Jump to content
thc-thc.com
ganjafarmer.com.pl
sklep z nasionami marihuany
dutch-passion.com babciaganja.pl thc-thc.com

Tropienie skręta państwu sie nie opłaca


Wladek

Recommended Posts

Całkowity zakaz posiadania narkotyków nie pomaga w walce z narkobiznesem - ocenia większość prokuratorów, policjantów i sędziów. Eksperci Instytutu Spraw Publicznych obliczyli, że przepisy po prostu opłaca się złagodzić.

 

Według ich wyliczeń "najdroższy" jest art. 62 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, który pozwala wsadzić do więzienia nawet na trzy lata za posiadanie nawet najmniejszej ilości narkotyku. Za posiadanie znacznej ilości - na osiem lat. Rocznie kosztuje budżet państwa prawie 80 mln zł. To koszty zarobków pracowników wymiaru sprawiedliwości zajmujących się sprawami o nielegalne posiadanie narkotyków, koszty ekspertyz i więziennictwa.

 

Przepis niedługo ma zniknąć, rząd przyjął niedawno założenia do projektu nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii - chce m.in., by była możliwość niekarania za posiadanie "nieznacznej ilości" narkotyków.

 

W 2008 r. według statystyk policji było 30,5 tys. przestępstw związanych z posiadaniem narkotyków - większość to drobne sprawy. Choć szeroko stosowany przepis oceniany jest jako nieskuteczny. Aż 60 proc. prokuratorów nie zgadza się z oceną, że art. 62 jest skutecznym narzędziem walki o ograniczenie handlu narkotykami. W opinii badanych przepis ten nie ogranicza handlu ani nie odstrasza użytkowników narkotyków. Nie pomaga w łapaniu dilerów - tu skuteczniejsze od przypadkowych "łapanek" są długotrwałe operacje wydziałów antynarkotykowych. Osoba złapana na posiadaniu narkotyków nie ma powodu, by iść na współpracę z policją, bo przepisy nie przewidują za to złagodzenia kary. W skuteczność przepisu wątpi też 56 proc. kuratorów sądowych i blisko połowa policjantów i sędziów. Jego największą "zaletą" jest łatwa poprawa policyjnych statystyk.

 

Dlatego eksperci ISP - socjolodzy, ekonomiści i psycholodzy - zaproponowali, by prokuratorzy umarzali postępowania wobec niekaranych dotąd osób zatrzymanych z nieznaczną ilością narkotyku. Eksperci wskazują, że wobec użytkowników narkotyków priorytetem powinny być leczenie i edukacja.

 

http://wyborcza.pl/1,76842,7316309,Tropienie_skreta_panstwu_sie_nie_oplaca.html

 

 

------

Dobry artykuł, przynajmniej się o tym pisze więc może coś się zmieni bo z obecnymi przepisami czuję się tu ku**a jak w jakimś średniowiecznym państwie. Szkoda że na stosie nie palą za jaranie trawy debile.

 

Link to comment
Share on other sites

Prędzej mi kaktus na ręce wyrośnie niż te przepisy sie zmienią.juz widzę ten hałas w mediach że Tusk chce legalizować narkotyki itp. brednie, a wiadomo jak nasz pan premier wrażliwy na sondaże i na spadek popularności przed wyborami prezydenckimi, za chiny to nie wejdzie.

ps.obym sie mylił ;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Privacy Policy to insert a link to the Privacy Policy page GDPR - Website only for adults, 18+