Jump to content
thc-thc.com
ganjafarmer.com.pl
sklep z nasionami marihuany
grower.com.pl www.growbox.pl seedstockers.com

Recommended Posts

Składniki odżywcze i nawożenie
W naturalnym środowisku natura sama dostarcza roślinom składników pokarmowych, w uprawie doniczkowej to my musimy zaopatrywać roślinę w potrzebne substancje odżywcze. Powiązane jest to z niewielkimi zazwyczaj doniczkami używanymi w uprawie. Większość nawozu który stosujemy do zasilania naszych roślin jest wypłukiwana poprzez częste podlewanie i i małą ilość podłoża w pojemniku. Zaopatrywanie rośliny w składniki odżywcze jest zatem konieczne do prawidłowego jej życia i funkcjonowania.

SZEŚĆ GŁÓWNYCH PIERWIASTKÓW niezbędnych roślinom to: azot, fosfor, potas, wapń, magnez i siarka. Pierwiastki których rośliny potrzebują w ilościach śladowych nazywamy mikroelementami. Najważniejsze mikroelementy to: żelazo, miedź, mangan, molibden, cynk, chlor, bor. Składniki te wpływają na określone funkcje życiowe i są zawarte w nawozach. Mikroelementy spełniają u roślin podobna funkcje jak witaminy u ludzi.

AZOT (nitrogenium) N - odpowiada za wzrost, wytwarzanie pędów i produkcje chlorofilu. Brak azotu powoduje zahamowanie wzrostu i żółknienie liści, nadmiar natomiast sprzyja nadmiernemu rozrostowi, tkanka takiej rośliny ulega uwodnieniu, liście miękną i staja się podatne na choroby.

FOSFOR (phosphorus) P- poprawia kondycje korzeni, wspomaga tworzenie się pąków, dojrzewanie owoców i nasion. Niedobór powoduje zahamowanie wytwarzania przez roślinę zawiązków kwiatowych i przebarwianie liści na kolor czerwonobrunatny. Nadmiar natomiast zakłóca przemianę materii i wpływa ujemnie na rozwój korzeni.

POTAS (kalium) K - odgrywa znaczącą role w fotosyntezie i gospodarce wodnej rośliny. Wzmacnia tkanki i uodparnia roślinę na choroby i szkodniki. Nadmiar tego pierwiastka powoduje zaburzenia wzrostu i chlorozy starszych liści. 

MAGNEZ (magnesium) Mg - pomaga przy produkcji chlorofilu. Podczas niedoboru liście żółkną a nerwy są zielone.

WAPŃ (calcium) Ca - pośrednio wpływa na odżywianie i zdrowie rośliny. Nadmiar wapnia i jego związków w podłożu, utrudnia lub blokuje roślinie możliwość pobierania żelaza, co w efekcie powoduje dolegliwość zwaną chlorozą. Blaszka liścia żółknie, ale jego unerwienie zachowuje zielony kolor. Woda kranowa bardzo często zawiera wiele związków wapnia!!

SIARKA (sulphur) S - jest składnikiem ważnych substancji zawartych w roślinach. Jej niedobór powoduje chlorozę młodych liści. Nadmiar siarki powoduje głównie zakwaszenie gleby . Innym efektem dużego nadmiaru siarki jest też uniemożliwienie roślinie pobierania wapnia i wynikające z tego powodu reakcje.

NA ETYKIETACH sprzedawanych nawozów są podane proporcje składników zazwyczaj w prosty zrozumiały sposób, ale są producenci którzy podają skład w postaci ciągu cyfr np. 8/6/12 lub 8:6:12. Oznacza to iż takie są proporcje pomiędzy azotem/fosforem/potasem zawsze w tej samej kolejności. Czasami w ciągu pojawia się czwarta cyfra która oznacza ilość magnezu. Na etykiecie powinna się także znaleźć informacja o zawartości wapnia i mikroelementów.

NAWOZY WIELOSKŁADNIKOWE - to nawozy sztuczne, organiczne albo organiczno-mineralne. Wyrabiane są z surowców pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego a także metodą syntetyczną. W zależności od proporcji zawartych w nim pierwiastków dostosowane są do odpowiednich grup roślin


NAWOZY ORGANICZNE - są to nawozy powstałe z produktów organicznych takich jak np. kompost z różnego rodzaju roślin, odchodów odzwierzęcych, popioły z drewna i słomy, mączki kostnej i rybnej, suszonej krwi a także śruty rzepakowej, oleju jadalnego i mielonych nasion bawełny. Oczywiście nawozy sporządzone z takich składników dużo wolniej działają ale są w 100% bezpieczne dla roślin ponieważ nie ma możliwości przenawożenia co może skończyć się śmiercią rośliny.

NAWOZY SZTUCZNE - są to nawozy mineralne. Składniki pokarmowe są w postaci soli łatwo rozpuszczających się w wodzie i dzięki temu są natychmiast wchłaniane przez roślinę. Działają szybko, ale równie szybko gdy są niewłaściwie stosowane mogą zaszkodzić roślinie. Stosowanie ich przez dłuższy okres powoduje iż sole odkładają się w podłożu, co prowadzi do całkowitej zagłady mikroorganizmów glebowych.

NAWOZY ORGANICZNO-MINERALNE - zawierają sole mineralne jak i składniki organiczne co powoduje zmniejszenie ryzyka błędu.

POSTACIE FIZYCZNE NAWOZÓW. Nawozy mogą mieć formę płynną(np. pokon, terrasan, florovit i inne), sproszkowaną i granulowaną(np. target, azofoskę), kulek(np. osmokota), bryłki(np. bio gold), pałeczek(np. aro), stożków. Do stosowania przy uprawie konopii zalecane formy to płynna lub w kulkach. Płynna ponieważ jest podawana w małym stężeniu, Kulki(bryłki) ze względu iż umieszcza się je na powierzchni ziemi i nie ma bezpośrednio kontaktu z korzeniami.
Pozostałe formy nie są wskazane ponieważ pałeczki i stożki wbija się w podłoże a wtedy raczej bardzo prawdopodobne iż będą miały bezpośredni kontakt z korzeniami a to nie dopuszczalne, a forma sproszkowaną i granulowaną podczas podlewania po prostu spłynie z nadmiarem wody, a najważniejsze to to iż "Nawozy tego typu działają bardzo intensywnie i utrzymują się dłużej w podłożu niż np: nawozy płynne. Dochodzi wtedy do nadmiernej kondensacji pierwiastków i mikroelementów w glebie i nawet niewielkie przedawkowanie może spowodować skrajne reakcje rośliny żyjącej w małym pojemniku, z jej obumarciem włącznie. Odradzamy więc ich stosowanie lub radzimy zachowanie szczególnej ostrożności. ".
Nawozy płynne podawane poprzez opryskiwanie roślin przeznaczone są raczej do epifitów (storczyki, bromelie), oraz w charakterze pierwszej pomocy dla zaniedbanych roślin

PRZENAWOŻENIE jest efektem zbyt silnego stężenia składników odżywczych (soli) w glebie. Działanie korzeni można w dużym uproszczeniu opisać tak: woda potrzebna jest do rozpuszczenia soli, jeśli większe stężenie soli występuje w korzeniach roślina pobiera wodę z gleby, aby je rozpuścić i to jest prawidłowy proces. Jeśli jednak więcej soli jest w glebie niż w korzeniach (przenawożenie) proces przebiega odwrotnie czyli woda z korzeni przenika do gleby w celu ich rozpuszczenia, jednocześnie pozbawiając jej rośliny, która szybko obumiera. Dlatego szybkie działanie w przypadku przenawożenia jest bardzo istotne. Jest to jeden z najgorszych scenariuszy jaki może nas spotkać. Wyżej w miejscu gdzie opisane są poszczególne pierwiastki zostały podane przykłady co może dziać się z naszym drzewkiem kiedy zostało przenawożone. W takim przypadku należy zastosować płukanie bryły korzeniowej. Polega to na wielokrotnym podlewaniu rośliny najlepiej raz za razem w taki sposób aby przez otwory w dnie donicy leciała woda, dużo wody. W ten sposób powinniśmy wypłukać z ziemi wszelkie pozostałości nawozu. Po takim zabiegu ziemia drzewka została znacznie nasycona wodą i w związku z tym trzeba poczekać z podlewaniem aż wierzchnia warstwa przeschnie aby z kole nie przelać naszej rośliny. Oczywiście należy zaprzestać jakiegokolwiek nawożenia na okres około dwóch tygodni a już na pewno do całkowitego wyzdrowienia rośliny. Nie da się dokładnie sprecyzować tego okresu ponieważ jest to dość indywidualna sprawa dla poszczególnych roślin. Trzeba zapewnić naszemu drzewku optymalne warunki do rekonwalescencji. 


:peace:
 

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

PYTANIE. czy ziemia z pod kompostnika, z samego dołu ma około 5-10 lat, nadaje się do uprawy. nie tyle czy sie nadaje a czy będzie lepsza od tradycyjnej ziemi kupionej w sklepie ogrodniczym. Kompostnik standardowy trafiały do niego same naturalne rzeczy wyrzucane w domu. POzdro

Link to comment
Share on other sites

Na moje oko, cięzko powiedzieć.

To zależy od tego co było kompostowane (chodzi o proporcje), jaka tam była ziemia zanim zacząłeś kompostować. No i najważniejsze, czy kompostowanie przebiegało poprawnie. Bo wielu się wydaje, że prowadzenie kompostu to poprostu wywalanie w jedno miejsce wszestkiego co organiczne. A w praktyce łatwo spierdolić najlepszy kompost.

porównująć nawet najlepszy kompost z profesjonalną dobra ziemią (canna, plagron itp) kompost zostaje w tyle.

Ale na out napewno będzie super.

Pamiętaj, że kompost nie może stanowić 100% mieszanki. (może, ale efekt nie będzie taki jakiego się spodziewasz) Do mieszanki warto dodać torf, perlit i włókno koko.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Privacy Policy to insert a link to the Privacy Policy page GDPR - Website only for adults, 18+