Skocz do zawartości
thc-thc

centrummarihuany

Temperatura otoczenia boxa


Gość

Recommended Posts

Witam. Skonstruowałem sobie boxa o wymiarach 60x60x160 z płyty OSB (box jest zamknięty - posiada drzwi z płyty OSB). Będę robił u dołu boxa dwa pasywne otwory wentylacyjne, oraz u góry dwa otwory z wentylatorami komputerowymi 120mm wyciągającymi powietrze. Na górze boxa lampa HPS magnetyczna 150W. Wnętrze boxa obite błyszczącym ekranem odbijającym światło i ciepło (taki sam ekran jak montuje się za kaloryferami na ścianie, dostępny w sklepach budowlanych). W boxie będzie siedziała jedna roślinka. 

I teraz pytanie do którego zmierzałem - lampa będzie pracować w cyklu 18/6 [18 godz. światła, 6 godz. ciemni]. Box znajduje się w pomieszczeniu, gdzie przez cały sezon zimowy nie ma ogrzewania i temperatura zasadniczo wynosi tyle co na zewnątrz albo niewiele więcej (np. 0 st. C lub nawet poniżej zera, pojemniki z wodą w zimie tam zamarzają). Rozumiem, że w momencie świecenia lampy w boxie zrobi się temperatura tropikalna, tak aby roślinka czuła się jak w domu [Indie], ale czy w czasie 6 godzin ciemni box nie wychłodzi się za bardzo i spadek temperatury nie zaszkodzi roślinie? Czy będzie konieczne zrobienie ogrzewania w tym pomieszczeniu i utrzymanie temperatury np. na poziomie 20 stopni? To pomieszczenie nie ma ogrzewania dlatego, że w okresie jesienno-zimowym nikt tutaj nigdy nie zagląda. Dlatego wybrałem tą lokalizację ze względu na brak żywej duszy aż do wiosny. Może sobie box huczeć, świecić i pachnieć nic nie szkodzi, nikt nie zwróci uwagi.

 

Proszę o radę i pozdrawiam 

- Alibaba

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

A jakiej temperatury mogę się spodziewać w tym boxie przy lampie HPS 150W? I czy wylot ciepłego powietrza z boxa nie podniesie troszkę temperatury otoczenia? Rozejrzę się najwyżej za jakimś grzejnikiem olejnym, chociaż znając życie dogrzanie pomieszczenia będzie kosztowało więcej prądu niż sama lampa.

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

Jakiego rodzaju zamknięty obieg powietrza masz na myśli?

- Brak otworów wentylacyjnych w boxie oraz na dole wentylator, który wyrzuca powietrze do góry, a na górze wentylator który pcha powietrze w dół?

- Na górze wentylator, który wyrzuca ciepłe powietrze, oraz kanał wentylacyjny w postaci rury która doprowadza to ciepłe powietrze na dół i jest ono zasysane przez dolny wentylator z powrotem do boxa?

- Czy może jeszcze inne rozwiązanie?

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

  • 1 miesiąc temu...

Miałem podobnie tzn poradziłem sobie z tym obkładając całego boxa grubym styropianem 15 wiadomo Wentylator wyciągający u dołu a wtłaczający u góry na noc oczywiście wyłączone i najlepiej jak byś otwory zatykał , możesz też coś pokombinować żeby jakieś cieplejsze powietrze wtoczyć np rura termo i dać pod okno gdzie słońce świeci . i temperatura powinna być ok . 

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

Stanęło na tym, że ociepliłem cały budynek styropianem 20mm i ogrzewam go 24/7 grzejnikiem olejnym 2500W, utrzymując temperaturę pomieszczenia 16-17st., natomiast w boxie podczas fazy jasnej temperatura wynosi 25st. Nie wiem jak jest w czasie fazy ciemnej (00:00 - 06:00), kiedy przestaje grzać lampa HPS i grzeje tylko grzejnik olejny, który znajduje się zaraz obok wlotu powietrza do boxa. Podniesienie temperatury z 0st. do 16st. zajęło grzejnikowi 48h i poszło ok. 40kWh prądu, ale już po osiągnięciu temperatury docelowej, grzejnik aby tą temperaturę podtrzymywać zużywa ok. 5-8kWh dziennie, zależy jak zimno na zewnątrz się zrobi.

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

Myślałem, że faza ciemna też jest potrzebna dla prawidłowego cyklu rozwoju rośliny, tym bardziej, że inny fotoperiod stosuje się dla fazy weg i flo, dlatego odrzuciłem taki pomysł (też mi to przyszło do głowy). A grzejnik jak już temperatura osiągnięta, to podtrzymanie kosztuje do 5zł dziennie. Łącznie 90 dni = 450zł. Plus to co zjadł na start żeby nagrzać budynek, i wychodzi ogrzewanie 500zł. 

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

Gość
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Polityka prywatności link do Polityki Prywatności RODO - Strona tylko dla osób pełnoletnich, 18+