "Mistrzowskich" a tutaj taka niespodzianka. Dzieki wam wszystkim za dobre słowa. Nie ma to jak zupelnie nieoczekiwanie dostac wsparcie tak poprostu prawie, ze za nic. Dzieki raz jeszcze.

 

Misek1103 - co tu duzo mowic ? Natura, natura. Piekna, pewnie smak został do dzis :D

 

Sam miałem wiele zdjęc ale nie zostało mi ich duzo - szkoda mi najbardziej Venus bo wyrosła piekna a zdjecia zgubiły sie gdzies posrod czasu. Mam tylko zdjecia Mandalay - ktory doskonale pokazuje niedobory swiatła. Bedzie wiecej czasu to napewno gdzies wstawie, zeby kazdy mogl sie przekonac. Kazdy z nas zawsze czeka, uprawa jakby nie bylo automatow czy normalnych krzakow zmusza nas do walki o cierpliwosc. Kazdy z nas taka walke musi przejsc i kazdy powinien rozumiec, ze ten czas oczekiwania powinny wspierac jak najlepsze warunki - co by ten czas sie nie zmarnowal. No ale dosyc juz tych smentow, sentymentow i wspomnien.

 

Nowa uprawa - marzen - start. Pozwole sobie poinformowac wszystkich, ze zamiast napisac w jednym poscie wszystkie nizbedne rzeczy :box, wentyle, oswietlenie itd zamierzam w kazdym poscie zajmowac sie bede tylko jedną rzeczą na raz. W kazdym poscie z osobna bede poprostu mozolnie nawijał o wszystkich rozkminach, problemach, uwagach i wyzwaniach dotyczacych danej rzeczy. Moze i nie bedzie to ciekawe dla wiekszosci, bo to przeciez w kolko to samo. Warunki, warunki. Jesli jednak komus sie przyda - zajebiscie. Piona dla was.

 

Sposrod wszystkich niezbednych "skarbow" podzieliłem je na nastepujące : Pewne (czyli te ktore beda na 100 %), Niepewne (czyli takie nad ktorymi dalej sie zastanawiam) i Nieistniejące (czyli takie co do ktorych nie mam zielonego pojęcia).

Dzisiaj skupie sie na tym co jest najlatwiejsze i juz pewne, ze bedzie. Nie ma tego wiele ale wazne, ze jest wogole.

 

Przedewszystkim Cel : 

 

Niestety jestem dosc skomplikowana osobą, ktora lubi za duzo rozkminiac i zbyt wiele mozliwosci brac pod uwage. Zamiast wybrac sobie boxa i lampe a pozniej wszystko dopasowac - byloby prosciej - zdecydowałem, ze skoro juz mam okazje zbudowac boxa marzen, skromnych zbuduje go tak by starczył na wiecej niz jedna mozliwosc. 

Ale zaraz, zaraz ! O co mi biega ? No własnie chodzi o to, ze o podwojne dno. Budujac tego boxa, chce zlozyc go tak, by na samym poczatku (uprawe, dwie, trzy, cztery - kto wie ?) działał z hpsem 250w a pozniej w przyszlosci gdy sam przerosne swoje marzenia, dzialal z hpsem 400w) 

Budujac tego boxa, chce zbudowac go odrazu na hps 400, mimo ze bedzie w nim hps250. Innymi slowy, kiedy przyjdzie czas i przelacze sie na 400w, nie chce zmieniac ani boxa ani kupowac nowych wentylatorow i tak dalej i tak dalej. Mysle, ze zrozumiecie ten dziwaczny cel. Pewnie wielu powie - "Po cholere ? Nie lepiej odrazu na 400 i problem z głowy ?" A ja odpowiem - no własnie nie i na tym polega moja dziwacznosc.

 

Wracając do tego co juz wiem, czyli do rzeczy Pewnych :

 

Nr 1. Balast 

 

Sposrod wszystkich jakie znalazłem najbardziej wpadl mi w oko balast LUMATEK 400w. Ma tą ciekawa opcje ze obsluguje : 250w, 250w + super lumeny, 400w i 400w ponownie super lumeny. Wydawało by sie ze na moją "podwojna uprawe" jest idalny. Ogladalem tez balasty innych firm, ktore dzialaja podobnie - na kilka roznych watow )100, 150, 250, 400, 600 i 1000 itd. Nie potrafilem zauwazyc roznicy pomiedzy firmami dlatego dla mnie balast to poprostu balast. Padło na Lumatek. Jesli ktos uzywa innych o podobnych opcjach i potrafi wyrazic sie o plusach i minusach. Prosze bardzo, droga wolna. Podziekuje juz teraz.

 

Koszt tego balastu - 100 f, chociaz widzialem tez za 60 f - niby nowe i wszystko. Nie mam pojecia z czego wynika ta roznica cen. Tak czy siak licząc wole uznawac te najwieksze wartosci - zeby pozniej wiedziec z naddatkiem ile dokladnie wyjdzie mi za wszystko.

 

Nr 2. Lampa

 

Tutaj mimo, ze uprawa z zapasem na 400w, zakupie hps 250w,Sylvania. Myslałem, zeby moze rozdzielic i dac na weg - mh o takiej samej mocy. Obecnie jestem w posiadaniu 400w mh z firmy nie wiadomej, niestety nigdy nie zostala uzyta (mam do niej balast, ciezki jak cholera - magnetyczny ale i tak kupuje nowy wiec to bez znaczenia). Na sam koniec postanowilem poprostu dac hps na cala uprawe. Zresztą zobaczymy jak bedzie.

 

Koszt takiej zarowki to okolo 16 - 20 f.

 

 

Na tym Pewne rzeczy niestety sie konczą hehe :D

Na pograniczu pewnych i niepewnych ( a moze nie pewnych(nie wiem jak to pisac razem czy osobno - wybabczie :P) znajduje sie reflektor i box. Zaczne moze od reflektora bo z nim łatwiej.

 

Cooltube na 100 % - tylko jaki ? bo widziałem ze są mniejsze i wieksze ale chyba tylko z powodu wentylatorow. Poprawcie jesli sie myle. Jesli wiekszy wentylator - wiekszy cooltube. Tak mi sie przynajmniej wydaje. Wroce jeszcze do tej rozkminy napewno, dzis tylko wstęp.

 

Koszt takiego cooltuba to powiedzmy - 35 - 50 f.

 

Kolejną wieklą rozkminą był Box i pozwole sobie na niego poswiecic troche wiecej czasu :

 

Zazwyczaj budowałem sam - z kartonu, z szafki, nawet z samego styropianu, czy tez przerabiajac szafe. Obijałem folią aluminiową (fail), gdy byl ze steropianiu nie obijałem niczym, gdy byla szafka albo szafa - malowalem na biało chyba, ze juz byla pomalowana. 

W koncu gdy srodki są postanowilem kupic - juz gotowy box.(To przeciez częsc "pro !" :D hehe)  Dlaczego warto ? Chocby dlatego, ze wszystko w nim jest - odpowiedni materiał odbijajacy swiatło, wloty i wyloty na wentyle i cala potrzebna reszta. Zawsze mozna latwo zlozyc i przeniesc co byloby trudniejsze np z szafą. Przejrzałem setki takich gotowych boxow, ktore mozna poprostu kupic. Roznych firm, roznych wielkosci i cen. Troche poczytałem i spojrzalem niesmiało na swoje potrzeby.

Z tego co znalazłem i co mnie zainteresowało : Box 60x60x140 - troche mały, stanowczo za niski. Tyle juz upraw zrobiłem i zawsze ciasno, za ciasno i za nisko. Nigdy wiecej nie chce przebudowywac boxa w czasie uprawy - to poprostu strata czasu. Nastepny w kolejce był box 80x80x160. Ten juz bardziej przypadl mi do gustu. Na 250w i na 400w nada sie idealnie. Policzyłem zapotrzebowanie na trawkowym kalkulatorze, znalazłem i przejrzalem growlogi o podobnych wymiarach i o podobnych lampach - ok, wspaniale. Juz wiem ze taki chce. Cos jednak nie bylo do konca tak, pierwsza rzecz ktora zaczela mnie dreczyc - czemu do cholery jest 160 a nie 180 wysokosci ? Kolejna rozkmina. Uwierzcie, ze wszystkie boxy jakie udalo mi sie znalezc ( o wymiarach 80x80) mialy ta piekielna wysokosc 160. Uznałem, ze moze lepiej bedzie kupic poprostu box metr na metr na 180 albo 2 m wysokosci. Taki jednak troche za duzy na hps250w. Przybylem na forum i jesli sie nie myle Vito - uswiadomił mnie w jednym temacie ze są 80x80x180. Szukałem, szukałem i znalazlem ! Radosc wielka ale cena tez. 

 

Box 80x80x160 najtanszy jaki znalazłem - okolo 60 f + wysylka.

 

Jedyny jaki udalo mi sie znalezc Box 80x80x180 - 130 f + wysylka.

 

Kolejny problem - przeplacac podwojnie za 20 cm wysokosci czy brac nizszy i inwestowac bardziej w reszte sprzetu ? O chlodzenie sie nie bałem, od poczatku zamierzalem miec dobra wentylacje, wiec gdybym wzial ten 80x80x160 i do tego 250w hps + wentylacja pod 400w hps, napewno nie bylo by problemu. Zbyt wiele myslalem, za duzo pomyslow, watpliwosci i rozkmin. Pozniej calkowicie zwatpilem i zdecydowalem ze jednak poprostu kupie materialy i sam zbuduje. 

 

Ale ! (bo zawsze jest ale albo przynajmniej przewaznie) dalej cos mi nie dawalo spokoju. Chcialem miec kupnego boxa i tyle. Szukałem, szukałem dalej i o dziwo znalazłem ! 

 

Box 80x80x180 - cena 80 f - czyli cos pomiedzy. Znowu ucieszony mowie sam do siebie - "To znak !". Napewno biore. Odrazu dodalem to sobie do swojego spisu rzeczy Pewnych i cieszyłem sie, ze kolejny problem z glowy. 

 

Ale ! (bo zawsze jest ale albo przynajmniej przewaznie i niestety w tym przypadku znowu !) - poczytałem sobie jeszcze wiecej odnosnie materiałow w srodku boxa. Sa srebrne i białe. Ogladałem eksperytmenty i pomiary swiatła w takich boxach. Jak nic wychodziło, ze bialy lepszy ! Z tego co sie dowiedzialem srebrny w srodku box - utrzymuje temperature - czyli jest cieplej a biały jakby odwrotnie. Mysle, mysle - No przeciez lepiej jak jest zimniej, bo juz nie raz walczylem ze zbyt wysoką temp. Kolejna rozkmina, szukam boxa 80x80x180 ale w wersji white ! Nie znalałem. Znowu watpliwosci, juz nawet mi sie myslec nie chcialo. 

 

Ale ! (kolejne ale, bo zycie jest jak koło, wszystko sie kreci, wszystko to zawsze to samo tylko, ze w innej szacie graficznej) Co ja sie bede martwił temperatura - skoro od samego poczatku zamierzalem postawic na doskonałe chłodzenie ?! "Głupiec, ze mnie, głupiec jak zawsze" 

 

Na sam koniec zdecydowałem - niechaj bedzie zaliczony box do rzeczy Pewnych. Nie na leb na szyje, nie pochopnie, zeby tylko bylo z glowy bo kazdy problem a raczej rozwiazanie do niego, ktore jest przyspieszone sprawia dwa razy wiecej tyle problemu - pozniej. Poprostu moja rozkmina sie skonczyła. Niech tak bedzie ! Na sam koniec.

 

Koszt : 

 

Box (grow tent) 80x80x180 - cena 80 f. Nie bede dawal linkow bo  i tak wygasną ale gdyby ktos potrzebowal, firma nazywa sie 3CH. Tez nie widzialem zabardzo roznic pomiedzy firmami, wybieram ten. Ponownie tak jak i wczesniej jesli ktos zna sie na roznicach boxow od roznych firm i ma cos do powiedzenia - prosze mowic ! Juz wczesniej podziekowałem.

 

 

Razem z walką o boxa, ktory dolaczył do rzeczy Pewnych post dobiega konca. Nie ma co za duzo informacji przekazywac albo pisac posty na setki stron. Kto przeczyta - piona ! jol

 

Nastepnym razem - powracam do cooltube a takze poruszam jak mi sie na poczatku wydawało koszmarny temat - wentylatorow - ktory na sam koniec nie jest taki zly jak mozna by sadzic. 

 

Nie bojmy sie sprzetu ! Ktory przeciez jest czescią, tego co jest częscią, częsci naszych snow !

 

 

Peace dla was wszystkich !

 

 

Ps - ponownie zastrzegam sobie prawo do błedów, kto zrozumie, ten juz zrozumiał

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

JOL , wiec tak ,

1 lumatek nie ma minusow !

2 jak chcesz boxa na 250 I na 400 to nie kupuj 80x80 tylko 90x90x180 czy tam 200 za duzo bedzie swiatla na tak mala powierzchnie

3 nie kupuj cooltuby bo slabo rozprasza swiatlo lepiej kupic ,Sputnika lub odblysnik o podobnej budowie

Pozdro

 

 

Dzieki !

 

Czy jak wezme boxa 90x90 i wloze tam hps250 to nie bedzie za malo ? Bo rozumiem ze do 400 ok.

 

Co do sputnika, sprawdziłem, cena sie nie rozni zabardzo. Znalazłem taki co pisze, ze jest do 400w i do 600w, tym razem dam link 

 

HYDROPONICS COOLSTAR REFLECTOR FOR GROW LIGHT BULBS SPUTNIK COOL STAR 400 600W

 

Czy jak takiego kupie i dam do niego 250w to bedzie spoko ?

 

 

Peace 

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

Co do tego czy nie bedzie za malo na 250 to nie powinno byc duzej roznicy najwyzej dasz kwiatki blizej siebie nie wykorzystujac calej powierzchni. Wtedy bedzie miejsce na jakis wentyl mieszajacy czy nawilzacz , a pozniej bedzie ochotka wsadzisz 400. W sumie taka samo mozna kupic box 100 cm x100cm I wykorzystac tylko jego czesc, sam tak robie ,czym wiekszy box tym wiecej czasu potrzeba by go nagrzac

, ten sputnik to wyglada na jeden z pierwszych modeli , poszukaj sputnika. Koloru bialego najnowszego modelu pozdro 

Cooled Reflector Prima Klima Sputnik for Grow (Ø125mm)

Teraz jak to przeczytałem i przewalkowalem sto razy to wydaje mi sie to bardziej niz logiczne. Moze zabardzo obsesyjnie trwalem w przekonaniu, ze powierzchnia musi miec zawsze lumenow ++++ albo odpowiednio. Tak przynajmniej bylo w przypadku moich malych boxow. Co chwile niepokoilem sie niedoborem (nawet malym) lumen itd - choc przez wiekszosc czasu nieslusznie. 

Co do wiekszego boxa - dla mnie bomba - tylko ze to zawsze troche wiecej hajsu. Mimo to jak juz mowilem, lepiej wydac raz i miec spokoj. 

Dzieki za trud znalezienia linka - znalazlem dokladnie ten sam hehe. Moj problem taki, ze to z hiszpani jest a wole uniknac tak "odleglych" zamowien. Szukalem troche i znalazłem za jakos 125 funtow, takiego sputnika. Dla tych co nie wiedza nowsze modele nazywaja sie dosc prosto "Sputnik2". Przejrzałem, tez pare innych reflektorow tzw. air cooled reflectors. Wiele z nich jest podobnych do sputnika. Na ebay jest ich wiele ale wlasnie pochodza z dalekich krajow. Na stronach kraju - jest ich troche mniej ale za to drozsze. Przegladajac to wszystko znalazlem wiele dosc podobnych do sputnika reflektorow. Jeden z nich nosi nazwe Silverstar.Nawet wpadł mi w oko. Tutaj dam link (poki działa) 

 

SilverStar Air Cooled 125/5" - w miare kosztuje. Co do mojego hajsu - w sam raz.

 

Tutaj nie wiem czy moge ale pozwole sobie dac z jakiegos obcojezycznego forum link - jak to wyglada w boxie. 

 

Silverstar Mk2 5" air cooled reflector

 

Ktos tego uzywal kiedys ? Roznice sa znaczne w porownaniu do sputnika ? Widzialem wiele pozytywnych opini o silverstar.

 

Ogolnie pytam bo dla mnie to najlatwiej dostepny reflektor a nie - cooltube - o ktorym juz wiem, ze ma "ciasno ze swiatłem". Mam tutaj pod domem wspanialy grow- sklep. Dosłownie 5 minut. Maja tam wlasnie silverstar. Jesli ktos cos o nim wie i chcialby sie wypowiedziec bardzo ulatwiloby mi to sprawe i oczywiscie zaoszczedzilbym na wysylce. Zawsze moge tam skoczyc, kupic i przyniesc do domu. 

 

Jesli nikt nic nie wie - sadze, ze lepiej taki silverstar niz zwykly cooltube - choc moze nie tak wspaniale jak sputnik. No ale jakby nie bylo cos pomiedzy nimi. Bez wzgledu na wszystko chyba sie zdecyduje. Ktos ma cos rzec - mowic, mowic ! wynagordze wszystkie odpowiedzi - fotorelacją a moze i w przyszlosci nasionkami. 

 

 

Peace 

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

ja nie widze roznicy oprocz tego niz wyglad, a i tak ta sama zasada i widac u goscia z 420 ze rowqno swiatelko daje wiec bym sie nie zastanawiam, a ten sputnik co ty znalazles za 120 fuli to jest duzo wiekszy rozmiar tego odblysnika , na 6 cali rure,a co do boxa to nie widze duzej roznicy wogole  za ta sama cene mozna wyrwac boxa czy 80x80 czy 120 x 120 a jak jest roznica to serio   slabiutkiego weekednu eheh a co do zamawiania z ronych krajow he to bez przypalu lataja jak nic hehe ja tez w uk nie siedze a srednio co kilka tygiodni leci paka do mnie z tamtad i mowie jak kurier leci to przypalu nie bedzie

 

Witam ! 

 

Kto by mogł zliczyc ten rozsiany hajs pewnie by sie zorientowal, ze gdyby go nie wydal obecnie bylby bogaty. Tak to kazdy grosz sie wlicza - obojetnie czy to pens czy cent czy jen. Bez względu na to kto ile hajsu ma albo i nie roznica jest nie tylko w cenie a w perspektywie tez. 

 

Joł, Box - postawiłem na 100x100x180(czy tam 2m) - jak ma byc przyszlosciowo no to jest.

 

Dzis przejde do rzeczy Niepewnych albo pewnych w mniejszym w stopniu, czyli - Wentylacja  :laugh: Wentyl, wentyl musi byc. Jeden, dwa albo trzy. Wiadomo kazdy wiatrak sie kreci i to prosta sprawa ale cala ta wentylacja nakrecila mi ostro w bani.

 

Na sam początek powiem, ze rozni ludzie roznie tą wentylacje rozkładaja. Jedni wlot i wylot, inni tylko wylot. Widzialem kilka rozwiązan.

 

1) wlot pasywny (bez wentylatora) a jesli chodzi o wylot : filtr - rura - cooltube(kazdy inny refklektor chłodzony) - rura - wentyl (wyciagajacy ktory leci na zewnątrz

 

2) wlot pasywny (bez wentylatora) a pozniej : filtr - wentyl - rura - cooltube - rura - kolejny wentyl (wyciagajacy) 

 

3) wentyl wdmuchujacy a oprocz tego wyciagajacy idący tak jak w punkcie nr 1 albo  punkcie nr 2

 

4) Osoba wentylacja cooltuba i osobna boxa czyli LAMPA : Wentylator wdmuchujacy - rura - cooltube - rura - na zewnatrz. Box : wentylator wdmuchujacy(albo wlot pasywny, bez wentylatora) pozniej osobno : filtr - rura - wentylator wyciagajacy - rura na zewnatrz.

 

Mi najbardziej z jakis przyczyn podoba sie opcja nr 4. Oczywiscie zapraszam do dyskusji na ten temat. Chce miec osobne chlodzenie lampy i osobne do boxa. Moim celem jest miec - jak najchlodniejsza lampe i dobra wentylacje calego boxa. Wiele rozkmin zauwazylem na temat osobnej wentylacji tylko do lampy czy cooltuba jak wolicie. 

 

Zaczyna sie ona tak : czy wentyl ma wdmuchiwac czy wydmuchiwac z niej powietrze ? 

 

Wiadomo lampa sie grzeje wiec wspaniale byloby ją schlodzic, zimnym podmuchem, ktory jednoczesnie wypchnałby resztki tego cieplego powietrza poza boxa. Moim zdaniem, jesli zamontujemy do takiego cooltuba jak w opcji nr4 wentylator wyciagajacy - owszem ciepło ucieka - ale tylko tyle, no chyba ze sie ma mega wentyl z mocą to lepiej. Tak czy siak z tego co przeczytałem i z tego co bym chcial. Bedzie wentyl dmuchac na lampe, zabierajac z niej ciepło poza box. 

 

Ktory wybrac ?

 

Mozna sie za głowe złapac jak sie spojrzy na liczbe dostepnych wentylatorow. Lazienkowe, promieniowe. Nie bede tutaj rozkminiał lazienkowych bo mozna o tym poczytac w innym miejscu. 

Wiele firm, wiele modeli. Jedne o stałej mocy, inne o dwoch (czasem trzech) biegach, czyli predkosci ktora sobie mozna przestawiac. Jedne super ciche inne głosne. Drogie i tanie. Super akustyczne (pudełka), ktore ograniczaja glosnosc i maja juz wentyl w sobie ale tez takie do ktorych mozna wlozyc wentylator itd. Mega nieskonczonosc, ktora jest skonczona jak sie wie czego chce. 

Kazdy chce odpowiedniej mocy takiego wentyla, najlepiej jeszcze z zapasem. Kazdy wentylator dobiera sie do boxa i warunkow. Jak duzy box, gdzie stoi, jaka jest temp w pomieszczeniu a nawet jaka jest pogoda na zewnatrz. Wiele czynnikow, o ktorych mozna poczytac prawie wszedzie. 

 

Zaczne przedewszystkim od wentylatora do lampy, poniewaz tego jestem bardziej pewien. Pytałem wczesniej w innym temacie jaki wentyl dalby rade schlodzic hps250 ale tez hps400. Tym razem pomogł mi Vito, mowiąc ze 180m3 wystarczy a nawet az zabardzo. 

Posluchałem, poszukałem po necie i po sklepach. Kilka jest wentylatorow ktore mi sie podobają. 

 

Tutaj pojawil sie pierwszy problem albo raczej brak doswiadczenia czy jak kto nazwie. Czy jest jakis sens kupowac wentylator o dwoch biegach (predkosciach) skoro mozna dokupic sobie jak to nazwe (kontroler) dzieki ktoremu mozna ustawic moc wentylatora takiego zwyklego o jednej predkosci ? Moze tak, moze nie, moze to bez roznicy. To moje pierwsze pytanie do was - co sadzicie ?

 

Wracając do wątku - jesli chodzi o chlodzenie lampy znalazłem dwa wentylatory, ktore mnie interesują. 

 

Pierwszy to :  4''100mm in-line stormer z firmy MANROSE. Jest to wentylator o dwoch predkosciach - na nizszym biegu daje 180m3 na wyzszym 245m3. Skoro Vito powiedział, ze 180m3 wystarczy do ochlodzenia hps400w - to z latwoscia powiniene sobie poradzic z 250w. Myslac przyszlosciowo czy ten wentyl na pelnej mocy (245m3) da rade na hps600w ? - pytam tylko z ciekawosci.

 

Drugi to: 5"125mm inline fan z firmy RUCK. Ten wentylator ma tylko jedną predkosc - 350m3. Z dokupionym kontrolerem predkosci, mozna sobie ustawic czy ma dmuchac na polowe czy na pelną moc itd. Wiec jesli biorąc pod uwage taki kontroler i ustawiajac go na polowe mocy dawałby okolo 180m3 - czyli ponownie - hps250 z palcem w dup** i hps400 tak samo. Tutaj ponownie to samo pytanie co wczesniej - jesli na pelnej mocy czy da rade z hps600w - tak samo pytam tylko z ciekawosci.

 

Ceny obu tych wentylatorow to okolo 50 funciakow. 

 

Jak mowilem wielokrotnie wczesniej - hajs wydac raz a dobrze by starczyło na długo. Jesli ktos moglby odniesc sie do tej kwesti jedno i dwu biegowych wentylatorow. Niby im wiekszy tym lepszy ale skad taki "swietlowkowy" gosc jak ja moglby wszystko wiedziec ? Nawet jak sie czyta, to i tak inaczej poradzic sie tych co UZYWAJA. 

 

Jesli chodzi o wentylator do boxa : ktos (jesli znowu nie Vito) poradził mi ponad 200m3. Zamierzam zapodac went o ktorym przed chwila pisałem - czyli Ruck125L : 350m3 + kontroler predkosci. 

 

Przypomne ze Box 100x100. Jesli chodzi o głosnosc tych wentylatorow, nie mam z tym zabardzo problemu. Box tak czy siak bedzie w odosobnionym pomieszczeniu. Pytanie, czy majac takie wentyle potrzebuje wentylator wdmuchujacy do boxa ? Osobiscie uznaje, ze jest zbedny ale to oczywiscie zalezy. 

 

Szanowne Istoty, mowcie co sadzicie. Jak pisze bzdury to czym predzej mnie poprawcie. Jak mowie dobrze, to tylko potwierdzenia potrzebuje. Kto odpowie na pytania, wielkie dzieki ! Bo te roznice to moje cholerne nemesis. 

 

Nastepnym razem rozkminy o filtrach i rzeczach w mojej kategoryzacji : Nieistniejacych

 

Na sam koniec dzieki wszystkim i taki skromny zart wlasnego autorstwa dla tych co rozkminiaja o wentylacji :

 

 

 

Smażą sie dwa krzaki pod hps'em i jeden mówi :

 

- Jaaaaaaaaa pierdo**e jak gorąco ! 

 

A drugi tak sie na niego patrzy z przerazeniem i krzyczy :

 

- AAAAAAAAAAA GADAJACY KRZAK ! 

 

 

 

Dzieki wszystkim

 

 

Moc z wami 

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

jesli ja bym mial stawiac boxa w osobnym pokoju i nie martwiac sie o halas to bym wybrac opcje nr 4 .

 czyli do odblysnika nie musi byc mega mocny wentyl, bo nie bedzie mial opory ktorym jest filtr wiec mysle ze spokojnie wentyl miedzy 250m3 - 350 m3v sobie poradzi i tak z duzym zapasem  mocy,  , warto  kupic jak sie nie ma  regulator obrotow z termostatem ktory sam bedzie regulowal tempe wzgledem ciepla czyli takie cos np-

SMSCOM SMART thermostatic fan speed controller temperature SMS COM hydroponic

 sa tansze drozsze , zawsze mozna kupic wentyl z wbudowanym termostatem  , ale jak wentyl bedzie szedl do wymiany to termostat rowniez  wiec po co skoro termostat sie nie zepsuje po co go wymieniac , ,  wentylacje  do samego filtra tez bym kupic nie jaka duza , mysle ze do 300 m3 tak samo filtr o podobnym m3 ale nie mniejszydobra ,marka rhino pro, lub airmountain (3 lata  pracy gwarantuje producent ) , , gdzie dasz  wentylator do odblysnika przed czy za to obojetne , choc ja bym wolal  zeby pchal cieplo niz ciagnal bo wtedy   wentyl bedzie dluzej smigal dobrze, bo nie bedzie torpedowany cieplem z zarowki i lozyska dluzje popracuja  pozdro

 

 

 

Dokładnie o takim czyms myslalem jak dałes w linku. Wiec zakupie dwa wentyle te co dalem wczesniej Ruck 125l (jeden do lampy, jeden do boxa) i do tego taki regulator obrotow z termostatem do boxa i drugi sam regulator obrotow do lampy. Pozniej troche testow porobie jak juz sprzet zloze i mysle ze bedzie cud miod.

 

Pozdrawiam

 

A no i jeszcze w takim wypadku wogole nie planuje dawac zadnego wentyla wdmuchujacego do boxa. Mysle, ze przejdzie bo powietrze samo sie zassssa. A jakby bylo zle no to wtedy cos sie pomysli.

 

 

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

Otwór pasywny, bez wentylatora w zupełności wystarczy :D.

 

Ja mam właśnie w ten sposób, mam dwa otwory pasywne w drzwiach wejściowych:

-pierwszym wpada świeże powietrze do wentylatora td silent 350 podłączonego do sterownika temperatury i obrotów gsystem, dalej leci do sputnika i trójnika. Przed samym trójnikiem założyłem przepustnice. Przepustnica_Zwrotna.jpg

-drugim wpada świeże powietrze PASYWNIE,

-na gorze mam filtr i tam jest pobierane ciepłe powietrze do wentylatora td silent 800 podpiętego pod sterownik ecotechnicsa dalej leci do trójnika przez przepustnice, żeby powietrze się nie cofało w trójniku gdy jeden z wentylatorów nie chodzi :D.Trójnik jest podłączony do dziury, która prowadzi na dwór. Poprzez takie rozwiązanie mam ca czas świeże powietrze w boxie!

 

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

Chce zrobic tak wlasnie jak mowisz, ze masz. Spoko patent z ta przepustnica byc moze kiedys skorzystam z tego. Widze ze wentyle masz z mocą jak cza :D  szczegolnie td 800. Myslalem o nim ale chyba raczej srodki nie pozwolą, moze kiedys. Jak tam jest z głosnoscia z nim ? Cena dla mnie kosmiczna za silenty ale napewno warto. Widzialem testy pomiedzy roznymi wentylami i roznice slychac niesamowitą. Jakiego masz boxa na to wszystko i co za lampe, ze zapytam ?

 

Ogolnie dalej tocząc temat przechodze do rzeczy Nie istniejących. Czyli do : Filtrow i najrozniejszych akcesori boxowych.

 

Przedewszystkim rzekne, ze nigdy w zyciu takich filtrow na oczy nie widziałem ani w rekach nie mialem tym bardziej. Niemniej  Firmy takie jak Rhino sa mi znane. Czytalem ze filtr ma miec wiecej niz wentylator. Wiec jak ktos daje wentyl o mocy 150m3 to filtr najlepiej jak bedzie dwa razy wiekszy czyli 300m3. W mojej uprawie znajda sie wentyle o ktorych juz napisalem - o mocy 350m3. Czy w takim razie musze kupowac filr dwa razy wiekszy, czy wiekszy, czy poprostu taki sam jak o mocy wentyla. Raz jeszcze - filtr nigdy nie moze byc mniejszy niz wentyl to napewno. Nie moze tez byz zbyt wielki. Idac tym tropem czy jesli zapodam filr 150x300mm - 600m3 do wentylatora 350m3 to bedzie wspaniale ? Czy tez moze lepiej troche mniejszy 125x300mm - 500m3 ? Wiekszych to chyba nie ma sensu dawac. Nie wiem. Nie wiem. Dlatego pytam odrazu. 

Nie chce miec filtra za duzego co by mi nie chwytal zapachu ani tez za malego. Wiadomo jak kazdy chce miec perfekto :D Czy mam trzymac sie opcji filtr 2 x wiekszy niz wentyl ? czy moze 1,5 raza wiekszy ? Mowcie doswiadczeni ludzie, mowcie prosze.

 

Jak to sie wszystko ma do kontrolera obrotow w wentylatorze. Np. Jesli temp bedzie za niska i kontroler zmniejszy obroty wentyla o polowe, jak bardzo to wplynie na filter jesli bedzie dajmy te 2xwiekszy niz wentyl. Czy wtedy sytuacja wyglada tak samo jak w momencie gdy filter bylby np 5 razy za duzy i nastapi brak filtracji ? 

 

 

Sprawa nr 2. 

 

Przewody wentylacyjne. Widzialem takie zwykle i niezwykle czyli akustyczne. Tak to przynajmniej wyglada po angielsku Acoustic Ducting.

6" - Acoustic Low Noise Sound Insulated Flexible Ducting Ventilation Tubing - 5m

Czy oplaca sie kupowac takie cos ? Czy naprawde zmniejsza glosnosc ? 

 

 

Na dzis tylko tyle bo brak czasu - w przyszlosci reszta dziwacznych akcesori.

 

 

Peace Yo

 

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

Gość
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Polityka prywatności link do Polityki Prywatności RODO - Strona tylko dla osób pełnoletnich, 18+