Jump to content
nasiona marihuany, nasiona konopi
nasiona marihuany
dutch-passion.com GROWSHOP HEMP.PL ganjafarmer.com.pl
Sign in to follow this  
Rolnik372

Skąd to się wzięło? Jak się tego pozbyć?

Recommended Posts

Cześć, posiadam boxa 1m2. Na 3 roślinach znalazłem larwy? Ogólnie znalazłem ich 5. Na 1 roślinie siedziala w topie i top był podgryziony. Dolne liście to była masakra, podziurawione, ale i tak goliłem doły. Boje się ze będzie ich więcej a rośliny staną w miejscu bo będą im zabierać najważniejsze składniki.. zdjecia z czwartku, dziś zobaczę jak wyglada sytuacja dalej. Jedyna rzecz która posiadam na ten moment to biobizz leafcoat. 

82194BB0-F162-4307-9B14-4DB5998D9152.jpeg

43B848CF-DCD3-44A0-B14D-8C37DBEC08B7.jpeg

6A2FC991-5E78-4A94-90F9-5AD60946C9B2.jpeg

F780D854-0AAE-4C8C-8CC3-907B5BEEAEA0.jpeg

4A8A523C-1407-4A04-B7F0-F39E513B1774.jpeg

7EA2B487-5B98-464C-8980-819C474BB701.jpeg

Edited by Rolnik372

Share this post


Link to post
Share on other sites
Cytat

Czasami kupując roślinę, nie mamy pojęcia o tym, że w doniczce ukryty jest niechciany lokator, a objawy jego żerowania uwidaczniają się dopiero wtedy, kiedy ze złożonych jajeczek wylęgną się larwy. Oczywiście szkodniki mogą także same wlecieć czy wejść przez okno do naszego mieszkania. Gąsienice są prawdziwym utrapieniem. Wygryzają one dziury w liściach i powodują ich deformację. Jeśli nie podejmiemy działań zaradczych, to mogą one skutecznie ogołocić pelargonie, co obniży ich wzrost i wartość dekoracyjną. Jak zatem uchronić rośliny przed ich destrukcyjnym działaniem?

Żarłoczne gąsienice na roślinach

Gąsienice są larwami wielu owadów, które są w stanie w mgnieniu oka ogołocić nawet całą roślinę. Różnią się one od siebie wyglądem i wielkością, mają zwykle siedem par odnóży i pokryte są włoskami. Po wylęgnięciu się z jaj, stają się bardzo żarłoczne, a gdy dorosną zaczynają prząść kokon lub przechodzą w stadium poczwarki. Gąsienice motyli, chrząszczy i błonkówek przyczyniają się do powstawania gołożerów i szkieletowania liści. Niektóre uaktywniają się nocą, dlatego też efekty ich pracy można zaobserwować dopiero rano.

Chociaż można wyróżnić kilka typów gąsienic, to rośliny ozdobne są głównie atakowane przed gąsienice sówkowate. W wyniku gołożeru tychże owadów roślina żółknie i obumiera. Śladami żerowania są wydrążone w liściach otwory, które hamują jej wzrost. 

Jak pozbyć się gąsienic?

Walka z gąsienicami nie jest łatwa, szczególnie w przypadku silnego porażenia. Pierwsze larwy pojawiają się wiosną. Jest ich wówczas niewiele, dlatego też stosunkowo łatwo można się ich pozbyć, stosując silny strumień wody. Można także zebrać je własnoręcznie do pojemników. Przy silnym porażeniu zaleca się sięgnięcie po biochemiczne środki hamujące ich żarłoczną ekspansję. Opryskiwanie najlepiej jest wykonać, gdy gąsienice zaczynają się wylęgać z larw lub gdy są jeszcze bardzo młode. Na osłabione osobniki można zastosować także opaski lepowe.

Środki chemiczne można zastąpić też preparatami naturalnymi. Zalecane jest sporządzenie odwaru z bylicy piołun. W tym celu kilogram pędów zalewa się wodą, doprowadza do wrzenia, a następnie gotuje się na małym ogniu przez dziesięć minut. Po ostudzeniu przecedza się odwar i dopełnia wodą do objętości dziesięciu litrów. Płyn należy rozpylić na rośliny porażone przez gąsienice za pomocą opryskiwacza. Zabieg ten należy powtórzyć po tygodniu. 

Atak na pelargonie

Pelargonie zwykle atakowane są przez gąsienice piętnówek np. błyszczki jarzynówki. Zaleca się zebrać je ręcznie, po czym zniszczyć. Jeśli chodzi zaś o oprysk, to zaleca się Karate Zeon 050 CS. Błyszczka jarzeniówka żeruje nocą, wgryzając się w dziury w blaszkach liści. Gąsienica ta zaczyna siać spustoszenie od połowy czerwca i lipca. Jeśli rośliny znajdują się na zewnątrz, to populację szkodników można ograniczyć, stosując płodozmian i orkę zimową. Z kolei dla dorosłych osobników pożywienie stanową chwasty, dlatego też należy się ich regularnie pozbywać. Ich obecność potwierdzają odchody na roślinie. Opryski wykonuje się późnym wieczorem, gdyż ich żer rozpoczyna się wraz ze spadkiem temperatury poniżej dwudziestu stopni Celsjusza. Przy wyższych temperaturach zaleca się sięgnięcie po związki fosforowe. 

https://sklepdlaogrodu.pl/pl/blog/Jak-pozbyc-sie-gasienic-z-pelargonii-i-innych-roslin-doniczkowych/86

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Privacy Policy to insert a link to the Privacy Policy page GDPR - Website only for adults, 18+