Jump to content
thc-thc.com
ganjafarmer.com.pl
sklep z nasionami marihuany
dutch-passion.com babciaganja.pl thc-thc.com

Nasiona F1. Czyli co każdy szanujący się grower powinien wiedzieć.


Recommended Posts

Nasiona F1. Co oznacza symbol F1 na opakowaniach nasion?

 

Czym są nasiona F1? W sklepach ogrodniczych możemy coraz częściej znaleźć opakowania z nasionami oznaczonymi symbolem F1. Dotyczy to głównie warzyw ale coraz częściej również nasion roślin ozdobnych. Są one znaczne droższe niż nasiona zwykłych odmian tego samego gatunku. Co zatem oznacza symbol F1 i czy warto za takie nasiona płacić więcej?

 

Uprawa odmian heterozyjnych, których nasiona są oznaczane symbolem F1, pozwala uzyskać bardziej wyrównany, obfitszy i lepszy jakościowo plon.

 

Nasiona F1 - oznaczenie nasion symbolem F1 informuje, iż są to nasiona odmian mieszańcowych, tzw. heterozyjnych. Heterozja to inaczej wigor mieszańców lub bujność mieszańców. Chodzi tutaj o zwiększoną żywotność i bujność pierwszego pokolenia mieszańców powstałych z krzyżówek form różnych genetycznie.

Brzmi to zawile? W dużym uproszczeniu chodzi o to, że mieszańce F1 posiadają więcej pozytywnych cech, a mniej cech negatywnych niż ich rodzice. Zjawisko to na dużą skalę jest wykorzystywane właśnie w uprawie roślin. Jako pierwsze popularne stały się nasiona F1 heterozyjnych odmian ogórków, pomidorów i kukurydzy. Otrzymane z tych nasion rośliny dawały większy plon lub owoce większych rozmiarów, wcześniej zakwitały i plonowały, a także były mniej wrażliwe na ataki chorób i szkodników.

 
Jak powstają nasiona F1?

Produkcja nasion F1 jest bardzo skomplikowana i wymaga przeprowadzenia testów, aby ocenić jakie krzyżówki dadzą odmianę o lepszych cechach (np. linię odmian wczesnych krzyżuje się z odmianą późną ale znacznie bardziej plenną). Następnie wybrane pary linii krzyżuje się aby uzyskać potomstwo o największym wigorze. Często wymaga to ręcznego usuwania pręcików z roślin matecznych i nanoszenia na nie pyłku zebranego z linii męskich. Proces jest zatem żmudny i pracochłonny. Dlatego nasiona F1 są znacznie droższe.

Należy tutaj podkreślić, iż odmiany F1 powstają poprzez naturalne krzyżowanie tradycyjnych odmian, nie ma to nic wspólnego z modyfikacjami genetycznymi, dokonywanymi w laboratoriach, gdzie produkuje się GMO.

 

Czy warto kupować nasiona F1?

 

Reasumując, nasiona oznaczone F1 są warte swojej ceny gdyż pozwalają uzyskać bardzo wyrównany, obfitszy i lepszy jakościowo plon. Rośliny takie zazwyczaj bujniej kwitną, lepiej znoszą przymrozki, suszę, czy niekorzystne warunki glebowe. Mogą być też mniej wrażliwe na choroby i szkodniki, co ułatwia nam uprawę roślin w ogrodzie działkowym przy wykorzystaniu metod naturalnych, unikając użycia nawozów mineralnych i pestycydów.

Trzeba jednak pamiętać, iż w dalszych pokoleniach, pozytywne cechy mieszańców F1 nie są już tak dominujące. Dlatego nasiona zebrane z otrzymanych roślin nie dadzą w przyszłym roku ponownie tak wyrównanego i udanego plonu i w praktyce nasion z takich roślin nie zbiera się. Aby mieć gwarancję dobrej jakości uprawy należy co roku kupować nowe nasiona F1.

 

 

 

żródło: http://poradnikogrodniczy.pl/co-oznacza-symbol-f1-na-opakowaniach-nasion.php

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Vito pinned this topic
  • Vito unpinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Privacy Policy to insert a link to the Privacy Policy page GDPR - Website only for adults, 18+